Ivana a Martin založili úspešnú značku prírodnej kozmetiky. Extrakty z bylín si vyrábajú sami

  • Dvaja mladí Slováci si založili značku Liqoil v roku 2015
  • Obaja sa predtým venovali výskumu
  • Všetko robia vlastnoručne v prevádzke v Moste pri Bratislave
Archív: Liqoil
Archív: Liqoil
  • Dvaja mladí Slováci si založili značku Liqoil v roku 2015
  • Obaja sa predtým venovali výskumu
  • Všetko robia vlastnoručne v prevádzke v Moste pri Bratislave

Vyrábate prírodnú kozmetiku Liqoil, predstavte sa našim čitateľom, kto stojí za značkou?

Za značkou Liqoil stoja dvaja mladí ľudia, Martin a Ivana.

Čomu ste sa venovali predtým, ako ste začali vyrábať vlastnú kozmetiku?

Predtým, ako sme začali vyrábať prírodnú kozmetiku, sme sa obaja venovali výskumu. Martin najskôr pracoval v korporátnej farmaceutickej firme, neskôr sa venoval identifikácii a kvantifikácii polyfenolov vo fermentovaných nápojoch a kultivácií rastlinných bunkových kultúr v in vitro podmienkach a následnej extrakcii rôznych metabolitov.

Väčšinu z tohto výskumu robil na Viedenskej Univerzite a potom sa venoval aj v Nórsku výskumu a produkcii bioplynu z biologicky rozložiteľného odpadu. Ja som sa venovala genetickému výskumu viničových odrôd. Identifikovala som viničové odrody prostredníctvom SSR markerov a odlišovali sme klony prostredníctvom myb transkripčných faktorov. Veľkú časť výskumu som realizovala na Výskumnom ústave v Taliansku. Okrem toho som pôsobila dlhšiu dobu aj v potravinárstve.

zdroj: Prevádzka Liqoil (Archív: Liqoil)

Prečo ste sa rozhodli začať s produkciou Liqoil?

Prvým impulzom bola naša dcéra, chceli sme vyrobiť olej, ktorý nebude mastný. Potom sme kúpili nefunkčný vakuový homogenizátor. Zariadenie potrebné na výrobu krémov, emulzií, tekutých mydiel a podobne. Doteraz si pamätám, ako som sa chytala za hlavu, že čo to Martin doniesol. Našťastie, vďaka pomoci pár šikovných ľudí ho dokázal spojazdniť.

Kedy ste vyrobili prvé kozmetické produkty?

Prvé kozmetické produkty sme vyrobili v roku 2015, ale postupne sme zmenili receptúru a dizajn a liqoil v podobe, ako ho dnes poznáme na trhu existuje cca druhý rok.

zdroj: Liqoil

Aké prírodné zložky používate?

Používame štandardné zložky povolené pre prírodnú kozmetiku a extrakty či mrazom sušené časti rastlín.

Odkiaľ tieto zložky pochádzajú a ako si ich vyberáte?

Na suroviny musíme mať certifikovaných dodávateľov, keďže sme držiteľom certifikátu systému manažérstva kvality ISO 9001. Máme buď lokálnych dodávateľov, napr. včelí vosk nakupujeme od miestneho včelára, bylinky tiež od slovenských pestovateľov. Argánový olej máme priamo od výrobcu z Maroka a väčšinu extraktov vyrábame sami, keďže sme sa podobnej problematike venovali aj počas výskumu. Extrakty vyrábame buď jednoduchšie tradičnejším spôsobom, napr. maceráciou alebo sofistikovanejšie, napríklad refluxnou destiláciou, Soxhletovou extrakciou alebo destiláciou vodnou parou.

zdroj: Prevádzka Liqoil (Archív: Liqoil)

Kde prebieha výroba kozmetiky?

Výroba prebieha v schválenej prevádzke v Moste pri Bratislave. Tento rok sa nám ju podarilo rozšíriť a chystáme aj nový projekt.

Aké produkty ponúkate?

Ponúkame najmä produkty pre ošetrenie pokožky tváre a tela. Napríklad krémy na tvár, balzamy na pery, suché oleje a iné. Máme samozrejme pripravených aj veľa noviniek.

zdroj: Liqoil

Plánujete v budúcnosti do svojej ponuky pridať aj dekoratívnu kozmetiku?

Určite áno. Make-up už je pripravený minimálne rok, ale nie sme s ním na 100% spokojní, a preto sme ho ešte neuviedli na trh. Nie je naším cieľom vychrliť 50 produktov ročne. Zakladali sme značku s filozofiou kvality prístupnej pre čo najširšiu skupinu ľudí. Radšej ročne uvedieme na trh 5 produktov, ale kvalitných.

Kozmetiku vyrábate aj na objednávku a na mieru, ako takéto spolupráce fungujú?

Tieto spolupráce máme veľmi radi lebo spoločne niečo budovať je veľmi fajn. Veľa zákazníkov nechce byť publikovaných, ale veľmi rada by som spomenula jednu z prvých spoluprác, Aloemed. Dodnes si pamätám, ako za nami prišiel Edo, slovenský pestovateľ aloe vera, s listom a povedal, že z tohto mi vyrobte kozmetiku.

Kde si môžu zákazníci Liqoil kúpiť?

Nachádzame sa vo vybraných obchodoch s prírodnou kozmetikou nielen v Bratislave, ale aj v Piešťanoch, Trenčíne a Pezinku. Nájdete nás napríklad v Bory Mall, Palace Store aj vo Fresh Markete. Všetky naše produkty sú tiež dostupné online na našom eshope.

zdroj: Liqoil

V rámci vašej snahy limitovať odpad ste sa spojili so značkou Jemnô a použité obaly od telových masiel plníte sviečkami. Ako vznikla táto spolupráca?

Barborka z Jemnô je super človiečik, ktorý je ekologicky ladený tak ako my. Často som s ňou v jej obchodíku hovorila o tom, ako by sme vedeli obaly opätovne využiť. Vznikol z toho nápad malých roztomilých sviečok zo sójového vosku. Obaly na kozmetiku opätovne použiť nemôžme, keďže to legislatíva zakazuje, hoci sú zo skla. Chceli sme im dať ďalšie šance. V priebehu pár týždňov plánujeme spustiť zero waste program na plastové obaly. Už majú naplánovaný cyklický životný cyklus. Dúfam, že sa nám ho podarí čím skôr zrealizovať.

Ako hodnotíte slovenský trh s prírodnou kozmetikou, majú zákazníci záujem o to vymeniť kozmetiku z drogérií za niečo kvalitnejšie?

Páči sa mi, že ľudia v posledných rokoch začínajú čítať zloženie, a to nielen na potravinách, ale aj na kozmetike. A áno, myslím, že majú záujem o menšie, lokálne značky.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK