Nemajú na výber, ale vojnu nechcú. Izraelská reakcia voči Iránu má byť „jasná a rázna“

  • Izrael „nedovolí, aby útok proti nemu v takom rozsahu prešiel bez reakcie“
  • Vodca opozície sa vyjadril, že budú spolupracovať s USA
izrael
Ilustračný obrázok TASR/AP
  • Izrael „nedovolí, aby útok proti nemu v takom rozsahu prešiel bez reakcie“
  • Vodca opozície sa vyjadril, že budú spolupracovať s USA

Izraelský vojnový kabinet uviedol, že sa rozhodol zasiahnuť „jasne a rázne“ proti Iránu za jeho raketový a dronový útok, ku ktorému došlo zo soboty na nedeľu.

Podľa informácií Times of Israel bude odpoveď navrhnutá tak, aby vyslala správu, že Izrael „nedovolí, aby útok proti nemu v takom rozsahu prešiel bez reakcie“. Uvádza sa tak v správe, ktorej zdroj nie je známy. Odpoveď je vraj navrhnutá aj tak, aby bolo jasné, že Izrael nedovolí Iráncom „ustanoviť rovnicu“, ktorú sa snažili presadiť v posledných dňoch.

Irán v noci zo soboty na nedeľu vyslal proti Izraelu cez 300 dronov a rakiet. Tie aj vďaka zapojeniu zahraničných partnerov Izraela do obrany nespôsobili významnejšie škody. Odraziť iránsky útok sa podarilo izraelskej protivzdušnej obrane s pomocou USA, Británie, Francúzska a Jordánska.  

Nechcú regionálnu vojnu 

Vyzerá to ako odpoveď na varovanie Iránu, že budúce izraelské útoky na iránske územie, vrátane jeho medzinárodných diplomatických priestorov, budú odteraz opäť čeliť iránskym odvetným útokom.

Správa tiež uvádza, že Izrael nechce, aby jeho odpoveď vyvolala regionálnu vojnu alebo rozbila koalíciu, ktorá mu pomáhala brániť sa pred iránskym útokom. Ďalej uvádza, že Izrael má v úmysle koordinovať svoju činnosť s USA.

Vojnový kabinet sa má opäť zísť zajtra. Predpisy velenia domáceho frontu sa nezmenili, čo naznačuje, že izraelský útok sa dnes pravdepodobne neuskutoční.

Vodca izraelskej opozície Avigdor Liberman povedal, že Spojené štáty uznávajú, že Izrael nemá žiadnu inú alternatívu, než zasiahnuť Irán za jeho sobotňajší útok. Taktiež, že Izrael sa pri tom musí snažiť o „maximálnu koordináciu“ s USA.

„Najprv jednajte, potom hovorte“

Článok na Times of Israel tiež informuje o vyjadrení Libermana pre izraelskú stanicu Channel 12. Izrael bol podľa neho schopný odraziť útok iránskych rakiet a dronov len s pomocou Američanov, a to vrátane amerických odpočúvaní. Čo je však najdôležitejšie, vrátane amerických spravodajských informácií a včasného varovania.

Liberman sa tiež vyjadril, že izraelský premiér Benjamin Netanjahu ho pozval na bezpečnostný brífing, ale načasovanie ešte nebolo uzavreté. Ďalej potvrdil, že sa stretnutia zúčastní, keďže toto je „čas vojny“.

Vyzval však Netanjahua, aby donekonečna nehovoril o plánovanej reakcii Izraela, ako to urobil premiér o plánovanej operácii IDF v Rafahu. „Najprv jednajte, potom hovorte,“ povedal vodca opozície.

Útok, ktorý sa mal udiať dnes 

Špekulovalo sa, že odpoveď na víkendový dronový a raketový útok Iránu by mohla prísť už v noci z dneška (15. apríla) na utorok. Zasadnutie izraelského vojnového kabinetu, kde sa táto odpoveď diskutovala, prebehlo dnes v poobedňajších hodinách.

Podľa informácií Channel 12 sa na zasadnutí pojednávali varianty, pri ktorých by došlo k bolestivému protiúderu ale bez toho, aby sa rozpútala vojna.

Ako informuje aj portál iDnes s odvolaním na The Wall Street Journal, cieľom tiež bolo zvoliť takú reakciu, ktorou by si Izrael nezablokoval Spojené štáty. Prezident Joe Biden sa pritom premiéra Netanjahua snažil od výraznej odpovede Iránu odradiť.  

Izraelský vojnový kabinet je užší vládny orgán, ktorý ostatní ministri splnomocnili rozhodnúť o prípadnej reakcii na iránsky útok. Členmi kabinetu sú okrem izraelského premiéra Benjamina Netanjaha aj minister obrany Joaz Galant a Benny Ganc. Práve Ganc bol pred vypuknutím vojny v Pásmu Gazy jednou z hlavných tvári izraelskej opozície. 

Zdroje: Times of Israel , iDnes

Najnovšie videá

Trendové videá