Írsko víta ukrajinských utečencov s otvorenou náručou. Sýria či Afganistan hovoria o dvojakom metri

  • Väčšina Ukrajincov je v írskych hoteloch, či domovoch dobrovoľníkov
  • Írsko je pritom známe zdĺhavým procesom na získanie azylu
  • Ďalší utečenci z vojnových krajín sa sťažujú na nerovný meter
utečenci
TASR/František Iván TASR/AP, Sergei Grits
  • Väčšina Ukrajincov je v írskych hoteloch, či domovoch dobrovoľníkov
  • Írsko je pritom známe zdĺhavým procesom na získanie azylu
  • Ďalší utečenci z vojnových krajín sa sťažujú na nerovný meter

V súčasnej situácii na Ukrajine je pomoc ďalších, najmä európskych štátov pre našich východných susedov viac ako potrebná. Podľa portálu statista.com 44-miliónovú krajinu za necelé tri mesiace opustilo už viac ako 6,4 milióna obyvateľov, pričom viac ako 4 milióny utiekli do Poľska.

News Hub upozorňuje na to, že hoci je Írsko od Ukrajiny geograficky pomerne značne vzdialené, od začiatku konfliktu si tento ostrovný štát vybralo až 30-tisíc Ukrajincov utekajúcich pred konfliktom v ich krajine. Prečo tomu tak je, keď práve Írsko je známe komplikovaným azylovým procesom?

Prijatie s otvorenou náručou

CNN píše, že keď 25-ročná Maria Kozlovskayová pozerá z okna, vidí zelené polia na západe Írska. Od ostreľovaných bytoviek v jej rodnom meste Záporožie na juhovýchode Ukrajiny to je diametrálne odlišný pohľad. Mladá matka, ktorú konflikt prinútil odísť do exilu, našla nepravdepodobné útočisko v zámku z 15. storočia v grófstve Galway.

„Nikdy sa mi nesnívalo, že by som v budúcnosti mohla žiť na zámku,“ hovorí stále v úžase po dvoch mesiacoch života na zámku Ballindooley s jej synmi, 5-ročným Illyom a 7-ročným Matveym.

Vynaložilo sa veľké úsilie na ubytovanie 11 utečencov, ktorí teraz nazývajú zámok Ballindooley svojím domovom. Veľká Obrovská sála, kedysi miesto pre bohaté bankety, teraz slúži ako stôl na raňajky pre malé deti.

Up Jobs News v tejto súvislosti uvádza, že napriek tomu, že Írsko má iba približne 5 miliónov obyvateľov, doteraz prijalo 30-tisíc Ukrajincov, čo je podstatne viac ako iné väčšie západoeurópske krajiny.

Tanmoyworld uvádza, že jednou z hlavých príčin je jednoduchý azylový proces pre ľudí pochádzajúcich z Ukrajiny, ktorý im pomáha k rýchlej adaptácii v novej krajine.

Nick Henderson, výkonný riaditeľ Irish Refugee Council, mimovládnej organizácie poskytujúcej služby a podporu utečencom pre CNN uviedol, že vláda začala „pozitívne“ rýchlym uplatnením smernice o dočasnej ochrane, výnimočného opatrenia aktivovaného Európskou úniou, ktoré umožnilo štátom zrušiť vízovú povinnosť pre utečencov až na tri roky.

Ukrajinskí utečenci boli doteraz ubytovaní najmä v írskych hoteloch, penziónoch a domoch dobrovoľníkov.

Blížiaca sa turistická sezóna zrejme spôsobí nedostatok hotelových izieb, a preto má írska vláda plány na opätovné využitie voľných dovolenkových domov, kláštorov a študentských hál, aby sa v týchto priestoroch mohli ubytovať ďalší ľudia.

Iné štáty cítia krivdu

Nie každému sa však táto zmierlivá a humanitárna politika voči ukrajinským utečencom páči. Quick Info podotýka fakt, že srdečné privítanie ukrajinských utečencov zo strany Írska opäť vyvolalo búrlivú diskusiu o tom, ako zaobchádza so žiadateľmi o azyl utekajúcimi z iných konfliktov, ako je Afganistan či Sýria.

Už niekoľko rokov je Írsko opakovane kritizované za spôsob, akým zaobchádza so žiadateľmi o azyl. V rámci systému priameho poskytovania sú žiadatelia o azyl umiestnení v dočasných ubytovacích zariadeniach, kým čakajú na pridelenie štatútu utečenca.

Prijímací systém, ktorý bol pôvodne zavedený ako núdzové opatrenie v roku 1999 v reakcii na vyšší počet žiadostí o azyl a následne formalizovaný v roku 2020, bol v posledných dvoch desaťročiach predmetom viacerých kontroverzií.

Žiadatelia o azyl podali mnoho sťažností ohľadom zdĺhavých období nutných na spracovanie systému, nevyhovujúceho ubytovania a zasahovania do základných práv, vrátane práva na prácu.

Zdroje: Statista, News Hub, CNN, Up Jobs News, Tanmoyworld, Quick Info

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá