Irán si raketou odpálil počas cvičenia vlastnú loď, zahynulo 19 osôb

  • K udalosti došlo neďaleko iránskeho prístavného mesta Džásk
  • Nešťastie si vyžiadalo aj 15 zranených
irán loď
TASR/AP/Iranian Army
  • K udalosti došlo neďaleko iránskeho prístavného mesta Džásk
  • Nešťastie si vyžiadalo aj 15 zranených

Na 19 stúpol počet obetí nedeľňajšieho incidentu, pri ktorom iránska raketa zasiahla počas manévrov vo vodách Ománskeho zálivu vlastné podporné plavidlo. Nešťastie si vyžiadalo aj 15 zranených. S odvolaním sa na pondelkové vyhlásenie iránskeho ministerstva obrany o tom informovala agentúra AP.

K udalosti došlo neďaleko iránskeho prístavného mesta Džásk, kde raketa nedopatrením zasiahla podpornú loď Konárak triedy Hendídžán. Pôvodné správy iránskych médií hovorili o jednom mŕtvom.

Príčinou nešťastia bola podľa iránskej televízie skutočnosť, že zasiahnuté plavidlo, ktorého úlohou bolo presúvať cvičný terč, sa v čase streľby dostatočne nevzdialilo od cieľa.

Loď bola podľa správ iránskych médií v roku 2018 prerobená tak, aby mohla odpaľovať protilodné strely. Plavidlo holandskej výroby bolo dlhé 47 metrov a na palube malo väčšinou posádku zloženú z 20 námorníkov. V službe bolo od roku 1988.

Ako pripomína AP, iránske médiá len zriedka informujú o nešťastiach pri bojových cvičeniach, čo zdôrazňuje závažnosť nedeľňajšieho incidentu. Ten sa stal v čase zvýšeného napätia vo vzťahoch medzi Iránom a Spojenými štátmi v blízkosti strategicky dôležitého Hormuzského prielivu, cez ktorý putuje až 20 percent svetových dodávok ropy.

Zdroj: TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech