Inžinieri z tímu Mercedes-AMG Formula 1 vyvinuli nový prototyp dýchacej pomôcky pre pacientov

  • Vedci z Londýnskej univerzity a inžinieri z Mercedes tímu Formule 1 spojili sily a za menej než týždeň vyvinuli dýchaciu pomôcku pre pacientov s COVID - 19
  • Zariadenie čaká vo Veľkej Británii na výsledky klinických testov. V iných krajinách ho už však používajú
Formula 1
Zdroj:Mercedes-AMG Petronas F1 team/Unsplash
  • Vedci z Londýnskej univerzity a inžinieri z Mercedes tímu Formule 1 spojili sily a za menej než týždeň vyvinuli dýchaciu pomôcku pre pacientov s COVID - 19
  • Zariadenie čaká vo Veľkej Británii na výsledky klinických testov. V iných krajinách ho už však používajú

Preteky Formule 1 sú kvôli šíriacej sa pandémii koronavírusu dočasne prerušené. Toto nútené voľno sa tak niektoré tímy rozhodli využiť aj po nariadeniach vlády na pomoc dobrej veci. Jedným z nich je aj tím Mercedes, ktorý sa spojil s akademikmi Londýnskej univerzity a spoločnými silami vytvorili dýchaciu pomôcku pre pacientov s COVID – 19. O tomto počine informoval denník Daily Mail.

Toto zariadenie, ktorého prvý prototyp bol vytvorený za 4 dni, má pomôcť pacientom s koronavírusom, ktorí sa nachádzajú mimo intenzívnej starostlivosti. Continuous Positive Airway Pressure (CPAP), ako sa pomôcka nazýva, dokáže dodávať kyslík do pľúc aj bez potreby ventilátora.

 

 

„Normálne by vývoj takéhoto zariadenia trval roky. My sme ho vytvorili za pár dní, pretože sme sa vrátili už k existujúcemu zariadeniu, ktoré sme spätne navrhli tak, aby sme ho boli schopní vyrábať rýchlo a vo veľkom množstve,” vyjadrila sa pre BBC riaditeľka UCL Institute of Healthcare Engineering, profesorka Rebecca Shipley, ktorá na zariadení pracovala.

Dýchacia pomôcka sa už používa aj v Taliansku a Číne

Podľa tlačovej správy Londýnskej univerzity sa táto nová dýchacia pomôcka už vo veľkom používa aj v nemocniciach v Taliansku a Číne. Tam toto zariadenie pomáha pacientom s vážnymi pľúcnymi infekciami ľahšie dýchať.

To, že táto pomôcka má svoje využitie a opodstatnenie, hovoria aj reporty z Talianska, ktoré hovoria o tom že približne 50 percent pacientov, ktorým bolo CPAP podané sa vyhlo invazívnej mechanickej ventilácii.

Vo Veľkej Británii sa zariadenie testuje v nemocnici Londýnskej univerzity

Oficiálne testovanie tejto pomôcky by sa malo skončiť do konca tohto týždňa. Následne akademici veria, že CPAP bude skutočným prínosom pre všetky nemocnice vo Veľkej Británii.

S dýchacími pomôckami pomáhajú aj iné krajiny.

Jednou z krajín, vďaka ktorej sa môže o čosi zrýchliť dostupnosť pľúcnych ventilátorov, ktorých je akútny nedostatok po celom svete je aj Česko.

Českí vedci totiž prišiel na riešenie, ako dodať nemocniciam 500 pľúcnych ventilátorov za jeden mesiac.

Čítaj viac tu >> Českí vedci vyvinuli za rekordný čas pľúcne ventilátory za bezkonkurenčnú cenu. Pomôcť môžu aj Slovensku

Zdroje: Dailymail.co.uk, ucl.ac.uk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá