Jakub Trimay vlastnoručne navrhuje a vyrába šperky, na aké v zlatníctve nenatrafíš

  • V obchode ho žiaden šperk nezaujal, preto sa rozhodol vyrobiť si jeden na mieru. Dnes je z neho profesionálny šperkár.
tra5
facebook.com/jakub.trimay/sashe.sk
  • V obchode ho žiaden šperk nezaujal, preto sa rozhodol vyrobiť si jeden na mieru. Dnes je z neho profesionálny šperkár.

Jakub už nejakú dobu trávi väčšinu pracovného času v jeho šperkárskej dielni. Je tu počuť zvuk cizelérskych kladiviek cingajúcich o nákovku, ktorý sa spája sblikajúcim svetlom horáku a vôňou dreva zlatníckeho stola. Deň, čo deň sa zručný Slovák snaží hľadať nové možnosti na vytvorenie niečoho nového, čo vydrží naveky a je pekné. Začína to s ceruzkou a papierom, na ktorý transformuje svoje predstavy o tom, akú podobu dá tak húževnatému mediu, akým je kov.

Jakubové šperky sú rukou navrhnuté, ručne opracované a rukami dokončené a to ich robí jedinečnými. Jakub už ako malý chlapec miloval chvíle, keď  listoval v knižkách rodičov o histórii a archeológii a obdivoval poklady. Meče, spony, pracky na opasky s motívmi drakov alebo svätých.

„Pripadalo mi neuveriteľné, že niečo také sa dá vytvoriť a vytvorili to ľudia, ktorí žili a pracovali s kovom pred stovkami rokov,“ píše Jakub na svojej stránke.

Jedno mu však nešlo do hlavy. Prečo ho šperky, ktoré vídal v zlatníckych obchodoch, nedokázali osloviť. Až keď sa šperkárskemu remeslu začal profesionálne venovať, prišiel na to. Nedotkla sa ich ľudská ruka.

„Súčasní zlatníci ovládajú výkonný softvér, laserové zváračky, no niečo im unika pomedzi prsty. Zabudli klepať kladivom, uchopiť pilník. Ich práce strácajú na jedinečnosti. Poznám vetu, ktorá je veľmi relevantná. Všetko, čoho sa dotkne ľudská ruka sa stane nesmrteľným,“ píše Jakub na svojej stránke.

Diamanty, zlato, striebro, platina sú nepopierateľne hodnotné. Sú hodnotné vďaka tomu, že o ne nezakopávame, keď vyjdeme z dverí domu. A vďaka tomu, že je také obtiažne získať ich fyzicky. A samozrejme, vďaka ich jedinečným vlastnostiam.

No pre Jakuba sú len prostriedkom k dosiahnutiu inej hodnoty – unikátneho šperku. „Unikátny šperk je zhmotnením vzácnosti a krásy kovu alebo kameňa a kreativity, tvrdej práce a zručnosti tvorcu. Šperkár vdýchne neživým veciam život. Vďaka nemu sa z kovu a kameňa stane niečo, čo je pekné, živé a nesmrteľné,“ píše Jakub na svojej stránke.

“Život” šperku v nás všetkých vyvoláva túžbu vlastniť ho. Keď sa staneme jeho vlastníkmi stane sa našou súčasťou. Preto sa vždy vrátime hoci aj spred domu, ak sme si ho zabudli. Presne takéto šperky, ktoré si „nechceme zabudnúť“ vyrába aj Jakub. Jeho celú ponuku nájdeš TU.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech