Izraelská značka Cofix, ktorá ponúka kávu za pár centov, chce konkurovať Starbucksu

  • Revolučný izraelský kávový reťazec sa rozširuje už aj do Európy.
collage
  • Revolučný izraelský kávový reťazec sa rozširuje už aj do Európy.

Neďaleko Červeného námestia v Moskve čakala Irina Kushnir na svoju objednávku kávy. Len čo sa dozvedela, že nová kaviareň predáva všetky položky za 50 rubľov (cca 0,78 EUR), rozhodla sa zriecť neďalekého Starbucks, a zaradila sa do malej rady. ,,Nevidela som v Moskve žiadne iné kaviarne, ktoré by ponúkali kávu za takúto cenu,“ povedala Irina.

Ide o prvú ruskú pobočku reťazca Cofix Group Ltd. Jej zakladateľ, Avi Katz, ktorý túto kávovú sieť otvoril prvýkrát v Izraeli v roku 2013, sa odvtedy stal vo svojej rodnej krajine najväčším prevádzkovateľom kaviarní. Po Izraeli a Rusku má v pláne expandovať aj do Veľkej Británie a Turecka.

cofix-moscow-1000zdroj: stir-tea-coffee.com

Katz si je veľmi dobre vedomý toho, že jedna vec je uspieť vo svojej krajine, druhá v zahraničí. Keďže bude musieť konkurovať veľkým reťazcom ako Starbucks či Costa Coffee, nebude to mať ľahké. Chce však staviť na model svojho podniku, ktorý sa drží zásady: menej priestoru za lepšiu cenu. Vo svojich prevádzkach preto plánuje vyradiť stoličky a čašníkov. Navyše, chce sa zamerať najmä na mestá, kde je veľký rozdiel medzi cenou kávy v kaviarni a doma.

,,Nový trh sa otvára pre tých, ktorí si nemôžu dovoliť dať kávu vonku. A tí, ktorí môžu, ušetria peniaze. Toto je moja revolúcia,“ hovorí Katz.

740x-1

zdroj: assets.bwbx.io

,,V celom Tel Avive je iba jedna osoba, ktorá vie, čo Boh chce. A tou som ja,“ tvrdí Avi Katz, ktorý pochádza z ortodoxnej židovskej rodiny.

Katz zbohatol v roku 2008 po tom, čo predal za 47 miliónov dolárov svoj izraelský obchodný reťazec na štýl eurových obchodov. Okrem toho obchoduje aj na trhu s nehnuteľnosťami. Prvú pobočku Cofixu otvoril v Tel Avive dva roky po najväčších protestoch v histórií Izraela, ktoré boli vyvolané zvyšovaním cien základných potravín, akými sú napríklad tvaroh a mlieko. V tom čase Izraelčania platili za domáce kapučíno až devätnásobok jeho ceny. Cofix má teraz po celej krajine až 161 prevádzok.

zdroj článku: bloomberg.com zdroj titulnej fotografie: koláž ahandfulofbamba.files.wordpress.com/alliancefr.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK