„Jablká ostanú na stromoch,“ upozorňuje zúfalý ovocinár. Vysoké ceny energií sú rozsiahly problém

  • Rastúce ceny energií ohrozujú aj ovocinárske odvetvie
  • Ovocinár Emil Schultz opísal náročnú situáciu
  • Jablká budú musieť na stromoch zhniť
ruka drží jablko, graf rastu cien
Facebook/Emilove Sady, Unsplash/Frank Busch
  • Rastúce ceny energií ohrozujú aj ovocinárske odvetvie
  • Ovocinár Emil Schultz opísal náročnú situáciu
  • Jablká budú musieť na stromoch zhniť

Obdobie zberu jesenných plodov je v plnom prúde, no zdá sa, že tento rok dostane ovocinárstvo poriadne zabrať. Plody je potrebné správne uskladniť, čo často vyžaduje chladenie skladových priestorov pomocou elektrickej energie. S jej narastajúcou cenou sa však blížime ku, pre toto odvetvie, katastrofickému scenáru.

Zdražovanie sa dotýka všetkých odvetví

Jedným z podnikateľov v ovocinárstve je aj Emil Schultz ml., ktorý je súčasným vlastníkom ovocnej plantáže v Dvoroch nad Žitavou s názvom Emilove Sady.

O obľúbenosti tejto záhrady svedčí aj jej stránka na sociálnej sieti Facebook, na ktorú sú často pridávané príspevky týkajúce sa zberu ovocia, a celkový počet jej sledovateľov dosahuje takmer 25 000.

Vláda Eduarda Hegera čelila množstvu škandálov

Začiatkom septembra sa však na stránke sadov objavil príspevok, ktorý apeloval na zákazníkov, aby navštívili tamojší samozber a domov si so sebou zobrali čo najviac jabĺk, s prísľubom zvýhodnenej sumy.

Problémom sú totiž neustále rastúce ceny energií, ktoré sadom nedovoľujú uskladnenie ich plodín počas mesiacov nasledujúcich ich dozretie. Na potrebné energie jednoducho nie je dosť peňazí. Jablká pritom už niekoľko rokov po sebe sady predávajú za cenu 0,60 centov kilogram.

Startitup sa preto rozhodol Emilove Sady skontaktovať a spýtať sa na detaily ohľadom tejto náročnej situácie. „Je to až neuveriteľné, ako cena energií stúpla a, bohužiaľ, pre nás podnikateľov to znamená obrovskú neistotu. Nejaké plánovanie ide úplne bokom. Teraz je dôležité prežiť toto obdobie,“ objasnil Schultz prostredníctvom správy.

Elektrina ide hore, jablká hnijú

Keďže u nás chladíme v skladoch elektrinou, tak si nemôžeme dovoliť jablká preskladňovať, pretože by sa stali nepredajnými. Preto sme sa rozhodli pre riešenie – čo nepredáme na jeseň, bohužiaľ, bude musieť zostať na stromoch. Preskladníme iba minimálne množstvo jabĺk, asi 20 % úrody tak, aby sme mali v našich podnikových predajniach,“ vysvetľuje ovocinár ďalej.

 

Náročná situácia je podľa neho vizitkou súčasnej, ale aj minulých vlád. „Oproti okolitým štátom robí veľmi málo. Máme kolegov v Česku, Maďarsku, Poľsku a už iba v porovnaní s týmito ovocinármi ťaháme za kratší koniec. Tam si uvedomujú, že bez potravinovej sebestačnosti nemajú šancu prežiť. Poľnohospodár tam má väčší status ako u nás,“ myslí si Emil.

Majiteľ sadov ďalej dodáva, že bez poľnohospodárov by nemohli existovať ani potraviny, krajinotvorba či dokonca turizmus. „A preto, pokým sa nevytvorí stratégia poľnohospodárstva na 10 – 15 rokov dopredu, tak tu postupne zaniknú všetky sady, vinohrady a zeleninové polia,“ varuje.

Otázna budúcnosť

Práca v tomto odvetví je pritom podľa ovocinára nesmierne výhodná aj pre štát, pretože vzhľadom na svoju náturu ponúka možnosť zamestnať aj ľudí s nízkou kvalifikáciou, ktorí sa neskôr dokážu vypracovať na odbornejšie pozície.

A pokiaľ si to páni vo vláde neuvedomia, čakajú nás ťažké časy, počas ktorých jablko bude stáť aj 3 – 4 eurá,“ myslí si Emil.

Ceny energií však neohrozujú len tohtoročnú úrodu jabĺk, ale naopak, celú budúcnosť sadov a záhrad ako takých. Schultz opäť varuje: Ak sa situácia nezlepší, tak nás čakajú veľké problémy. Ďalej by malo byť poľnohospodárstvo prioritou vlády. Ak sa národný dotačný systém aspoň z časti nevyrovná okolitým štátom, nemáme šancu. Budeme nútení likvidovať naše sady.

Situáciu však majú pre teraz v rukách najmä politici, pre ktorých má majiteľ Emilových Sadov aj zmysluplný odkaz: „Mali by sa prestať hádať a rozdeľovať národ na koalíciu a opozíciu. Naopak, mali by ho spájať, pretože len spoločnými silami môžeme prežiť toto ťažké obdobie, ktoré nás čaká.

Pomôcť však môžu čiastočne aj bežní ľudia, ktorých poľnohospodár vyzýva k návšteve sadov, a v podstate každého lokálneho ovocinára či zeleninára.

Nájdite si vo svojom okolí ovocinára a podporte ho kúpou čo i len jedného kilogramu jabĺk. Je to jediná šanca, ako prežiť toto obdobie.

Zdroj: Emilove Sady

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá