Svet robí všetko pre to, aby si Izrael nešiel po odvetu. Obavy má Biden aj Macron

  • Izrael sa doposiaľ nerozhodol, ako odpovie na útok Iránu
  • Svetoví lídri volajú po zdržanlivej reakcii
  • Biden sa údajne obáva vojny na Blízkom východe
biden macron
Americký prezident Joe Biden a francúzsky prezident Emmanuel Macron TASR/AP/Alex Brandon, Sarah Meyssonnier
  • Izrael sa doposiaľ nerozhodol, ako odpovie na útok Iránu
  • Svetoví lídri volajú po zdržanlivej reakcii
  • Biden sa údajne obáva vojny na Blízkom východe

Irán v noci zo soboty na nedeľu prvýkrát priamo zaútočil na Izrael viac než 150 bezpilotnými lietadlami a najmenej 130 raketami, povedal vysokopostavený predstaviteľ americkej armády. Izraelu a jeho spojencom sa však podarilo zostreliť väčšinu z nich.

Útok bol podľa Teheránu odvetou za nálet na iránsky konzulát v sýrskom Damasku pripisovaný Izraelu, ako aj iné „zločiny“ vrátane vojny proti palestínskemu hnutiu Hamas v Pásme Gazy.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu bezprostredne po útoku prisľúbil odvetnú reakciu na tento útok. Ako sme ťa predošle informovali, izraelská armáda uviedla, že na kroky Iránu bude reagovať „činmi a nie slovami“.

Biden má obavy

Práve ostrej reakcie Izraela sa však zdanlivo obáva jeden z jeho najbližších spojencov, ktorý v noci pomáhal odrážať útok – USA. Informuje o tom spravodajský web NBC News na základe interných informácií z prostredia americkej administratívy.

Vysokopostavený administratívny úradník pre NBC News uviedol, že hoci americký prezident Joe Biden verejne vyjadril Izraelu „neochvejnú podporu“, v súkromí má obavy z eskalácie konfliktu a začiatku vojny na Blízkom východe.

V osobnom telefonáte s Netanjahuom mal tiež Biden ozrejmiť, že USA sa nezapojí do prípadného odvetného útoku na Irán. Tiež mal izraelskému premiérovi odporučiť, aby na iránsky útok vojensky nereagoval.

Biden, hrozba vojny
zdroj: TASR/AP, Alex Brandon

Zdržanlivosť neodporúčajú len Spojené štáty. Zabrániť eskalácii chce aj Francúzsko, ktoré takisto pomáhalo v neutralizácii iránskych rakiet a dronov. Európska krajina vraj pomôže urobiť všetko pre to, aby sa zabránilo „požiaru“ na Blízkom východe po bezprecedentnom dronovom a raketovom útoku Iránu na Izrael. Vyhlásil to v pondelok francúzsky prezident Emmanuel Macron, informuje TASR na základe správy agentúry AFP.

Macron v rozhovore pre televíznu stanicu BFMTV uviedol, že francúzske stíhačky počas útoku v noci na nedeľu pomohli odraziť iránske narušenie vzdušného priestoru Jordánska. Pripomenul, že Francúzsko má v Jordánsku už niekoľko rokov leteckú základňu na boj proti terorizmu. 

Francúzsky prezident v rozhovore tiež povedal, že napriek vojne na Ukrajine i konfliktom v iných častiach sveta chce zaistiť olympijské prímerie počas letných olympijských hier v Paríži.

Macron pripustil, že v prípade bezpečnostnej hrozby by sa otvárací ceremoniál olympijských hier mohol presunúť z rieky Seina na futbalový štadión Stade de France alebo pred budovu Trocadéro pri Eiffelovej veži. Letné olympijské hry v Paríži sa budú konať od 26. júla do 11. augusta.

Oficiálne rozhodnutie nepadlo

Plány Izraela v súčasnosti jasné nie sú, hoci predošlé vyjadrenia skôr naznačujú, že vojnový kabinet sa prikláňa k odvetnému útoku. Ministri prerušili svoje diskusie bez prijatia rozhodnutia, v blízkej budúcnosti sa však opäť stretnú, píše portál Times of Israel s odvolaním sa na spravodajský kanál Channel 12.

Podľa viacerých správ izraelských médií ministri vojnového kabinetu Benny Ganc a Gadi Eisenkot navrhli okamžite zaútočiť na Irán ešte počas prebiehajúceho iránskeho útoku. S týmto návrhom rozhodne nesúhlasili minister obrany Joav Gallant, náčelník generálneho štábu izraelskej armády Herci Halevi a ďalší účastníci schôdzky – čiastočne pre náročnosť vykonávania obranných a útočných operácií súčasne.

Zdroje: Archív Startitup, NBC News, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá