Írsko sa stane prvou krajinou na svete, ktorá sa úplne zbaví fosílnych palív

  • Írsko sa zbavuje fosílnych palív.
  • Stane sa prvou krajinou, ktorá predá všetky svoje investície do fosílnych palív.
  • Ich hodnota je viac ako 300 miliónov eur.
thomas-hafeneth-234470-unsplash
Unsplash
  • Írsko sa zbavuje fosílnych palív.
  • Stane sa prvou krajinou, ktorá predá všetky svoje investície do fosílnych palív.
  • Ich hodnota je viac ako 300 miliónov eur.

Parlament schválil zmenku, podľa ktorej bude predaj akcií uhlia, ropy, rašeliny a plynu, v hodnote viac ako 300 miliónov eur, uskutočnený čo najskôr. Írska republika sa tak stane prvou krajinou na svete, ktorá predá svoje investície do fosílnych palivových spoločností na základe schválenia návrhu zákona, ktorý podporili všetky strany v dolnej komore parlamentu.

Hnutie na odpredaj fosílnych palív rýchlo rástlo a na jeho základe boli odpredané bilióny dolárov investičných fondov, vrátane veľkých penzijných fondov a poisťovní, miest ako New York, kostolov a univerzít.

Podporovatelia odpredaja tvrdia, že existujúce zdroje fosílnych palív sú oveľa väčšie, než je možné spáliť bez toho, aby spôsobili katastrofické klimatické zmeny. Hľadanie a výroba väčšieho množstva fosílnych palív je preto morálne nesprávne a ekonomicky riskantné. Niektorí kritici však na druhej strane tvrdia, že zostať akcionárom a presvedčiť spoločnosti na výrobu fosílnych palív, aby zmenili svoju politiku, by mohlo byť efektívnejšie.

Írsky návrh zákona o odpredaji fosílnych palív bol schválený vo štvrtok v dolnej komore parlamentu a očakáva sa, že rýchlo prejde aj cez hornú komoru, čo v konečnom dôsledku znamená, že sa môže stať právoplatným zákonom do konca tohto roka. Írsky štátny investičný fond vlastní viac ako 300 miliónov eur investícií do fosílnych palív v 150 spoločnostiach.

Zdroj: The Guardian

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK