IQOS: Keď tabaková spoločnosť vyvinie produkt, ktorý má ľudí odnaučiť od cigariet

  • Oficiálne štatistiky tvrdia, že na Slovensku pravidelne fajčí asi 600-tisíc ľudí. Je možné, že o pár rokov do tejto štatistiky pribudne aj kolónka "používatelia cigaretových alternatív"? Práve tie sa snaží vyvíjať jedna z najväčších tabakových spoločností Phillip Morris. Ich novinka má ambíciu spôsobiť skutočnú tabakovú revolúciu.
iqoskolaz
IQOS
  • Oficiálne štatistiky tvrdia, že na Slovensku pravidelne fajčí asi 600-tisíc ľudí. Je možné, že o pár rokov do tejto štatistiky pribudne aj kolónka "používatelia cigaretových alternatív"? Práve tie sa snaží vyvíjať jedna z najväčších tabakových spoločností Phillip Morris. Ich novinka má ambíciu spôsobiť skutočnú tabakovú revolúciu.

Produkt IQOS profilujete ako revolučnú náhradu cigariet. Predstavili by ste nám prosím bližšie tento produkt a jeho víziu? 

IQOS je elektronické zariadenie na zahrievanie tabakových náplní HEETS. Reaguje na najväčší problém fajčenia, a tým je spaľovanie tabaku. Pri ňom v cigaretách vznikajú tisíce škodlivých látok, ktoré majú negatívny vplyv na zdravie. Ak nahradíme spaľovanie zahrievaním, dokážeme z tabaku uvoľňovať nikotín, ale zároveň významne znížime množstvo toxických látok. V prípade IQOS je táto redukcia v priemere na úrovni 90 až 95 percent oproti dymu z cigariet.

Naša vízia na poli bezdymových výrobkov vychádza z predpokladu odborníkov, že celosvetovo bude do roku 2025 stále viac než miliarda ľudí, ktorí budú pokračovať vo fajčení. Svoju úlohu vidíme v tom vyvíjať bezdymové alternatívy, ktoré by týmto ľuďom umožnili nahradiť cigarety menej rizikovým spôsobom fajčenia. Priali by sme si, aby jedného dňa všetci fajčiari prešli z cigariet na bezdymové výrobky, v ktorých je dym nahradený aerosólom ako výsledkom zahrievania, nie spaľovania.

Na trhu je dnes množstvo druhov elektronických cigariet, ktoré sa tvária ako niečo menej rizikové, no v skutočnosti to tak často nie je. Ako je to s IQOS? V čom je revolučný?

Z podstaty veci sa v prípade IQOS nedá hovoriť o fajčení. Tabak v ňom nehorí, a tak podľa definícií európskej aj národnej legislatívy nespĺňa definíciu tabaku na fajčenie. Je veľmi ťažké porovnávať IQOS s elektronickými cigaretami, a to najmä preto, že na trhu je veľká škála výrobkov od rôznych dodávateľov s veľmi premenlivými vlastnosťami.

Počas vývoja našich vlastných výrobkov zbierame vedecké dáta o ich parametroch a dopadoch na ľudský organizmus, čo je veľmi unikátne. Naše štúdie sú dostupné na internete, oponované odbornou verejnosťou a publikované vo vedeckých časopisoch. Vďaka tomu môžeme ilustrovať, aké procesy v ľudskom organizme aerosól z IQOS vyvoláva a porovnávať ich jednak s procesmi v organizme fajčiarov a zároveň ľudí, ktorí fajčiť prestali. Tieto výsledky sú veľmi komplexné a dosiaľ veľmi povzbudivé. Ukazujú, že ak fajčiar vymení cigarety za IQOS, je veľmi blízko situácii, ako keby prestal fajčiť. Preto hovoríme o nižšej rizikovosti. Či sa nižšia rizikovosť prejaví aj v nižšej škodlivosti, to je otázka dlhodobého zberu dát, ktorý ešte nie je ukončený. Samozrejme však platí, že najlepšie je vystríhať sa užívania tabaku úplne. V tomto zmysle hovoríme, že IQOS je lepšia voľba než cigarety, ale život bez tabaku je najlepšou voľbou.

Novinka je na trhu od leta, launch už teda máte za sebou. Ako vyzerajú prvé výsledky, prejavujú o ňu ľudia záujem?

Áno, záujem na Slovensku nás veľmi teší. Nielen tu, ale aj globálne sa nám potvrdzuje, že IQOS má schopnosť fajčiarom úplne nahradiť cigarety. Veď celosvetovo máme už viac ako tri milióny užívateľov a každý deň pribúda viac ako osem tisíc.

Ako ste už uviedli, pri užívaní IQOS sa uvoľňuje o 90 percent menej škodlivín, najmä dechtu, ako pri klasických cigaretách. Ako je to s hladinou nikotínu, ktorý nie je taký škodlivý, ale je návykový?

Nikotín je jedným z dôvodov, prečo ľudia fajčia. Odborníci sa zároveň zhodujú, že nikotín, napriek tomu, že je návykový, nie je zdrojom chorôb súvisiacich s fajčením. Ak majú bezdymové výrobky nahradiť cigarety, potom je nikotín jednou z vecí, ktoré od nich fajčiari očakávajú. Napriek tomu je nikotín návykovou látkou a preto platí, že IQOS nie je určený pre ľudí, ktorí prestali alebo nikdy nezačali fajčiť.

Nebolo vôbec v úmysle zámerne znížiť hladinu nikotínu, aby sa ľudia od závislosti na ňom postupne oslobodili?

Na odvykanie od nikotínu sú iné prostriedky. Ako som už povedal, nikotín považujeme za dôležitú zložku bezdymových výrobkov. Je to preto, aby sa zvýšila pravdepodobnosť, že dokážu fajčiarom nahradiť cigarety, čo je náš cieľ. Sme tabaková spoločnosť a svoju rolu a zároveň príležitosť vidíme vo vývoji a výskume alternatív, ktoré sa obídu bez hlavného problému fajčenia, a tým je spaľovanie tabaku. Nikotín v tomto smere zohráva dôležitú rolu.

Zobraziť celú galériu (9)
zdroj: unsplash.com

Ľudí teda od cigariet neodnaučíte, len im ponúknete menej rizikovú závislosť. Je to tak? 

Naša vízia bezdymovej budúcnosti je postavená na všeobecne uznávanom predpoklade, že ľudia budú aj naďalej používať tabak. V záujme znižovania externalít spojených s užívaním tabaku je preto dôležité, aby existovali menej rizikové alternatívy, ktoré budú chcieť fajčiari namiesto cigariet naozaj používať. Výrobok s nižším rizikom, ktorý by však fajčiarom nevyhovoval, by bol len teoretický koncept.

Pre skutočné zníženie škodlivosti užívania tabaku je nutné, aby bezdymové výrobky mali schopnosť jedného dňa úplne nahradiť cigarety. IQOS je len prvým z bezdymových výrobkov, ktoré naša spoločnosť uviedla na trh. V štádiu vývoja a vedeckého posudzovania sú aj ďalšie platformy. Vlastne môžem povedať, že skutočne chceme ľudí od cigariet odnaučiť, pretože už dnes existujú lepšie alternatívy a sú životaschopné.

Poskytuje IQOS dostatočný pôžitok z fajčenia?

Dôvodov, prečo ľudia fajčia, je niekoľko. Okrem nikotínu sú to aj chuť a aróma tabaku. Vďaka tomu, že IQOS pracuje s náplňami s obsahom tabaku, je skúsenosť s jeho užívaním oveľa bližšie k fajčeniu, než iné alternatívy.

Zariadenie je nutné pravidelne nabíjať. Nebojíte sa, že to môže odradiť starších ľudí, alebo cielite vyslovene na mladú klientelu?

IQOS sa nabíja podobne ako smartfóny. Nabíjanie rôznych mobilných zariadení sa stalo súčasťou našich životov. Je to malá daň za vedecký pokrok a za výhody, ktoré nám nové technológie prinášajú. Nemyslím si, že dobíjanie by bolo prekážkou používania IQOS. Keď som hovoril o portfóliu bezdymových výrobkov, ktoré Philip Morris International vyvíja, tak práve jedna z týchto variánt zahrieva tabak bez elektrickej energie. Určite sa v budúcnosti dočkáme aj výrobkov, ktoré nebudú vyžadovať nabíjanie alebo bude ich nabíjanie pohodlnejšie.

IQOS nepochybne je technologickým pokrokom. Aké technológie a inovácie stoja za tým?

Myšlienka, že zahrievaním tabaku namiesto spaľovania by bolo možné eliminovať tisíce škodlivých látok spôsobujúcich choroby súvisiace s fajčením, nie je nová. Avšak, až vďaka inováciám a pokroku dnes máme technológie, ktoré túto myšlienku vedia spoľahlivo uviesť do praxe. Naša spoločnosť v súvislosti s vývojom bezdymových alternatív získala takmer 2 500 patentov a ďalších takmer 4-tisíc žiadostí čaká na schválenie. Sme jedinou tabakovou spoločnosťou na zozname TOP 100 žiadateľov v Európskom patentovom úrade za minulý rok a piatou firmou v segmente rýchloobrátkového tovaru. Technológie sú teda skutočne kritický predpoklad.

Na vymenovanie všetkých inovatívnych prvkov IQOS asi nemáme priestor. Keby som si mal vybrať tie najdôležitejšie, asi by som uviedol miniatúrne zahrievacie zariadenie z keramiky a platiny a batériu. Spoločne dokážu kontrolovane zahrievať tabak na teplotu okolo 300 stupňov Celzia a to po dostatočne dlhú dobu, aby poskytli zážitok čo najpodobnejší tomu, aký pôvodne užívateľ dostával od cigariet.

Tento produkt predstavuje výrazný odklon od Marlboro kovboja, ktorý tvoril jednu z dominánt Phillip Morris. Ako vnímajú túto zmenu vaši zamestnanci?

Cigarety hrajú a ešte nejaký čas budú hrať pre naše podnikanie dôležitú úlohu. Zároveň však platí, že svoju budúcnosť vidíme v bezdymových výrobkoch. Do tejto oblasti preto smeruje stále väčšia časť našich výdavkov. Viac než sedemdesiat percent investícií do vedy a výskumu a viac než tridsať percent nákladov na komercializáciu je venované bezdymovým výrobkom.

Technológie a veda sú v srdci našej transformácie z výrobcu cigariet na firmu, ktorá bude lídrom v bezdymových tabakových technológiách. Pre nás v PMI je to obrovská zmena, ktorá nemá paralelu nielen v tabakovom segmente, ale obtiažne by ste hľadali podobné prípady v priemysle celkovo. Je to náročná výzva, zároveň zodpovednosť voči kolegom z vývojového centra a doterajším investíciám, ale zároveň tiež skvelá príležitosť. Príležitosť urobiť niečo veľké pre fajčiarov, ich okolie a pre spoločnosť ako celok – úspešne predchádzať externalitám spojeným predovšetkým s našimi výrobkami.

Neunikol nám štýlový vzhľad produktu. Prečo je jeho dizajn dôležitý? 

Dizajn a ergonómia sú dôležitou súčasťou. Zvyšujú totiž pravdepodobnosť, že si fajčiari osvoja IQOS namiesto cigariet a o to nám ide. Zároveň však platí, čo som povedal skôr. Nechceme, aby IQOS bol atraktívny pre tých, ktorí nikdy nefajčili alebo fajčiť prestali. Čiže dizajn výrobku prezentujeme tak, aby bol splnený práve a len ten prvý účel.

Nakoniec mi nedá nespýtať sa – ste sám fajčiar? Ak áno, vyskúšali ste IQOS?

V minulosti som fajčil cigarety, ale dnes už sa nepovažujem za fajčiara. Umožnil mi to IQOS. Patrím k tým, ktorí preferujú výhody zahrievania tabaku pred fajčením cigariet.

Článok vznikol v spolupráci so spoločnosťou Philip Morris Slovakia

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech