Izrael Iránu odpovie „činmi a nie slovami“, tvrdí armáda

 • Irán v sobotu večer zaútočil na Izrael bezpilotnými lietadlami
 • Krajina sa mala v predstihu dobre pripraviť na rôzne scenáre
 • Slovensko útok odsúdilo
Biden Netanjahu
Prezident USA Joe Biden a izraelský premiér Benjamin Netanjahu TASR/AP/Evan Vucci
 • Irán v sobotu večer zaútočil na Izrael bezpilotnými lietadlami
 • Krajina sa mala v predstihu dobre pripraviť na rôzne scenáre
 • Slovensko útok odsúdilo

Irán v sobotu večer (13. 4.) zaútočil na Izrael bezpilotnými lietadlami, ktoré priletia do niekoľkých hodín, uviedol v sobotu večer hovorca izraelskej armády Daniel Hagari. Krajina sa podľa neho v predstihu „dobre pripravila“ na rôzne scenáre. TASR o tom informuje na základe správy televízie Sky News.

 • Irán nazval útok „operácia Čestný sľub“ a ide o odplatu za útok Izraela na iránsky konzulát v Damasku z 1. apríla 2024.
 • Izrael sa drony snažil zastaviť ešte pred príletom nad územie krajiny, pričom sa do obrany zapojilo americké, britské a jordánske letectvo.
 • Irán vyslal viac ako 300 dronov, pričom 99 % sa podarilo zničiť.
 • Okolité krajiny uzavreli svoj vzdušný priestor.
 • Izrael uvažuje nad reakciou, no k rozhodnutiu zatiaľ nedošlo.
 • Zasadne bezpečnostná rada OSN.

15:50 Izrael odpovie Iránu činmi, nie slovami, tvrdí armáda

Izraelská armáda odpovie na nočný útok Iránu „činmi a nie slovami“, informuje TASR. Uvádza sa to v perzskej verzii oficiálneho účtu izraelských obranných síl (IDF) na sociálnej sieti X s tým, že sa tak bez ďalší podrobností vyjadril hovorca IDF v rozhovore pre iránsku exilovú televíziu Iran International.

„Každá akcia vyvolá nejakú reakciu, nie však v slovách, ale v činoch,“ uvádza sa po perzsky v ďalšom príspevku na zmienenom účte, informuje agentúra DPA.

14:49 USA sa na prípadnom protiútoku podieľať nebude

Americký prezident Joe Biden a jeho tím pre národnú bezpečnosť sa snažia zabrániť širšiemu regionálnemu konfliktu po iránskom útoku na Izrael, informuje spravodajský web CNN.

V rozhovore s izraelským premiérom Benjaminom Netanjahuom Biden zdôraznil, že útoky zo strany Iránu boli neúspešné a demonštrovali vojenskú prevahu Izraela, čo by malo byť považované za víťazstvo. Prezident tiež uviedol, že by sa Spojené štáty na prípadnej odvete proti Iránu nepodieľali.

Americké úrady vyzvali Izrael, aby USA informoval o akýchkoľvek potenciálnych odpovediach na iránsky útok. Biden plánuje stretnutie lídrov skupiny G7, aby prerokovali jednotnú diplomatickú reakciu zameranú na nevojenské riešenia konfliktu. Irán varoval, že priame odvety Izraela povedú k novým konfrontáciám.

13:12 Slovensko vyzýva k mierovému riešeniu

Slovensko odsudzuje iránske útoky na Izrael. Vyzýva na zdržanlivosť a vrátenie sa k hľadaniu mierových riešení pre Blízky východ. Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR to uvádza na sociálnej sieti.

„Slovensko ako krajina podporujúca mier ostro odsudzuje útoky Iránu na Izrael. Útoky značne zvyšujú napätie a riziko širšieho konfliktu v regióne. Pevne veríme v potrebu obnovy dialógu a diplomacie. Vyzývame všetky strany, aby boli zdržanlivé a vrátili sa k hľadaniu mierových riešení pre Blízky východ,“ píše rezort zahraničia v príspevku.

12:28 Na zdržanlivosť vyzýva aj Rusko

Ruské ministerstvo zahraničných vecí v nedeľu vyjadrilo znepokojenie so stupňovaním napätia v oblasti Blízkeho východu a zúčastnené strany žiadalo o zachovanie zdržanlivosti. TASR sa odvoláva na agentúru AFP.

„Všetky zúčastnené strany žiadame o zdržanlivosť. Spoliehame sa na to, že krajiny z tohto regiónu existujúce problémy vyriešia politickými a diplomatickými prostriedkami,“ uviedol ruský rezort diplomacie vo vyhlásení, píše AFP.

11:19 Na útok reaguje prezidentka

Prezidentka SR Zuzana Čaputová dôrazne odsudzuje iránsky útok na Izrael. Uviedla to na sociálnej sieti X. Vyhlásila, že je potrebné vyhnúť sa ďalšej eskalácii napätia, informuje TASR.

 

11:00 V prípade núdze môžu občania SR kontaktovať veľvyslanectvá SR

Situáciu v regióne Blízkeho východu po nočnom útoku Iránu na Izrael slovenský rezort diplomacie intenzívne sleduje. Je v kontakte so zastupiteľskými úradmi, ktoré ju monitorujú priamo na mieste. Pre TASR to uviedol komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR.

„Vzhľadom na dynamický vývoj situácie v regióne vyzývame všetkých občanov SR, ktorí sa na tomto území v súčasnosti nachádzajú, aby pre vlastnú bezpečnosť dodržiavali všetky cestovné odporúčania,“ odporúča ministerstvo zahraničných vecí s tým, že v prípade núdze môžu slovenskí občania kontaktovať príslušné veľvyslanectvá SR.

Pre bezpečnosť slovenských diplomatov však rezort zahraničných vecí nebude svoje postupy komunikovať verejne. (TASR)

10:27 Dopadli 100 km od hraníc

Libanonské médiá informujú o izraelských úderoch pri meste Nabi Chit (Baalbek) na severovýchode Libanonu. Zábery zverejnené na sociálnych sieťach ukazujú dym stúpajúci.

Baalbek, oblasť identifikovaná v minulosti ako bašta Hizballáhu, je asi 100 kilometrov od izraelských hraníc. (The Times of Israel)

 

9:44 Irán uvádza, že dosiahol všetky svoje ciele

Iránska armáda v nedeľu oznámila, že jej útok dronmi a raketami na Izrael v odvete za smrtiaci úder na iránsky konzulát v sýrskom Damasku dosiahol všetky svoje ciele. TASR informuje podľa správ agentúr DPA a AFP.

„Operácia Čestný sľub… z včerajšieho večera do dnešného rána bola úspešne dokončená a dosiahla všetky svoje ciele,“ uviedol pre štátnu televíziu náčelník generálneho štábu iránskych ozbrojených síl Mohammad Bákerí.

Dôvodom na spustenie tejto operáciu bolo podľa jeho slov prekročenie „červených čiar“ Izraelom, čo je pre Irán neprijateľné, píše agentúra DPA s odvolaním sa na Bákerího vyjadrenia pre iránske médiá.

Irán podľa Bákerího nemá v úmysle pokračovať v tejto operácii. Izrael vyzval, aby sa zdržal ďalšieho konania voči Iránu, čo by podľa náčelníkových slov viedlo k rozsiahlejšej odozve. (TASR)

9:29 Irán varuje Izrael

The Times of Israel píše, že Irán varuje Izrael, aby sa neuchyľoval k útoku ako pomstu za nočné drony a raketové útoky Teheránu. Dodávajú, že Washington bol varovaný, aby nepodporoval izraelskú vojenskú akciu. 

„Naša odpoveď bude oveľa väčšia ako dnešná vojenská akcia, ak Izrael podnikne odvetné opatrenia proti Iránu,“ povedal náčelník štábu ozbrojených síl generálmajor Mohammad Bagheri pre štátnu televíziu a dodal, že Teherán varoval Washington, že akákoľvek podpora izraelskej odvety bude mať za následok útok na americké základne. (The Times of Israel)

8:40 Pri útoku sa zranilo malé dievča

Mohammed, otec dievčaťa, ktoré bolo vážne zranené počas toho ako Izrael vzdušne ničil odpálené rakety z Iránu, tvrdí, že úlomky dopadli na ich dom.

„Spadlo to na nás, do domu, okolo druhej ráno. (Dcéra) spala v dome a okamžite sme ju vzali do nemocnice Soroka,“ hovorí.

7-ročné dievča, ktoré nebolo verejne menované, bolo zranené pri zachytení balistickej strely, píše The Times of Israel. ( (The Times of Israel)

7:30 Izrael otvoril vzdušný priestor

Po siedmich hodinách Izrael znovu otvoril vzdušný priestor, a to o 7:30 (04:30 GMT). Oznámila to správa letísk po nočnom útoku stoviek iránskych rakiet a bezpilotných lietadiel.

Vo vyhlásení sa uvádza, že sa očakáva ovplyvnenie letov z Tel Avivu a cestujúci by si mali skontrolovať časy letov. (TASR)

7:20 K rozhodnutiu Izraela zatiaľ nedošlo

Pri hodnotení situácie zatiaľ nebolo prijaté žiadne rozhodnutie o izraelskej reakcii na iránsky raketový a dronový útok, povedal to izraelský predstaviteľ pre The Times of Israel.

O potenciálnej reakcii sa bude diskutovať na dnešnom zasadnutí vojnového kabinetu, ktoré je naplánované na 15:00. (The Times of Israel)

 

Zasadne bezpečnostná rada

Bezpečnostná rada OSN (BR OSN) v nedeľu mimoriadne zasadne v súvislosti s bezprecedentným útokom Iránu na Izrael, oznámil hovorca Malty, ktorá rade tento mesiac predsedá. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.

Zasadnutie sa uskutoční o 22.00 h SELČ na žiadosť Izraela. Izraelský veľvyslanec pri OSN Gilad Erdan v liste zaslanom predsedníctvu BR OSN označil iránsky útok za „hrubé porušenie suverenity Izraela“. Radu vyzval, aby tento úder odsúdila a označila iránske Revolučné gardy (IGRC) za teroristickú organizáciu.

Izraelská armáda tvrdí, že Irán od sobotňajšieho večera vypálil smerom na Izrael viac ako 200 dronov, balistických rakiet aj striel s plochou dráhou letu, pričom väčšinu z nich sa podarilo zostreliť mimo izraelského územia.

Hovorca armády Daniel Hagari spresnil, že stíhačky zničili viac ako desať striel mimo izraelského vzdušného priestoru, niekoľko rakiet však dopadlo na jeho územie. Z juhu Izraela hlásili vážne zranené sedemročné dievča, zrejme v dôsledku iránskeho útoku. Jedna strela podľa Hagariho zasiahla aj izraelskú vojenskú základňu a spôsobila mierne škody. (TASR)

 

USA zostrelili takmer všetky drony a rakety

Sily Spojených štátov pomohli zostreliť „takmer všetky“ drony a rakety vypálené Iránom na Izrael, uviedol v noci na nedeľu americký prezident Joe Biden po telefonáte s izraelským premiérom Benjaminom Netanjahuom. Informovala o tom agentúra AFP.

Biden vo vyhlásení dodal, že v nedeľu zvolá stretnutie s ostatnými lídrami skupiny krajín G7, aby koordinovali „jednotnú diplomatickú reakciu“ na rozsiahly útok Teheránu. Na žiadosť Izraela sa bude v nedeľu večer konať aj mimoriadne zasadnutie Bezpečnostnej rady OSN.

„Irán – a jeho zástupné jednotky pôsobiace v Jemene, Sýrii a Iraku – podnikli bezprecedentný letecký útok na vojenské zariadenia v Izraeli. Tieto útoky čo najdôraznejšie odsudzujem,“ uviedol prezident USA.

V uplynulých dňoch Biden podľa svojich slov nariadil vyslanie amerických lietadiel a torpédoborcov na obranu proti balistickým raketám na Blízky východ. Reagoval tak na pravdepodobnú hrozbu zo strany Iránu, ktorý prisľúbil odvetu za nálet z 1. apríla na budovu susediacu s iránskym veľvyslanectvom v sýrskom Damasku pripisovaný Izraelu.

Biden v telefonáte s Netanjahuom opätovne potvrdil „neochvejný záväzok USA“ voči bezpečnosti Izraela. „Povedal som mu, že Izrael preukázal pozoruhodnú schopnosť brániť sa a poraziť aj bezprecedentné útoky – vyslal jasný odkaz svojim nepriateľom, že nemôžu účinne ohrozovať bezpečnosť Izraela,“ dodal. Americké sily alebo ich zariadenia sa podľa neho nestali terčom útoku Iránu.

Stanica CNN s odvolaním sa na nemenované zdroje z americkej administratívy informovala, že Biden Netanjahuovi tiež povedal, že USA nepodporia a nesúhlasia s izraelským protiútokom na Irán.

Dvaja izraelskí predstavitelia, citovaní denníkom The New York Times, tvrdili, že Irán od sobotňajšieho večera zaútočil na Izrael 185 bezpilotnými lietadlami, 110 raketami typu zem-zem a 36 strelami s plochou dráhou letu. Hoci väčšinu z nich vypálili z územia Iránu, niektoré boli vypustené aj z Iraku a Jemenu, dodali nemenované zdroje. (TASR)

Útok odsúdilo OSN

Bezprecedentný útok Iránu ostro odsúdil generálny tajomník OSN António Guterres, viaceré členské štáty Európskej únie, Británia aj Kanada. Varovali, že ide o eskaláciu situácie na Blízkom východe, kde od vlaňajšieho októbra prebieha vojna medzi Izraelom a palestínskym militantným hnutím Hamas. Egypt a Saudská Arábia vyzvali na maximálne zachovanie zdržanlivosti.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v nedeľu skoro ráno telefonoval s americkým prezidentom Joeom Bidenom. Detaily ich rozhovoru však neboli bezprostredne známe.

Predtým prebehol aj telefonát medzi americkým ministrom obrany Lloydom Austiom a jeho izraelským náprotivkom Joavom Galantom. Stanica CNN v tejto súvislosti informovala, že Austin údajne požiadal Galanta, aby varoval Washington pred prípadným útokom Izraela na Irán. Špekuluje sa totiž, či a ako bude Izrael na iránsky útok reagovať.

Teherán apeloval na USA, aby sa zdržali akejkoľvek podpory Izraela. Útok naň je podľa nej odvetou za nálet z 1. apríla, ktorý v sýrskom hlavnom meste Damask zasiahol budovu susediacu s iránskym veľvyslanectvom, slúžiacu ako konzulát. Pri útoku zahynuli dvaja iránski brigádni generáli a päť ďalších členov vplyvných Revolučných gárd. Irán z útoku obvinil Izrael, ten sa k nemu oficiálne nevyjadril. (TASR)

Izrael apeluje na obyvateľov

Izraelská armáda v noci na nedeľu apelovala na občanov žijúcich v anektovaných Golanských výšinách, aby sa až do odvolania zdržiavali v blízkosti bezpečných úkrytov. Predtým totiž hlásila spustenie sirén v kibuci neďaleko hraníc s Libanonom. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.

Iránom podporované libanonské hnutie Hizballáh tvrdilo, že smerom na Golanské výšiny zaútočilo desiatkami rakiet Kaťuša. Bezpečnostná spoločnosť Ambrey tiež hlásila, že jemenskí povstalci húsíovia vypálili niekoľko dronov na Izrael a upozornila, že potenciálnymi cieľmi sú izraelské prístavy. (TASR)

K týmto vyhláseniam dochádza v čase prebiehajúceho iránskeho útoku na Izrael. Iránske elitné Revolučné gardy v sobotu večer potvrdili, že smerom na Izrael vypálili rakety a drony. Podľa iránskej štátnej agentúry IRNA Teherán zaútočil na izraelské ciele balistickými strelami.

Iránsky minister obrany Mohammad Rezá Aštíaní varoval, že Teherán bude tvrdo reagovať proti ktorejkoľvek krajine, ktorá otvorí svoj vzdušný priestor alebo územie pre Izrael, aby mohol zaútočiť na Irán. Vzdušný priestor predtým uzavreli okrem Izraela aj Jordánsko, Libanon a Irak.

Podľa izraelskej armády Irán vypálil viac ako 100 bezpilotných lietadiel. Nemenovaný izraelský predstaviteľ zároveň varoval, že v nasledujúcich hodinách môže dôjsť k ďalším vlnám útokom dronov.

Egyptské ministerstvo zahraničných vecí vydalo vyhlásenie, v ktorom vyzvalo na zachovanie „maximálnej zdržanlivosti“, aby sa región a jeho obyvatelia vyhli ďalším rizikám nestability a napätia. (TASR)

Zdroje: TASR, The Times of Israel, CNN

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá