Izraelský miliardár má plán: Takto zachránime ekonomiku a nenakazíme obrovské množstvo ľudí

  • Izraelský podnikateľ Amnon Shashua predstavil svoj plán záchrany ekonomiky so súčasným zamedzením choroby
  • Obyvateľstvo rozdelil na dve skupiny, kde najviac riziková skupina bude musieť zostať v tvrdej karanténe
  • O jeho navrhovaných opatreniach bude rozhodovať v najbližších dňoch izraelská vláda
BeFunky-collage (7)
Wikimedia
  • Izraelský podnikateľ Amnon Shashua predstavil svoj plán záchrany ekonomiky so súčasným zamedzením choroby
  • Obyvateľstvo rozdelil na dve skupiny, kde najviac riziková skupina bude musieť zostať v tvrdej karanténe
  • O jeho navrhovaných opatreniach bude rozhodovať v najbližších dňoch izraelská vláda

Izraelský podnikateľ a počítačový vedec Amnon Shashua má plán, ako zachrániť ekonomiku pred negatívnym dopadom krízy koronavírusu. Shashua je v Izraeli známy hlavne svojím predajom technologickej firmy Mobileye za 15,3 miliardy dolárov.

Spoločnosť sa zameriava na vývoj autonómnej jazdy automobilov a kúpila ju americká spoločnosť Intel, ktorá v Mobileye dodnes zamestnáva približne 1700 ľudí.

Shashua tvrdí, že existuje plán, ktorý by súčasne neochromil ekonomiku, ale ani nenakazil veľké množstvo ľudí na nebezpečný koronavírus. Jeho plán si už osvojil aj parlament a má o ňom rozhodnúť izraelská vláda.

„Lekári nám pomáhajú, keď sme chorí, ale nebudú nás dostávať z tejto krízy, je to problém, ktorý musia vyriešiť matematici, štatistici, počítačoví vedci, epidemiológovia a ekonómovia“ uviedol Amnon Shashua pre Jerusalem Post.

Dve skupiny ľudí s odlišným rizikom nákazy

Izraelský miliardár spolupracuje s profesorom Shai Shalev-Shwartz z Univerzity Hebrew v Jeruzaleme a spoločne už 26. marca publikovali plán zmeny súčasných karanténnych opatrení.

„Môžeme poraziť COVID-19 bez ekonomickej recesie?“ Takto znie ich publikovaná správa na portáli Medium.com.

Správa obsahuje detailný výpočet a funkčnosť modelu, ktorý je zameraný na vytvorenie dvoch veľkých skupín, z ktorých by jedna žila normálnym životom naďalej a druhá skupina by bola v karanténe.

Shashua rozdelil spoločnosť na ľudí s nízkym rizikom nakazenia a na ľudí s vysokým rizikom nakazenia. Do prvej skupiny zaradil všetkých ľudí pod 67 rokov a do druhej (rizikovej skupiny) ľudí nad 67 rokov.

Shashua tvrdí, že ak by sa nízko riziková skupina vrátila do normálneho a bežného života, nemala by kontakt s vysoko rizikovou skupina a tým pádom by sa zamedzilo šírenie choroby medzi staršou populáciu, ktorá je najviac ohrozená.

Na Slovensku si to teda môžeme predstaviť tak, že všetci ľudia, ktorí majú pod 67 rokov by začali chodiť do práce, do školy a kompletne by sa vrátili do bežného života. Dôchodcovia nad 67 rokov by zostali doma tak, ako aj dnes všetci v karanténe.

„Skupina s nízkym rizikom by bola prepustená do bežného života s tým, že by dodržiavala určité dištančné protokoly,“ píše Shashua.

zdroj: TASR

Vyše polovica nakazených nemá žiadne príznaky

S niečím veľmi podobným sme sa mohli stretnúť aj u nás, keď slovenský minister hospodárstva Richard Sulík naznačil, že by sa mohli postupne otvoriť niektoré obchody s tým, že by sa dodržiavali prísne hygienické opatrenia.

Shashua ďalej hovorí, že takto by sa vybudovala kolektívna imunita a súčasne by sa nepoškodzovala ekonomika. Svoj model opisuje v komplikovaných ekonomických vzorcoch, ktoré majú slúžiť k validite jeho tvrdení.

V Izraeli je až vyše polovica všetkých pacientov asymptomatická a nikdy nebola ani len testovaná. Tým pádom zlyháva systém testovania kvôli tomu, že sa testujú ľudia len s príznakmi. Vyše polovica nakazených ľudí však nie je zachytená v skríningoch.

„Vezmite teda všetku svoju technológiu a aplikujte ju na vysoko rizikovú skupinu,“ uviedol Shashua pre Jerusalem post s tým, že skríning by sa mal vykonávať napríklad denne v domovoch dôchodcov.

Ten ďalej tvrdí, že úplná karanténa pre celú populáciu nie je sama o sebe riešením. Karanténa môže trvať od niekoľko týždňov do niekoľko mesiacov. „Toto je najbezpečnejšia cesta, ktorá ale nezabráni tomu, aby sa vyskytla druhá vlna nákazy,“ povedal.

Shashua hovorí aj to, že deti sú v súčasnosti úplne zbytočne doma, pretože ich skupina patrí k najmenej rizikovým. To isté platí aj o ich rodičoch. „Pošlite malé deti do školy, ich rodičia sú najmenej rizikovou populáciou,“ myslí si Shashua. Jeho plán, o ktorom bude rozhodovať vláda, spočíva v eliminácií choroby, ale súčasne v podpore ekonomiky.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá