Jack Ma si dovolil kritizovať čínsku komunistickú vládu. Pripravilo ho to o sumu vyššiu ako rozpočet Slovenska

  • Vstup na burzu Ant Group z októbra tohto roka bolo najväčšie IPO v histórii, vyzbieralo sa 34 miliárd dolárov
  • Spoločnosť mala vstúpiť na burzy v Šanghaji a Hong Kongu.
  • Jack Ma po tomto úspechu kritizoval čínsku vládu kvôli drakonickým reguláciám, ktoré neumožňujú inovácie vo finančnom sektore a autority okamžite zastavili proces vstupu Ant Group na burzy
  • Akcie najväčšieho akcionára Alibaba dnes padli o 8%
  • Vstup na burzu Ant Group z októbra tohto roka bolo najväčšie IPO v histórii, vyzbieralo sa 34 miliárd dolárov
  • Spoločnosť mala vstúpiť na burzy v Šanghaji a Hong Kongu.
  • Jack Ma po tomto úspechu kritizoval čínsku vládu kvôli drakonickým reguláciám, ktoré neumožňujú inovácie vo finančnom sektore a autority okamžite zastavili proces vstupu Ant Group na burzy
  • Akcie najväčšieho akcionára Alibaba dnes padli o 8%

Obrovskú kontroverziu spôsobilo  rozhodnutie čínskej vlády, ktorá na poslednú chvíľu zastavila proces vstupu čínskeho platobného giganta na burzy v Šanghaji a Hong-Kongu. Ant Group na konci októbra oslavovala po rekordnom IPO, v ktorom investori nakúpili akcie firmy za 34 miliárd dolárov. Líder Ant Group a zakladateľ čínskeho e-commerce giganta Alibaba Jack Ma po tomto úspechu vo svojom prejave otvorene kritizoval vládu. Veľmi rýchlo sa ukázalo, že to asi nebolo najmúdrejšie rozhodnutie.

Jackovi ležia v krku drakonické regulácie finančného sektora

Regulácie vo finančnom sektore totiž neumožňujú inovácie. Čínska banková hegemónia totiž nesmie byť narušená. Finančný sektor krajiny je pod taktovkou vlády, ktorá iba malej hŕstke firiem povolila ponúkať finančné služby bez priamej spolupráce s bankou. Jack Ma bol s Ant Group vďaka svojim konexiám medzi prvými.

To teda znamená, že jeho firma bola vydaná na milosť a nemilosť vláde. Tá pre ňu donedávna nastavovala dvojitý meter a nenútila Ant Group dodržiavať nezmyselne prísne regulačné obmedzenia. Jack Ma je známy svojím rebelským prístupom a láskou k inováciám a obmedzovanie finančného sektoru mu vadilo už od začiatku.

Jeden z najbohatších ľudí sveta Jack Ma je členom Komunistickej strany Číny

Rozhodol sa vláde poriadne vyčistiť žalúdok a počas oslavy úspechu Ant Group, keď už mal isté, že všetko prebehne hladko, pred vysokými vládnymi hodnostármi predniesol svoje obavy. Načasovanie nemohlo byť lepšie. Všetko bolo potvrdené, akcie rozpredané a Ant Group o pár dní na to mala vstúpiť na verejné burzy. No prepočítal sa.

Vládne autority dostali poriadnu facku a rozhodli sa pre nečakaný krok. Započali vyšetrovanie s cieľom overiť dodržiavanie predpisov, ktoré Ant Group samozrejme porušuje. Inak by firma nemohla fungovať. Vláda týmto rozhodnutím taktiež pripustila, že bola ochotná uviesť na burzy spoločnosť, ktorá operuje ilegálne. 

Zakladateľ Alibaby Jack Ma kritizuje Donalda Trumpa. Obchodnú vojnu považuje za poriadnu hlúposť

Jack Ma dostal od autorít po hlave. Bude kvôli nemu trpieť celá Ant Group?

Prvé stretnutie regulátorov s riaditeľmi Ant Group bolo naplánované na dnes, zatiaľ však nevieme, aké sú výsledky. O reguláciách sa pravdepodobne nebude hovoriť. Čínska vláda veľmi dobre vie, že Ant Group nespĺňa všetky nariadenia. Určite sa rieši hlavne spôsob potrestania Jacka Ma, ktorý verejne hanobil systém. On to síce myslel dobre, no autority jeho názor očividne nezdieľajú.

Bude zaujímavé sledovať, či vláda nakoniec z tretej najväčšej čínskej firmy urobí exemplárny prípad a vyhlási jej operácie po 9 rokoch fungovania za ilegálne, alebo sa všetko nejako utrasie. Nech sa už stane čokoľvek, Jack Ma z toho vyjde zle. 

Používaš Aliexpress? Táto stránka existuje iba vďaka Jackovi a bez Ant Group by pravdepodobne nefungovala.

Jack Ma kvôli jedinému preslovu stratil desiatky miliárd dolárov

Jeho podiel v Ant Group pri cene akcií z IPO odhadujeme na 27 miliárd dolárov. Ak by si túto sumičku pripísal „na účet,“ prekonal by 80 miliárd a dostal by sa do prvej desiatky najbohatších ľudí na svete. Bohužiaľ, Ant Group tak skoro na burzy nezavíta.

Zle je na tom aj spoločnosť Alibaba, ktorej akcie dnes klesli o takmer 7%. Jack, ako zakladateľ má v tejto e-commerce platforme obrovské podiely. Ich hodnota teraz nepríjemne klesla.

Tradingview - Akcie spoločnosti AlibabaZobraziť celú galériu (1)
zdroj: Tradingview Akcie spoločnosti Alibaba

Avšak tieto nepríjemnosti sú pravdepodobne iba dočasné. Ant Group ako najväčší čínsky finančný internetový gigant iste nájde spoločnú reč s vládou a vytvoria dohodu, ktorá bude prijateľná pre obe strany. Jack z toho však v každom prípade vyjde najhoršie. Spochybnil autoritu vlády a to sa v Číne trestá.

Zdroje: tradingview.com, nytimes.com, cnn.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK