Irán sa spolieha na startupové praktiky, vo verejnej kampani žiada Trumpovu hlavu

  • Eskalácia napätia na Blízkom východe doisiahla nové rozmery
  • Irán vyhlásil verejnú zbierku 80-miliónov za hlavu amerického prezidenta Donalda Trumpa
BeFunky-collage (2)
TASR
  • Eskalácia napätia na Blízkom východe doisiahla nové rozmery
  • Irán vyhlásil verejnú zbierku 80-miliónov za hlavu amerického prezidenta Donalda Trumpa

Irán vyhlásil verejnú zbierku 80-miliónov dolárov na vypísanie odmeny za hlavu amerického prezidenta Donalda Trumpa. Eskalácia napätia začala po tom, ako dal Donald Trump pokyn zabiť iránskeho generálmajora Kásima Sulejmáního. Téme sa venoval britský Daily mail.

O zbierke mala informovať podľa dostupných zdrojov iránska štátna televízia.

Prezident Spojených štátov Donald Trump pohrozil, že armáda zaútočí na 52 cieľov v Iráne, ak Teherán naplní vyhrážky o odplate za zabitie veliteľa elitných jednotiek iránskych Revolučných gárd Kásema Solejmáního.

Odpoveďou Iránu na zabitie veliteľa elitných jednotiek iránskych Revolučných gárd Kásema Solejmáního bude útok na vojenské ciele. Pre CNN to v nedeľu povedal hlavný vojenský poradca iránskeho najvyššieho vodcu ajatolláha Chámeneího.

„Poviem vám jednu vec, naša vláda oficiálne oznámila, že sme nikdy nechceli a ani nebudeme chcieť vojnu. Vojnu začala Amerika. Mala by preto akceptovať primerané reakcie na svoje konanie. Jediné, čo môže ukončiť tento stav je, že dostanú rovnakú ranu. Potom by už nemali naštartovať nový cyklus,“ vyhlásil bývalý minister obrany Hossein Dehghan.

zdroj: TASR

Veľmi rýchly a tvrdý zásah

Prezident Spojených štátov Donald Trump pohrozil, že armáda zaútočí na 52 cieľov v Iráne, ak Teherán naplní vyhrážky o odplate za zabitie Solejmáního.

„Trump nepozná medzinárodné právo. Neuznáva rezolúcie OSN. V podstate je to skutočný gangster a hazardný hráč. Nie je politik a nie je psychicky stabilný,“ vyjadril sa Dehghan s tým, že ak Trump vykoná ďalšie útoky, nebude „žiadny americký vojenský personál, žiadne americké politické centrum, žiadna americká vojenská základňa a žiadne americké plavidlo v bezpečí“.

Prezident pritom zvolil číslo 52, pretože Irán v minulosti držal rovnaký počet Američanov ako rukojemníkov. Prezident na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter napísal, že niektoré z týchto cieľov sú veľmi dôležité pre Irán a jeho kultúru.

Dodal, že zásah by bol „veľmi rýchly a veľmi tvrdý“. Trump sa tak vyjadril po tom, ako v sobotu večer zasiahli prísne stráženú Zelenú zónu hlavného mesta Iraku rakety. Jedna z nich dopadla neďaleko veľvyslanectva USA, no nikomu sa nič nestalo.

USA predtým vyzvali všetkých svojich občanov, aby opustili Irak a dočasne zatvorili veľvyslanectvo v Bagdade, ktoré cez týždeň napadli demonštranti. Veľká Británia a Francúzsko takisto varovali svojich občanov, aby necestovali do Iraku.

Zdroje: Daily, mail, SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech