Investovanie nemá byť len pre vybraných jednotlivcov. Sporiť si na budúcnosť efektívnejšie môže každý

  • Zhodnocovanie úspor prostredníctvom investovania stojí na štyroch hlavných zásadách
  • Investovanie do podielových fondov dnes už ponúka maximálny komfort, zvládnete to pár klikmi z pohodlia obývačky
ilustracne foto - cash_1280x720
  • Zhodnocovanie úspor prostredníctvom investovania stojí na štyroch hlavných zásadách
  • Investovanie do podielových fondov dnes už ponúka maximálny komfort, zvládnete to pár klikmi z pohodlia obývačky

Sporiť peniaze znamená budovať si finančnú záchrannú sieť, ale aj rezervu, ktorú možno využiť na malé radosti či na nečakané výdavky, skúšanie nových vecí, zážitky a pre tých, ktorí myslia ďaleko do budúcnosti, aj na zanechanie finančného dedičstva či väčší pocit finančnej slobody.

Sporenie formou investovania ako zdravý návyk

Dôvodov, prečo sporiť, je veľa. Mnoho ľudí však drží všetky svoje úspory v banke, len na vkladovom alebo na sporiacom účte. Je logické mať železnú finančnú rezervu v takýchto tradičných a bezpečných produktoch. Pri tomto riešení sa však nie je možné spoľahnúť na zhodnocovanie úspor a v dôsledku zvyšujúcej sa inflácie dochádza v čase skôr k ich okresávaniu. Preto je načase dať si otázku ako a kam úspory ukladať tak, aby boli stále v bezpečí a pritom vďaka správnym riešeniam dosiahli čo najväčší nárast. Zarobiť na vlastných peniazoch je predsa lákavé a možné.

Cestou je napríklad pravidelné investovanie. Nejde pritom o nič zložité. Rovnako ako väčšina vecí v živote, aj investovanie je len návykom, no podobne ako v prípade cvičenia alebo zdravého stravovania si vyžaduje pravidelnosť a disciplínu, aby na konci prinieslo požadovaný výsledok. Popri týchto podmienkach sa pritom stačí držať už len niekoľkých jednoduchých pravidiel, ktoré pomôžu so štartom v investovaní a rastom úspor, aj keď ste úplnými začiatočníkmi. A čím skôr tak spravíte, tým lepšie.

Zásada č. 1: Stanovte si rozpočet

Ak chcete ísť cestou budovania úspor, vždy je najlepšie začať s analýzou svojho mesačného rozpočtu. Napíšte si na papier, koľko každý mesiac zarábate, ako a kde míňate svoje peniaze a z ktorého výdavku môžete ubrať, aby ste ho „prehodili“ do investícií v podielových fondoch. Ušetriť môžete napríklad menej častými návštevami reštaurácií alebo barov, minimalizovaním nákupov oblečenia či iných drobností, prípadne refinancovaním bankových produktov, pri ktorých môžete získať lepšie podmienky ich užívania.

Zásada č. 2: Investovať začnite čo najskôr, hoci aj v malých sumách

Čím skôr začnete investovať, tým väčšia je šanca na splnenie vašich finančných cieľov. Čas je pre rast peňazí mocnejší faktor ako suma, ktorú investujete. Ak investujete dlhodobo, minimálne počas siedmich rokov, postačí vám pravidelná investícia na mesačnej báze vo výške 20 €. V 365.Invest máte možnosť investovať od tejto sumy každý mesiac a jednoducho cez rozhranie Online investovanie. Na webe správcovskej spoločnosti si pár klikmi založíte zmluvu a začnete investovať. Vďaka takémuto jednoduchému prístupu je téma investovania prístupná aj menej skúseným investorom a vytvára priestor na experimentovanie, ktoré sa časom môže premeniť dokonca na zábavu.

Zásada č. 3: Pozerajte sa na riziko ako na zdroj návratnosti investícií

Žiadne riziko, žiadny zisk. Riziko a návratnosť sú dve strany tej istej mince, pretože investori, ktorí riskujú viac, môžu očakávať vyššie výnosy ako odmenu za riziko. Investičné riziko pritom možno znižovať predlžovaním investičného obdobia. Ak sporíte v dlhodobom horizonte, pokojne sa do toho pustite odvážne a investujte do dynamickejších podielových fondov. Ak chcete investovať krátkodobo, napríklad po dobu piatich rokov, sporte vyváženejšie a investície rozdeľte medzi rizikové a bezpečnejšie triedy aktív. Pravidelné investovanie v malých sumách trvalým príkazom každý mesiac je zaujímavou stratégiou na vyhladenie vzostupov a pádov vyvolaných výkyvmi trhu.

Zásada č. 4: Diverzifikujte

Aj keď je možné v priebehu času sa z väčšiny strát zotaviť, dlhodobé investovanie nevylučuje všetky riziká. Najlepším spôsobom, ako im predchádzať, je rozložiť riziko a investovať do rôznych typov podielových fondov. Pri dlhodobom investovaní časť úspor rozdeľte do dynamických rizikovejších fondov, časť, ako poistku, zas do konzervatívnych fondov. O správne rozloženie investícií v podielových fondoch sa pritom stará špecializovaný investičný manažér, ktorého úlohou je sledovať ekonomické a trhové trendy a v prípade potreby nakupovať alebo predávať vybrané investície, aby zabezpečil rast vašich peňazí.

Autor: Matej Varga, vedúci riadenia investícií v správcovskej spoločnosti 365.Invest

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech