Izrael už raz napadli počas jeho najväčšieho sviatku. Čo bola Jomkipurská vojna a v čom sa podobá súčasnej?

  • Išlo o vyvrcholenie niekoľkoročných sporov
  • Jomkipurská vojna viedla k pádu legendárnej Goldy Meirovej
izrael vojaci
Súčasný konflikt medzi Izraelom a Hamasom má viacero podobností s Jomkipurskou vojnou, ktorá sa odohrala pred päťdesiatimi rokmi, TASR/AP, Ohad Zwigenberg
  • Išlo o vyvrcholenie niekoľkoročných sporov
  • Jomkipurská vojna viedla k pádu legendárnej Goldy Meirovej

Práve 7. októbra sa obyvatelia Izraela chystali oslavovať Simchat Tóra, čo je sviatok, ktorý sa oslavuje po skončení ďalšieho významného sviatku Sukot, sviatku stánkov, počas ktorého Židia jedia a niekedy aj nocujú v provizórnom príbytku z konárov a lístia, píše portál Exploring Judaism, a pripadá naň ukončenie ročného cyklu čítania z Tóry a začiatok nového.

Namiesto toho sa však zobudili doslova do nočnej mory, pretože islamistická politická strana a teroristická organizácia Hamas začala vojenský útok, ktorý Izrael vôbec nečakal.

Nie je to však prvýkrát, kedy táto blízkovýchodná krajina čelí útoku počas jedného z najväčších sviatkov. V roku 1973 sa odohrala Jomkipurská vojna, v arabských krajinách označovaná ako Ramadánová, keďže sa zároveň odohrala počas moslimského mesiaca Ramadán. A síce trvala pomerne krátko, ale bola mimoriadne dôležitá a má mnohé podobnosti so súčasnosťou.

V tomto článku ti vysvetlíme, čo sa pred päťdesiatimi rokmi stalo, a prečo je terajší útok Hamasu prirovnávaný práve k tomuto konfliktu.

Cieľom bolo znovuzískanie strateného územia

Jomkipurská vojna sa začala v sobotu 6. októbra 1973, teda presne v ten istý deň ako práve prebiehajúca. Svoje meno dostala podľa toho, že sa začala na najväčší židovský sviatok Deň zmierenia (hebrejsky Jom Kipur).

USA Today vysvetľuje, že Jom Kipur je v judaizme najsvätejším dňom v roku. V priebehu tohto jednodňového sviatku židia uvažujú o hriechoch alebo previneniach z predchádzajúceho roka. Mnohí z nich tiež navštevujú bohoslužby v synagógach alebo na iných zhromaždeniach, recitujú špeciálne modlitby a spievajú rôzne piesne. Je to tiež jediný deň, kedy nevysiela rádio či televízia a obchody sú zatvorené.

V dôsledku toho je konaná aj akákoľvek aktivita židovského obyvateľstva, ako to je počas Šabatu, teda siedmeho dňa v týždni určenému na odpočinok a činnosti nesúvisiace s prácou.

Práve túto skutočnosť využili spojené jednotky Sýrie a Egypta, ktoré, ako uvádza Al Jazeera, tesne po 14:00, vyzbrojené pokročilými sovietskymi zbraňami, zahájili ofenzívu na dvoch frontoch, Egypťania sa preplavili cez Suezský kanál a vylodili sa na polostrov Sinaj, zatiaľ čo Sýrčania zaútočili na Golanských výšinách.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: Indian Express, USA Today, American University, The New York Times, Time, Le Monde, Exploring Judaism, Al Jazeera, Hudson Institute , Aa

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá