Pravá ruka Warrena Buffetta otvorí internát podobný väzeniu. Ľudia si myslia, že ide o sociálny experiment

  • Dostať sa k vysokoškolskému internátu je problémom nielen Slovákov, ale aj Američanov
  • V dôsledku toho v USA vznikne internát, ktorý poskytne ubytovanie 4 500 študentom
  • Problémom je, že v izbách nebudú okná
TASR/AP/Charles Sykes/Invision, Unsplash/ Wilson
  • Dostať sa k vysokoškolskému internátu je problémom nielen Slovákov, ale aj Američanov
  • V dôsledku toho v USA vznikne internát, ktorý poskytne ubytovanie 4 500 študentom
  • Problémom je, že v izbách nebudú okná

Peniaze milionárov končia v rôznych veciach. Niektorí si kupujú drahé lode, iní investujú do luxusných nehnuteľností. Miliardár Charlie Munger sa rozhodol časť svojich peňazí vložiť do návrhu veľkého internátu, ktorý bude spadať pod Kalifornskú univerzitu v Santa Barbare.

Prečo sa miliardár rozhodol investovať do takéhoto projektu? Odpoveď je jednoduchá. Okrem toho, že Munger je pravou rukou Warrena Buffetta, považuje sa za amatérskeho architekta. Vzdelanie v tejto oblasti však nemá. 

Celková hodnota projektu je 1,5 miliardy dolárov. Zaujímavosťou však je, že kapacita 94 % izieb je jedna osoba. Internátne izby nemajú žiadne okná, čím môžu pôsobiť ako väznica.

zdroj: CNN

Hoci ide o nesmierne vysokú investíciu a celkom zaujímavý nápad, myšlienka internátu bez okien pobúrila mnoho ľudí. Búria sa architekti a rodičia, podľa ktorých je internát bez okien a s jednolôžkovými izbami pre študentov neprípustný. 

Sociálny experiment?

Internát by mal mať podľa plánov 11 poschodí a ubytovanie poskytnúť 4 500 študentom. Každé rezidenčné poschodie bude rozdelené do 8 domov, pričom v každom bude 63 študentov. Jeden tento dom je rozdelený do 8 apartmánov a každý apartmán má 8 jednolôžkových izieb.

Ako uvádza portál CNN, areál UCSB je situovaný na útesoch a internát by svojim študentom mohol poskytnúť nádherný výhľad na Tichý oceán a súkromnú pláž.

V prípade realizácie projektu sa však študenti s týmto luxusom budú môcť ihneď rozlúčiť. Kalifornský architekt Dennis McFadden zároveň poukázal na fakt, že Munger Hall, ako by sa mal internát nazývať, neodráža identitu univerzity.

zdroj: CNN/UCSB

Hoci sa denné svetlo v dôsledku chýbajúcich okien do izieb študentov nedostane, dostane sa aspoň do spoločných priestorov, keďže na chodbách by podľa plánu okná byť mali.

Aj keď sa k projektu väčšina ľudí vyjadruje negatívne, miliardár si z toho ťažkú hlavu nerobí. Tvrdí, že architektúra je oblasť, v ktorej sa vkus líši. Dodáva, že dvaja architekti sa nikdy nezhodnú.

97-ročný miliardár daroval univerzite 200 miliónov dolárov s tým, že jeho návrhy budú dodržané. Želá si, aby boli izby malé a bez okien, v dôsledku čoho budú študenti tráviť viac času vonku na čerstvom vzduchu.

Hoci je táto myšlienka pekná, McFadden ju považuje za sociálny experiment, ktorý môže mať na psychiku ľudí nepríjemný dopad. 

Univerzita sa k situácii vyjadrila taktiež. Uviedla, že dizajn budovy bude spĺňať plán Mungera. V prípade, že internát bude úspešný, miliardár nevylučuje to, že vzniknú ďalšie. Dôvodom výstavby je nedostatok ubytovacích kapacít pre študentov, ktorým netrpí iba UCSB, ale aj ďalšie americké univerzity. 

Zdroj: CNN

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá