Investície do slovenských firiem môžu priniesť 20-percentný výnos. Táto je najlepšia (ODBORNÍK)
- Investície do slovenských firiem môžu priniesť až 20-percentné ročné výnosy
- Partner investičnej platformy však upozorňuje na časté chyby podnikov
- Investície do slovenských firiem môžu priniesť až 20-percentné ročné výnosy
- Partner investičnej platformy však upozorňuje na časté chyby podnikov
Do novej časti relácie Let’s Talk Business prijal pozvanie partner investičnej platformy Crowdberry Daniel Gašpar. V rozhovore prezradil, či je pre investorov dôležitá aktuálna politická situácia v krajine. Vysvetlil tiež, ako fungujú investície do slovenských firiem a aké chyby robia podniky najčastejšie pri získavaní financovania.
Gašpar upozornil na význam diverzifikácie a pripravenosti firiem na komunikáciu s investormi, pričom zdôraznil, že transparentnosť a zodpovednosť zakladateľa sú kľúčové pre úspech. Dotkol sa aj otázky investícií do lokálnych projektov, ktoré nielen prinášajú výnosy, ale zároveň podporujú rozvoj slovenskej ekonomiky.
Rozdiel medzi investičnými platformami a bankami
Model financovania malých a stredných podnikov, ktorý zahŕňa spoluvlastnícke podiely, sa v zahraničí čoraz viac udomácňuje. „Napríklad v Anglicku sa už viac ako tretina financovania týchto podnikov realizuje cez podobné platformy,“ uviedol Gašpar. Na Slovensku však tento segment ešte len začína, pričom jeho podiel je stále zanedbateľný.
Výhodou takýchto investícií je najmä možnosť získať pravidelný výnos. Investor môže prostredníctvom platformy požičať firme prostriedky a dostávať úroky, ktoré sa vyplácajú štvrťročne priamo na jeho účet. „Je to jednoduché a investor vidí reálny dopad svojich peňazí – pomáha lokálnym firmám rásť,“ dodáva.
Banky pritom často financujú len stabilné podniky s historickými výsledkami. Naopak, alternatívne platformy umožňujú podporiť firmy, ktoré chcú expandovať alebo investovať do inovatívnych projektov. Aj keď takéto investície nesú vyššie riziko, súvisí s nimi aj možnosť atraktívnych výnosov.
„Pri týchto projektoch očakávame ročné výnosy na úrovni 20 percent, čo nie je pri investíciách do malých a stredných podnikov nereálne,“ vysvetľuje Gašpar.
Najčastejšie chyby firiem
Jednou z častých prekážok na strane firiem je ich nepripravenosť na komunikáciu s investormi. „Firmy majú často nerealistické očakávania o svojej hodnote, čo vedie k ťažkým rokovaniam. Navyše, transparentnosť, ktorá je kľúčová, im stále robí problém,“ poznamenáva Gašpar. Na západe je otvorené zverejňovanie údajov štandardom, no v našom regióne pretrváva mentalita skrývania informácií.
Pri rozhodovaní investorov záleží aj na politickej stabilite danej krajiny. „Inštitucionálni investori veľmi dobre zvažujú politické riziko, ako napríklad zmeny regulácií či dane,“ hovorí Gašpar. Napriek tomu na Slovensku existujú firmy, ktoré dokážu prejsť aj cez politicky turbulentné obdobia. Podľa Gašpara by však radikálne zmeny, ako napríklad vystúpenie z Európskej únie, mohli viesť k vážnym ekonomickým dôsledkom.
Pripomína pritom však dôležitosť diverzifikácie investícií. „Je lepšie, ak ekonomika stojí na viacerých pilieroch – napríklad na desiatkach výkonných firiem s vysokou pridanou hodnotou, než aby bola závislá od niekoľkých veľkých automobiliek. Tie môžu v prípade zmien na trhu presunúť svoje podnikanie inde a zanechať v regióne problémy,“ vysvetľuje. Diverzifikácia nielenže znižuje riziko straty, ale tiež zabezpečuje stabilitu a rozvoj lokálnej ekonomiky, pričom umožňuje podporiť spoločnosti, ktoré majú dlhodobý potenciál rásť.
Gašpar zdôrazňuje význam lokálneho financovania. „Našou úlohou je ukázať ľuďom, že investovanie do miestnych projektov má veľký potenciál. Poskytuje pravidelný výnos a zároveň podporuje rast našich malých a stredných podnikov. Verím, že dokážeme tento segment posúvať ďalej.“
Budúcnosť festivalu Pohoda
Búrka na tohtoročnom festivale Pohoda strhla aj stan. Organizátori museli festival predčasne ukončiť. Budúcnosť festivalu tak bola nejasná. Napokon sa bude konať aj ďalší ročník a Pohoda Festival oznámil prvého veľkého headlinera.
Spoločnosť Crowdberry pritom ponúkala možnosť spolufinancovať Pohodu v podobe pôžičky. Gašpar sa vyjadril, že aj napriek nepriaznivým podmienkam pre búrku bola na festivale príjemná atmosféra a dôležité podľa neho je, že sa nikomu nič vážne nestalo. Na takéto nepredvídateľné situácie slúžia klauzuly v zmluvách.
„To všetko si myslím, že mal Michal Kaščák dobre dotiahnuté. (…) Dopadlo to oveľa lepšie než to na prvý pohľad môže z vonku vyzerať a aj tie finančné výsledky sú v poriadku,“ dodal Gašpar.
Ako rozlíšiť ešte pred investovaním úspech firmy? Čo by mali byť kľúčové faktory pri rozhodovaní? Dozvieš sa v tejto časti relácie Let’s Talk Business.
Čítajte viac z kategórie: Ekonomika