Jadro a plyn by mali patriť medzi zelené energie. Európska komisia volá po zmene, Heger je za

  • Európska komisia navrhuje zaradiť jadro a plyn medzi udržateľné zdroje energie
  • Rozhodnutie privítal aj premiér Eduard Heger
Unsplash/Patrick Hendry, TASR/ Dano Veselský
  • Európska komisia navrhuje zaradiť jadro a plyn medzi udržateľné zdroje energie
  • Rozhodnutie privítal aj premiér Eduard Heger

Jadro by už mohlo byť čoskoro zaradené medzi udržateľné zdroje energie v Európe. Európska komisia na ostatnom rokovaní Európskej rady pripravila návrh, ktorý zaraďuje jadro medzi udržateľné zdroje energie.

Európska komisia tiež v dokumente uznala zemný plyn ako dočasne udržateľný zdroj energie, ktorý má pomôcť najmä pri prechode z vysoko znečisťujúcich palív, akým je napr. uhlie.

Premiér súhlasí

Predseda slovenskej vlády Eduard Heger rozhodnutie privítal. „Ide o vyvrcholenie vyše ročného intenzívneho úsilia, v ktorom sme mali viacerých spojencov na čele s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom či s vtedajším českým premiérom Andrejom Babišom, s ktorým sme počas posledných rozhovorov v Bruseli neprestávali vyvíjať tlak v tejto otázke. Je pre nás kľúčové, aby jadro neostalo v investičnej nevýhode,“ povedal Heger.

Komisia, podľa premiéra, svojím rozhodnutím uznala, že na naplnenie cieľa, ktorým je klimatická neutralita, je potrebné prihliadnuť na energetický mix jednotlivých členských štátov, keďže tie majú rôzne štartovacie pozície. Slovensko celoeurópsky cieľ dosiahnutia klimatickej neutrality do roku 2050 podporuje. Bez jadrovej energie to však podľa premiéra nepôjde.

Kategorizácia jadrovej energie ako udržateľného zdroja je podmienená bezpečným odstraňovaním jadrového odpadu členskými štátmi, ktoré jadrové elektrárne prevádzkujú.

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie