Ján a Tomáš vytvorili exkluzívne bývanie s TOP dizajnom. Nahradili stredoveký dom, ktorý vyhorel do tla

  • Tím architektov vdýchol starému domu nový život
  • Táto rekonštrukcia predstavuje akýsi harmonický dialóg minulosti so súčasným minimalistickým dizajnom
  • Tím architektov vdýchol starému domu nový život
  • Táto rekonštrukcia predstavuje akýsi harmonický dialóg minulosti so súčasným minimalistickým dizajnom

Starý dom v jadre Kutnej Hory sa dočkal počas svojej histórie početných zmien. Pôvodný stredoveký dom úplne zhorel, nahradil ho objekt z konca 19. storočia, ktorý však prešiel rozsiahlou a nie príliš citlivou rekonštrukciou v sedemdesiatych rokoch 20. storočia, ktorá ďalej premenila jeho povahu.

V momente, keď boli architekti zo štúdia BYRÓ investormi oslovení k projektu kompletnej renovácie, chýbali domu de facto akákoľvek autenticita a charakter. Ich úlohou tak bolo mu ho navrátiť.

„Naším hlavným zámerom bolo v dome znovuobjaviť jeho pamäť a pôvodné vrstvy, ktorých nebolo veľa, a prelínať ich s novými vrstvami tak, aby vzájomne tvorili celok. Hranicu medzi starým a novým sme sa snažili skôr stierať, než aby na ňu bolo upozorňované.“

zdroj: Alex Shoots Buildings

Nové zásahy majú objektu priniesť čerstvé impulzy, ktoré spočívajú najmä v nečakanom prepájaní jednotlivých priestorov domu interiérovými oknami a otvormi.

Dom, ktorý je určený na život rodiny s tromi deťmi, vďaka tomu v interiéri lepšie komunikuje. Jednotlivé miestnosti sa navzájom otvárajú a prelínajú. Atmosféry a svetelné nálady sa vrstvia naprieč objektom a prinášajú do domu premenlivú a pestrú škálu vnemov.

zdroj: Alex Shoots Buildings

Leitmotívom domu je jeho točité schodisko, ktoré sa nachádza v jadre dispozície a prepája dom vertikálnym smerom.

Vďaka luxferovým stenám a ďalším novým otvorom, ktoré doň ústia, sa hlavné komunikačné jadro stáva aj mediátorom medzi jednotlivými miestnosťami domu v horizontálnom smere.

Medzi prízemím a poschodím je pôvodné kamenné schodisko. Medzi poschodím a podkrovím je potom novo navrhnuté schodisko tvorené iba oceľovými stupňami, ktoré prepúšťajú svetlo o podlažie nižšie.

zdroj: Alex Shoots Buildings

Vrch schodiska je totiž zakončený strešným svetlíkom, ktorý prináša denné svetlo na samotné schody a do hĺbky dispozície.

K nálade a charakteru domu prispieva okrem práce so svetlom aj farebnosť domu. Exteriér domu je poňatý striedmo, práca s farbami v interiéri je potom expresívnejšia.

Celkovo sú volené skôr tlmené odtiene, ktoré sú na niekoľkých miestach kombinované s výraznejšími farebnými plochami či akcentmi. Presné riešenie vznikalo pomerne dlho a starostlivo a významnú úlohu v ňom hral dialóg s klientmi.

zdroj: Alex Shoots Buildings

Väčšina nábytku, ktorý je v interiéri použitý, vznikla podľa autorského návrhu architektov štúdia, ktorými sú Ján Holub a Tomáš Hanus.

„Dispozične sa dom odohráva okolo centrálneho schodiskového jadra, ktoré prepája všetky podlažia. Pivnica zostala rekonštrukciou prakticky nedotknutá a slúži na skladovacie účely. Do prízemia sa vstupuje cez priestrannú vstupnú halu, na ktorú nadväzuje okrem schodiska denná detská herňa so samostatnou kúpeľňou a servisná časť domu, ktorá je orientovaná do dvora – technická miestnosť, práčovňa a výtvarná dielňa.“

Rekonštrukcia starého domu

Na poschodí sa nachádza obytný priestor s kuchyňou, rodičovská spálňa so samostatnou kúpeľňou a pracovňa.

Podkrovie je určené pre deti, nachádza sa v ňom chlapčenská a dievčenská izba a ďalšia kúpeľňa s toaletou. Neoddeliteľnou súčasťou domu je jeho intímny dvor a záhrada, ktoré boli v rámci renovácie taktiež upravené a sú prístupné ako priamo zo suterénu, tak cez novú terasu z hlavného obytného priestoru poschodia.

Štúdio BYRÓ: „Snažíme sa navrhovať tak, aby pre nás každá úloha predstavovala výzvu, napätie a radosť. Architektúru vnímame primárne ako otázku súvislostí – v priestore, čase a medzi ľuďmi. Ide nám o dialóg, empatiu, kontext a názor.“

Zdroj: BYRÓ

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá