Island má skvelý recept na to, ako úspešne bojovať so závislosťami u mladých

  • Ešte pred dvadsiatimi rokmi patril Island medzi krajiny s najväčším počtom mládeže holdujúcej alkoholu v Európe
  • Za 20 rokov sa však krajine podarilo posunúť až na prvé priečky rebríčkov krajín s "čistou" mládežou
  • Cigarety, alkohol a marihuanu naradili iné "drogy"
duncan-shaffer-485186
unsplash.com
  • Ešte pred dvadsiatimi rokmi patril Island medzi krajiny s najväčším počtom mládeže holdujúcej alkoholu v Európe
  • Za 20 rokov sa však krajine podarilo posunúť až na prvé priečky rebríčkov krajín s "čistou" mládežou
  • Cigarety, alkohol a marihuanu naradili iné "drogy"

V roku 1992 boli výsledky štúdií užívania návykových látok islandskou mládežou skutočne alarmujúce. 25 % detí vo veku 14-16 rokov priznalo každodenné fajčenie a až 40 % fakt, že sa za posledný mesiac opilo. Dvadsaťpäť rokov neskôr sú však výsledky radikálne odlišné a Islandu sa s ťažkou situáciou podarilo zabojovať vďaka jednej jedinej veci – organizovaným aktivitám. Primárne vďaka športu a plnohodnotne strávenému času s rodinou.

Precízne štúdie pred niekoľkými rokmi dokázali identifikovať školské zariadenia, kde žiaci holdujú návykovým látkami viac a školy, kde je situácia miernejšia. Vďaka tomu odborníci zistili, že ich rozdeľuje najmä množstvo voľnočasových aktivít, ktoré boli niekde intenzívnejšie a inde zanedbávané. Okrem toho sa predpokladalo, že k zdravšiemu životu mladých prispievalo napríklad množstvo času stráveného s rodinou, zodpovednosť v školských povinnostiach a aj obmedzené „flákanie“ sa vonku vo večerných hodinách.

K zlepšeniu situácie na konci 90. rokov výrazne prospela zmena v legislatíve, ktorá bola naozaj radikálna. Sprísnil sa zákaz predaja tabakových výrobkov osobám mladším než 18 rokov a alkohol si tu nekúpiš ak máš menej ako 20. Reklamy na tieto výrobky boli dokonca úplne zakázané. Došlo k intenzívnejšiemu prepojeniu škôl s rodičmi, ktorí absolvovali niekoľko prednášok o tom, aké dôležité je so svojím dieťaťom tráviť čas a pravidelne komunikovať o jeho radostiach a starostiach. Rodičia boli upozorňovaní na večerné potulovanie sa mladých a zákon dokonca aj dnes ukladá zákaz mladistvým vo veku 13 až 16 rokov byť v zime vonku po 10 hodine večer, v lete po polnoci.

Zobraziť celú galériu (3)
zdroj: unsplash.com

Rodičia začali v rámci rôznych organizácií, ktoré sa starali o prepojenie domova a školy, podpisovať kontrakty, kde sa zaviazali, že svoje deti budú vychovávať určitým spôsobom a v zásadách nepoľavovať. To v konečnom dôsledku videlo k pozitívnym výsledkom, pretože vzhľadom na to, že pravidlá boli v každej rodine rovnaké (samozrejme s prihliadnutím na vekové skupiny detí), nebolo možné deťmi používať argument „ale ostatní môžu.“

Spomínaná veľká pomoc v podobe organizovaných aktivít prišla ruka v ruke aj s dotáciami od štátu. Island totižto každej rodine ponúkol pomoc 35 000 islandských korún (v prepočte približne 280 eur), ktoré využije na voľnočasové aktivity dieťaťa tak, aby sa aj cítilo dostatočne integrované do spoločnosti a trávilo s rovesníkmi dostatok času.

Zobraziť celú galériu (3)
zdroj: unsplash.com

Výsledky nedávnych meraní ukazujú, že zavedené opatrenia boli správnym krokom a Island sa z problémov dostal. Zatiaľ čo v roku 1998 potvrdilo stav opitosti v poslednom mesiaci až 45 % mladistvých vo veku 15 – 16 rokov, v roku 2016 to bolo už len 5 %. Tých, čo niekedy skúsili marihuanu ubudlo zo 17 % na 7 % a každodenný fajčiari si z 23 % polepšili na slabé 3 %. Veľká inšpirácia.

Zdroj: Mosaic

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá