Izraelskí vedci znepokojili svet. Upozorňujú na možné prepuknutie tohto ochorenia po vakcíne Pfizer

  • Izrael zaznamenal nečakané komplikácie u občanov po podaní vakcíny proti ochoreniu COVID-19 od spoločnosti Pfizer
  • Aktuálne informácie upozorňujú na možné prepojenie tejto vakcíny so zápalom srdcového svalu
Pfizer vakcína
TASR/AP/Paul Sancya, Radovan Stoklasa
  • Izrael zaznamenal nečakané komplikácie u občanov po podaní vakcíny proti ochoreniu COVID-19 od spoločnosti Pfizer
  • Aktuálne informácie upozorňujú na možné prepojenie tejto vakcíny so zápalom srdcového svalu

Izrael, jedna z vedúcich krajín v očkovaní proti ochoreniu COVID-19, hlási nečakané problémy. U viacerých očkovaných ľudí vakcínou Comirnaty od spoločnosti Pfizer/BioNTech sa objavil zápal srdcového svalu, tzv. myokarditída. Podozrenie, že ochorenie vyvolala práve vakcinácia, vydalo tamojšie ministerstvo zdravotníctva, ktoré ho stále preveruje. Počet zvýšenia prípadov ochorenia v populácii však CDC nezaznamenala.

V Izraeli sa podľa informácií portálu Forbes nachádza momentálne 56,7 % zaočkovaného obyvateľstva. Vďaka rýchlemu napredovaniu je táto krajina zároveň miestom s časovo najdlhšie zaočkovanými osobami proti ochoreniu COVID-19, na ktorých je možno pozorovať aj prípadne neznáme či nečakané vedľajšie účinky vakcín.

Izrael zaznamenal 275 prípadov zápalu srdcového svalu z 5 miliónov očkovaných obyvateľov, čo predstavuje veľmi nízky podiel. Z toho sa 27 prípadov vyskytlo po prvej dávke a 121 po druhej dávke. 95 % percent zápalov svalu bolo označených za ľahké prípady, žiaden nebol smrteľný, informuje Irish Times.

Pfizer podozrenia preveruje

Štúdia uvádza „možnú spojitosť medzi podaním druhej dávky vakcíny (Pfizer) a objavením sa myokarditídy u mužov vo veku 16 až 30 rokov“, v tejto skupine sa zápal srdcového svalu stal častejším, ako v ostatných skupinách, informuje TA3.

Zatiaľ čo vakcíny vyrobené spoločnosťami AstraZeneca a Johnson & Johnson zaznamenali po celom svete stúpajúce obavy týkajúce sa ich bezpečnosti pre možný súvis s trombo-embolickými komplikáciami po ich podaní, do Pfizeru vkladala väčšina svetového obyvateľstva značnú dôveru.

Napriek tomu, že monitorovacie systémy Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) v USA nezaznamenali viac prípadov zápalov srdcového svalu, ako by sa v bežnej populácii očakávalo, poradná skupina pre CDC minulý mesiac odporučila ďalšie štúdie o možných súvislostiach medzi mRNA vakcínami a týmto ochorením.

Akú vakcínu by si si vybral/a, ak by si mal/a výber?

Pfizer aj pre deti od 12 do 15 rokov

Európska komisia schválila použitie vakcíny proti koronavírusu od konzorcia Pfizer-BioNTech aj u mladých ľudí vo veku od 12 do 15 rokov. Na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter to oznámila eurokomisárka pre zdravie a bezpečnosť potravín Stella Kyriakidesová. Členské štáty Európskej únie (EÚ) sa teraz podľa nej môžu rozhodnúť rozšíriť vakcináciu s látkou Comirnaty aj na deti v tejto vekovej kategórii. „Na ukončenie krízy sa ráta každá dávka,“ napísala Kyriakidesová, informuje SITA.

Použitie vakcíny u detí vo veku 12 – 15 rokov v piatok odporučila Európska lieková agentúra. Comirnaty je prvá vakcína proti koronavírusu v EÚ, ktorej použitie schválili aj u detí.

Zdroje: Forbes, Irish Times, TA3, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá