IQOS zožal ďalší úspech. FDA ho schválila ako produkt, ktorý môže pomôcť prestať s fajčením cigariet

  • Americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) označil IQOS ako produkt s nižším rizikom pre dospelých fajčiarov
  • Tabak nespaľuje (nevzniká tak škodlivý cigaretový dym), len ho nahrieva, výsledkom čoho je o 95 % menej škodlivý aerosól
  • IQOS v USA získal 3 tvrdenia, ktoré môže používať na predaj a marketing výrobku ako menej škodlivá alternatíva
capitolpmi
FDA/US Supreme Court
  • Americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) označil IQOS ako produkt s nižším rizikom pre dospelých fajčiarov
  • Tabak nespaľuje (nevzniká tak škodlivý cigaretový dym), len ho nahrieva, výsledkom čoho je o 95 % menej škodlivý aerosól
  • IQOS v USA získal 3 tvrdenia, ktoré môže používať na predaj a marketing výrobku ako menej škodlivá alternatíva

IQOS ako menej škodlivá alternatíva k fajčeniu zožal ďalší úspech. Po rokoch kontroly u americkej FDA (Úrad pre kontrolu potravín a liečiv) získal označenie ako tabakový výrobok s modifikovaným rizikom.

V preklade to znamená možnosť predaja a marketingu výrobku s tvrdením, že ide o zníženú mieru vystavenia ľudského organizmu škodlivým látkam oproti cigaretám. Mienkotvorná FDA tak po prvýkrát uznala, že IQOS je menej škodlivou alternatívou k cigaretám.

Úrad tiež vo vyhlásení dodáva, že autorizáciu vydal pre podporu verejného zdravia.

 


EN: This determination included a finding that issuance of the exposure modifications orders is expected to benefit the health of the population as a whole. (FDA)

SK: Rozhodnutie je aj na základe predpokladu, že vydanie zmien charakteru rizika by malo byť prospešné pre zdravie obyvateľstva ako takého.


 

Jedná sa len o druhý výrobok v histórii, ktorý od FDA obdržal tento typ autorizácie a vôbec úplne prvý tabakový výrobok v kategórii tzv. modifikácie expozície (miera vystavenia organizmu škodlivým látkam).

FDA sa prostredníctvom schvaľovacieho procesu pre tabakové výrobky s modifikovaným rizikom snaží zabezpečiť, aby informácie o znížení rizika v súvislosti s tabakovými výrobkami, smerujúce k spotrebiteľom, boli podložené vedeckými dôkazmi a zároveň zrozumiteľné,“ vyhlásil Mitch Zeller, riaditeľ Centra pre tabakové výrobky FDA.

Zeller z FDA tiež vysvetľuje, že údaje a informácie od Phillip Morris International, výrobcov IQOSu, ukazujú, že predaj výrobku s autorizovanými informáciami môže pomôcť dospelým fajčiarom úplne prestať fajčiť a tým znížiť vystavenie organizmu škodlivým látkam.

Rozhodnutie FDA predstavuje dôležitý míľnik v oblasti verejného zdravia. Ukazuje sa, že výrobok IQOS sa zásadne líši od cigariet a je lepšou voľbou pre dospelých fajčiarov, ktorí by aj naďalej pokračovali vo fajčení cigariet,“ vyhlásil André Calantzopoulos, generálny riaditeľ Philip Morris International.

FDA bude IQOS prísne pozorovať

Pri tabakových výrobkoch a príslušenstve však treba dodržiavať maximálnu opatrnosť. FDA bude preto podrobne sledovať, akým spôsobom je IQOS užívaný a či nedochádza k zvýšenému používaniu u mladistvých.

V EÚ stihol podobný osud cigarety s mentolovou kapsulou, ktoré boli zakázané kvôli zvýšenému používaniu u mladých ľudí – a následne viedli k silnejším cigaretám.

FDA od výrobcu IQOSu požaduje, aby pravidelne realizovala štúdie spotrebiteľského správania zamerané na porozumenie a dopady autorizovaných tvrdení.

zdroj: IQOS

IQOS pomáha fajčiarom skoncovať s fajčením cigariet, začínať by si však aj tak nemal

Americký úrad FDA povolil výrobcom IQOSu pri predaji a marketingu tieto tvrdenia:

  • IQOS tabak nahrieva, ale nespaľuje.
  • Tým sa výrazne znižuje tvorba škodlivých a potenciálne škodlivých látok.
  • Vedecké štúdie ukazujú, že úplný prechod od klasických cigariet k výrobku IQOS významne znižuje vystavenie ľudského organizmu pôsobeniu škodlivých a potenciálne škodlivých látok.

To však neznamená, že je IQOS zdravý výrobok a že je bezpečné s ním začínať. V Európe dnes fajčí 28 % ľudí a aj keď sú úmrtia výrazne nižšie, stále sú prítomné.

IQOS tiež nerieši závislosť na nikotíne, no zbavuje sa škodlivého dymu. Ten vzniká pri spaľovaní tabaku v klasických cigaretách, IQOS ich však nahrieva, čím vzniká aerosól. Vďaka tomu produkuje o 95 % menej škodlivých látok než klasické cigarety.

Je to menej škodlivá, no stále riziková alternatíva ku klasickému fajčeniu cigariet. Nikto nesmie zabudnúť, že najlepšie pre kohokoľvek zdravie je úplne prestať používať tabakové výrobky alebo nikdy nezačať.

zdroj: PMI

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK