Izraelský Mossad hovorí o tichej medzinárodnej vojne o rúška, respirátory a ventilátory

  • Izraelské tajné služby hovoria, že zabezpečujú ochranné pomôcky, ventilátory a rúška pre svoju krajinu
  • Podľa ich slov prebieha tichá vojna medzi krajinami o potrebný zdravotnícky materiál
BeFunky-collage
TASR/Unsplash
  • Izraelské tajné služby hovoria, že zabezpečujú ochranné pomôcky, ventilátory a rúška pre svoju krajinu
  • Podľa ich slov prebieha tichá vojna medzi krajinami o potrebný zdravotnícky materiál

Izraelský tajný agenti hovoria o jednej z najviac komplexných operácií. Podľa tajnej služby Mossad prebieha tichá medzinárodná vojna o ochranné pomôcky akými sú rúška, respirátory alebo ventilátory. Infomrujú o tom izraelské médiá.

Špionážne agentúry na celom svete, ktoré sa bežne zaoberajú bezpečnosťou štátu, terorizmom a medzinárodným zločinom, sa počas pandémie koronavírusu presunuli na využívanie svojich odborných znalostí, aby zaobstarali všetky potrebné ochranné pomôcky. Vedúci technologického oddelenia izraelskej spravodajskej služby Mossad uviedol, že krajiny boli zablokované v tvrdom, skrytom boji o kontrolu obmedzenej ponuky ventilátorov za každú cenu.

Mossad bol v Izraeli poverený zabezpečovaním zdravotníckej techniky zo zahraničia z nešpecifikovaných krajín v dôsledku celosvetového nedostatku, takto pomohol získať 25 000 respiračných masiek N95, 20 000 súprav na vírusové testy, 10 miliónov chirurgických masiek a 700 kombinéz pre sanitných pracovníkov, ktorí zvyčajne vykonávajú počiatočné testovanie na vírus.

Vláda poverila tajné služby, aby zabezpečovali pomôcky

Izraelské bezpečnostné služby a vládne ministerstvá tiež získali 27 ventilátorov a od stredy sa do Izraela priviezlo ďalších 160 ventilátorov, uviedol Mossad bez uvedenia podrobností o tom, odkiaľ zariadenia pochádzajú.

„Vo svojom živote som dohliadal na mnoho operácií a nikdy som sa nezaoberal tak zložitou operáciou,“ uviedol pre Times of Israel dôstojník Mossadu.

Uviedol, že vláda poverila Mossad získaním viac ako 130 000 ochranných pomôcok potrebných na boj proti prepuknutiu vírusu dýchacích ciest vrátane plynových masiek, súpravy na testovanie vírusov, lieky, ochranné pomôcky a predovšetkým ventilátory, ktoré sa stali jednou z najvyhľadávanejších komodít na svete.

„Využívame naše špeciálne spojenia, aby sme vyhrali preteky a možno robíme to, čo robí celý svet,“ povedal zdroj z tajnej služby.

Minulý týždeň Mossad priniesol do Izraela 400 000 koronavírusových testovacích súprav z nezverejneného miesta v zahraničí, informovala v tom čase kancelária predsedu vlády. Zásielka prišla týždeň potom, čo agentúra získala prvých 100 000 testovacích súprav.

Súčasne však odmietli ďalej komentovať túto záležitosť, konkrétne o krajine alebo krajinách, ktoré testy predali, čo viedlo mnohých k domnienke, že to bola krajina, ktorá nemá pevné alebo formálne vzťahy s Izraelom.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech