Izrael zaútočil na Irán najsofistikovanejším kyberútokom v histórii ľudstva. Jeho nukleárny program poslal o 9 mesiacov späť

  • Izraelskí a americkí predstavitelia spravodajských služieb mali potvrdiť účasť Mossadu na útoku na iránsky jadrový program
  • Narušenie dodávok energie v iránskom jadrovom zariadení Natanz už stihol Teherán označiť za akt „jadrového terorizmu“
  • Útok prichádza v čase, keď západné veľmoci a Irán začali diplomatické rokovania s cieľom záchrany Iránskej jadrovej dohody
  • Izrael je dlhodobo proti dohode, čo dal jasne najavo aj novej Bidenovej administratíve
Irán jadrový program
TASR/AP, Iranian Presidency
  • Izraelskí a americkí predstavitelia spravodajských služieb mali potvrdiť účasť Mossadu na útoku na iránsky jadrový program
  • Narušenie dodávok energie v iránskom jadrovom zariadení Natanz už stihol Teherán označiť za akt „jadrového terorizmu“
  • Útok prichádza v čase, keď západné veľmoci a Irán začali diplomatické rokovania s cieľom záchrany Iránskej jadrovej dohody
  • Izrael je dlhodobo proti dohode, čo dal jasne najavo aj novej Bidenovej administratíve

Izraelskí a americkí predstavitelia spravodajských služieb mali potvrdiť účasť Mossadu na zjavnom kybernetickom útoku na zariadenie na obohacovanie uránu, ktorý mal iránsky jadrový program posunúť o 9 mesiacov späť. Informáciu priniesol denník New York Times.

„Kráľ Bibi“: Ako sa stal z člena elitného komanda politik, ktorý polarizuje izraelskú spoločnosť. Inšpiroval aj Fica

Narušenie dodávok energie v iránskom jadrovom zariadení Natanz už stihol Teherán označiť za akt „jadrového terorizmu“ a obviňuje z neho priamo Izrael. O tom, čo sa v závode Natanz v strednom Iráne v nedeľu skoro ráno odohralo, je známych len málo detailov. Teherán pôvodne oznámil, že tam došlo k výpadku prúdu, ktorý mal byť spôsobený problémom v elektrickej sieti. Podľa denníka išlo pravdepodobne o zámerne naplánovaný výbuch. Iné zdroje tvrdia, že šlo o kybernetický útok.

Útok v časoch diplomatických rokovaní

New York Times uvádza, že útok priniesol novú neistotu do diplomatických snáh, ktoré sa začali minulý týždeň a smerujú k záchrane pôvodnej Iránskej jadrovej dohody z roku 2015, ktorú Trumpova administratíva odmietla. Minulý týždeň prebehli prvé rokovania aj s Bidenovou administratívou vo Viedni, ďalšie rozhovory sú naplánované na tento týždeň. Proti jadrovej dohode zaznievali nemalé výčitky práve od Izraela.

Irán presne nepovedal, čo spôsobilo výpadok energie, ale nebolo to prvýkrát čo čelil kybernetickému útoku. Izrael odmietol verejne potvrdiť alebo vyvrátiť zodpovednosť. Podľa zdrojov New York Times za útokom stojí práve Izrael.

Zdroje denníka, dvaja predstavitelia spravodajských služieb, informovali o škodách, ktoré spôsobila veľká explózia, ktorá úplne zničila nezávislý a silne chránený vnútorný energetický systém, ktorý dodáva podzemné odstredivky obohacujúce urán. Explózia mala zasadiť tvrdú ranu schopnosti Iránu obohacovať urán, ktorá môže trvať najmenej deväť mesiacov.

Izrael je podozrivý aj z ďalších sabotáží programu

„Boj proti Iránu a jeho zástupcom v rámci iránskej výzbroje je obrovská misia,“ uviedol predseda vlády Benjamin Netanjahu. Podľa Jerusalem Post ide o možný odkaz na útok na jadrové zariadenie. Podľa Iráncov si Izraelčania nevybrali náhodný deň, pretože k nemu došlo v deň iránskeho Národného dňa jadrových technológií. Iránsky parlament sledoval podrobnosti incidentu a uviedol, že k veci vydá stanovisko po získaní a zosumarizovaní informácií.

Nejde o jedinú napätú situáciu, minulý týždeň došlo k útoku na iránsku loď Saviz. Izrael, ktorý považuje Irán za nebezpečného protivníka, sabotoval iránsky jadrový program už predtým, pričom taktiky siahali od kybernetických útokov až po priame atentáty. Prevádzku tamojších centrifúg narušil počítačový vírus Stuxnet, ktorý bol odhalený v roku 2010 a je všeobecne považovaný za spoločný americko-izraelský výtvor, pričom vlani v júli tam došlo k záhadnému výbuchu, ktorý neskôr iránske úrady označili za sabotáž.

zdroj: TASR/AP, Atomic Energy Organization of Iran

Predpokladá sa, že Izrael v posledných rokoch zorganizoval atentáty na niekoľkých iránskych jadrových vedcov, vrátane prepadnutia kľúčového vývojára jeho jadrového programu v novembri minulého roka, ktorý pred desaťročiami naštartoval vojenský nukleárny program islamskej republiky. Izrael takéto kroky nepotvrdzuje ani nevyvracia.

Závažné narušenie prevádzky 

Šéf Iránskej organizácie pre atómovú energiu Alí Akbar Sálehí v štátnej televízii síce incident bližšie neobjasnil, jeho vyjadrenie však naznačilo závažné narušenie prevádzky, uvádza agentúra AP.

„Iránska islamská republika odsudzuje tento zúfalý krok, zdôrazňuje však potrebu toho, aby sa medzinárodné organizácie postavili proti tomuto nukleárnemu terorizmu,“ vyhlásil Sálehí. Irán chce podľa jeho slov „významne zlepšiť“ svoju jadrovú technológiu a súčasne sa snaží o zrušenie medzinárodných sankcií. Zo snáh rokovania o tzv. jadrovej dohode medzi svetovými veľmocami a Teheránom.

Len v sobotu Irán oznámil, že v závode Natanz uviedol do činnosti kaskádu 164 pokročilých centrifúg, ktoré rýchlejšie obohacujú urán, čím opäť porušil svoje záväzky z jadrovej dohody.

Zdroje: New York Times, Jerusalem Post, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá