Izrael zverejnil výsledky: Toľkoto ľudí, malo vedľajšie účinky po prvej a druhej dávke vakcíny

  • Izrael je naďalej lídrom v očkovaní a popritom dôsledne skúma dáta o vakcinácii
  • Z nich vyplýva, že len veľmi málo Izraelčanov hlási po podaní vakcíny proti koronavírusu vedľajšie účinky
  • Ide o prvú významnú analýzu vedľajších účinkov pri očkovaní celej dospelej populácie
  • Najčastejšie hlásené vedľajšie účinky sú podobné ako pri vakcínach na ostatné choroby 
ockovanie COVID-19
TASR/AP/Ariel Schalit, Jessica Hill
  • Izrael je naďalej lídrom v očkovaní a popritom dôsledne skúma dáta o vakcinácii
  • Z nich vyplýva, že len veľmi málo Izraelčanov hlási po podaní vakcíny proti koronavírusu vedľajšie účinky
  • Ide o prvú významnú analýzu vedľajších účinkov pri očkovaní celej dospelej populácie
  • Najčastejšie hlásené vedľajšie účinky sú podobné ako pri vakcínach na ostatné choroby 

Izrael je naďalej lídrom v očkovaní a popritom dôsledne skúma dáta o vakcinácii. Z nich podľa Jerusalem Post vyplýva, že len veľmi málo Izraelčanov hlási po podaní vakcíny proti koronavírusu vedľajšie účinky. Vedľajšie účinky, ktoré boli nahlásené, boli slabé a krátko trvajúce. Ide o prvú významnú analýzu vedľajších účinkov pri očkovaní celej dospelej populácie, ktorá zahŕňala mnohonásobok počtu zahrnutých do klinických skúšok spoločnosti Pfizer.

Izraelský Monitorovací výbor ministerstva zdravotníctva uviedol, že iba 6 575 z 2 768 200 (0,24%) ľudí, ktorí dostali prvú dávku vakcíny, hlásilo vedľajšie účinky a že 3 592 z 1 377 827 (0,26%) ľudí, ktorí dostali druhú dávku, hlásilo vedľajšie účinky.

Žiadny respirátor, dajte si dve rúška naraz. V Amerike idú príkladom aj vládni predstavitelia

Podobné účinky ako pri vakcínach na ostatné choroby 

Izraelské ministerstvo uvádza, že vedľajšie účinky sú „podobné frekvenciou a charakterom ako príznaky hlásené po podaní iných vakcín obyvateľstvu“, informuje The Times of Israel. Najčastejšie vedľajšie účinky hlásili mladí ľudia a tehotné ženy.

Pri prvej aj druhej dávke boli väčšinou hlásené vedľajšie účinky buď v mieste vpichu alebo „všeobecné javy“, pričom iba asi 0,02% ľudí, ktorí dostali prvú dávku, a 0,01% ľudí, ktorí dostali druhú dávku hlásili aj ďalšie vedľajšie účinky.

„Ľudia na celom svete by mali byť pokojní,“ uviedol pre The Times of Israel Yoav Yehezkeli, lekár a expert na verejné zdravie z Tel Avivskej univerzity, ktorý sa štúdie nezúčastnil.

Len málo hlásených účinkov, v priemere 17 pacientov na milión po prvej dávke vakcíny a traja pacienti na milión po druhej dávke vakcíny malo závažné vedľajšie účinky. Yehezkeli uviedol, že lekári očakávajú, že niekoľko pacientov bude mať významné vedľajšie účinky a osobne liečil pacientku, ktorá po druhej dávke vakcíny mala paralýzu tvárového nervu, avšak podľa štatistík je incidencia nízka. Jeho pacientka sa úspešne vyliečila.

Najčastejšie „boľavé rameno“ a „všeobecné javy“ 

„Boľavé rameno“, ako sa tradične používa výraz na bolesť v mieste očkovania aj pri bežnom očkovaní, boli najčastejšie, pričom niektorí ľudia hlásili aj začervenanie alebo problém s pohybom ruky. Len veľmi málo ľudí hlásilo zmenu farby, zväčšenie lymfatických uzlín, zápal podkožného tkaniva, vyrážku, svrbenie a abscesy. Menej ľudí hlásilo tieto príznaky pri druhej dávke.

Izrael covid vakcína očkovanie koronavírus
zdroj: Flash90/Miriam Alster

Medzi „všeobecné javy“ patrili väčšinou celková slabosť a bolesti hlavy. Niektorí ľudia hlásili závraty, pocity slabosti, bolesti svalov, horúčku, bolesti kĺbov, nevoľnosť, bolesti žalúdka, zimnicu, bolesti hrdla, kašeľ a nádchu. Väčšia časť ľudí hlásila tieto príznaky po podaní druhej dávky ako pri prvej.

Neurologické a alergické reakcie len ojedinele 

Približne 287 ľudí, ktorí dostali prvú dávku, a 96, ktorí dostali druhú dávku, hlásili neurologické príznaky. Približne 165 ľudí, ktorí dostali prvú dávku, a 47 ľudí, ktorí dostali druhú dávku, hlásilo alergickú reakciu.

Približne 36 ľudí, ktorí dostali prvú dávku, a 11 ľudí, ktorí dostali druhú dávku, hlásilo účinky, ktoré odporučil americký úrad Správa potravín a liečiv (FDA) na ďalšie sledovanie. Približne 24 ľudí, ktorí dostali prvú dávku, a osem ľudí, ktorí dostali druhú dávku, hlásili „ďalšie významné vedľajšie účinky“.

Merkelová: Očkovať sa budeme niekoľko rokov a ak vakcíny nebudú fungovať proti mutáciám, môžeme začať odznova

Neurologické príznaky sa väčšinou týkali mravčenia, niektorí ľudia hlásili neurologické diagnózy, obrnu, opar, kovovú alebo horkú chuť v ústach, záchvaty, dočasnú ischemickú príhodu a omdletie.

Alergické reakcie väčšinou pozostávali z nešpecifikovaných alergických reakcií. Niektorí ľudia uvádzali svrbenie, žihľavku, ťažkosti s dýchaním, mravčenie, vyrážku, rýchly srdcový rytmus, anafylaxiu, angioedém, príznaky nachladnutia, opuchy horných dýchacích ciest a nevoľnosť.

Precízny systém monitorovania vedľajších účinkov 

Niektorí ľudia hlásili viac ako jeden vedľajší účinok. Izraelskí lekári sa zhodujú, že štatistiky sú veľmi presné a spoľahlivé. „Sú to dôležité čísla, pretože veľa ľudí v Izraeli už bolo očkovaných a systém zdravotnej starostlivosti je veľmi organizovaný metódami hlásenia vedľajších účinkov,“ uviedol Yehezkeli pre The Times of Israel.

„Som praktický lekár a vždy, keď nahlásim pacienta ktorý bol nedávno očkovaný a má horúčku, počítačový systém vydá výstrahu a spýta sa ma, či to chcem nahlásiť ako vedľajší účinok. Tomu hovorím aktívne sledovanie.“

Podľa Jerusalem Post bolo do utorňajšej noci zaočkovaných približne 3,2 milióna Izraelčanov, z ktorých 1,8 milióna dostalo obe dávky.

Zdroje: Jerusalem Post, The Times of Israel, Jerusalem Post

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech