Jan vytvoril appku, ktorou bojuje proti šikane. Používa ju viac než 10 štátov vo svete

  • Jan Sláma má 19 rokov, ale podnikaniu sa venuje od 12-tich
  • V 16-tich rokoch sa musel stať oficiálne plnoletým, aby mohol s klientmi uzatvárať zmluvy
  • Spolu so svojim tímom majú na konte už niekoľko úspešných aplikácií
  • Tou poslednou zlepšuje životy detí v krajinách vo svete
Jan Sláma
archív Jan Sláma
  • Jan Sláma má 19 rokov, ale podnikaniu sa venuje od 12-tich
  • V 16-tich rokoch sa musel stať oficiálne plnoletým, aby mohol s klientmi uzatvárať zmluvy
  • Spolu so svojim tímom majú na konte už niekoľko úspešných aplikácií
  • Tou poslednou zlepšuje životy detí v krajinách vo svete

Jan Sláma je rodák z Brna, ktorý založil so svojimi spoločníkmi ešte v máji 2017 malú spoločnosť FaceUp Technology s cieľom pomáhať a konať dobro. Spoločne vytvorili aplikáciu NNTB – Nenech to být. Za sebou však mali už zopár úspešných aplikácií, ale aj e-shop.

Za dva a pol roka začalo aplikáciu NNTB používať 5 krajín v rámci sveta, vrátane Indie a Juhoafrickej republiky. Chalani sa snažia s aplikáciou preraziť aj v Amerike, kde je problematika šikany v školách dlhodobým problémom. Aplikácia je dostupná aj na Slovensku a o jej podpore v súčasnosti rokujú aj s ministerstvom školstva.

Aplikácia bojuje nielen so šikanou, ale aj sexuálnym obťažovaním.

Ako vznikol nápad vytvoriť aplikáciu, ktorá by pomáhala v boji so šikanou?

Úplnou náhodou. Pred dvoma rokmi sme spolu s mojimi spoločníkmi pocítili, že by sme sa radi venovali niečomu, čo ľuďom pomôže. Plánovali sme krátkodobý projekt, na ktorom by sme strávili tak tri mesiace. Pôvodne to mala byť kuchárka, ktorá by dokázala zmeniť prístup k vareniu a stravovaniu. Potom sme si ale uvedomili, že ani jeden z nás nevie variť. V dôsledku tejto skutočnosti sa naše plány zrútili. NNTB teda vznikla úplnou náhodou, ako druhý pokus.

Vaše predchádzajúce aplikácie sa od tejto výrazne líšia. Ako ste dospeli k téme šikany?

Chceli sme prísť s riešením konkrétneho problému. Hoci sme to tak neplánovali, ukázalo sa, že to bude šikana. Naším zámerom bolo vytvoriť „schránku dôvery“, kde sa budú môcť deti anonymne zverovať so svojimi problémami a tým, čo ich trápi. Šikana sa ukázala ako hlavná téma až neskôr. Predpokladali sme, že to bude téma, ale primárne sme sa na ňu nesústredili.

Zaujalo ma, že vašu aplikáciu používa aj škola, v ktorej študoval Elon Musk, ktorý ju práve z tohoto dôvodu opustil. Ako ste na to prišli?

To bola jedna z vecí, ktoré nás ohromili. Na to vlastne prišiel kolega David Špunar, keď sa naša aplikácia začala používať aj v Juhoafrickej republike. Meno jednej zo škôl mu bolo povedomé zo staršieho článku, ktorý o Muskovi čítal. Napokon sa ukázalo, že je to škola, ktorú Musk navštevoval a opustil práve kvôli tomuto problému.

Jan Sláma/NNTB
zdroj: Jan Sláma/NNTB

Mali ste so šikanou aj osobnú skúsenosť?

V základnej škole to nebolo vždy ružové, ale ja som bol skôr v úlohe tej mlčiacej väčšiny, ktorá sa v takejto situácii nevie správne zachovať. Buď u týchto detí prevládne strach, alebo sa boja, že keď prehovoria a pôjdu za učiteľkou, tak budú za donášačov. Tak sme pristupovali aj k aplikácii. Dôležité pre nás bolo, aby bol podnet anonymný, s tým, že musíme vedieť, o ktorú školu ide.

S aplikáciou postupne expandujete do zahraničia. Koľko krajín už máte pokrytých a ako náročný bol celý proces?

Momentálne sa postupne rozširujeme do 15-tich krajín. Aktívne pôsobíme v 5-tich štátov a zapojených škôl je 1600. Čo sa týka expanzie, väčšinou sa nám to podarilo na základe známych, ale aj konferencií. Kolegyňa Lucka hovorila o našej aplikácii na medzinárodnom kongrese, kde za ňou prišli študentky. Jedna bola z Indie a druhá z Juhoafrickej republiky. Chceli, aby sa projekt dostal aj k nim. Povedali sme si prečo nie a začali spoluprácu. Takýmto spôsobom to bolo zatiaľ takmer v každej krajine, do ktorej sa snažíme expandovať.

Jan Slama_FaceUp
zdroj: Jan Slama_FaceUp

Ako ste na tom s expanziou do USA?

Do USA sa snažíme dostať od začiatku a práve pred dvomi rokmi sa markantne prejavila naša naivita. Mysleli sme si, že to bude podstatne jednoduchšie. Vždy, keď do Ameriky vycestujeme, tak sa pár týždňov aplikácii darí a všetko je v poriadku. Keď sa však vrátime, tak nám to vždy začne upadať.

V čom je z vášho pohľadu problém?

Uvedomili sme si, že do toho musíme ísť naplno. Vyplynulo, že tam potrebujeme mať človeka, ktorý bude plniť úlohu country manažéra a v našom mene bude komunikovať so školami aj partnermi. Postarali by sme sa o to aj my, ale museli by sme sa do USA presťahovať a tým by nám upadali projekty, ktoré máme tu. Presne takéhoto človeka momentálne hľadáme aj na Slovensku.

V akom štádiu sú rokovania s ministerstvom školstva?

Rokujeme už od januára a dúfame, že sa už blížime do cieľa. Absolvovali sme stretnutie s desiatimi zástupcami z ministerstva a vyzeralo to, že podpore projektu sú naklonení. Veríme, že sa im podarí vyčleniť aj trochu financií na to, aby sme projekt na Slovensku mohli spustiť naplno, tak, ako by sme si to priali.

Je pre vás podpora ministerstva školstva nevyhnutná?

Nie je to nevyhnutné, ale je to dôležité. Vychádzame pritom zo skúsenosti z domu, kedy k nám české školy pristupovali na základe podpory ministerstva s oveľa väčšou dôverou. Vzhľadom na to, že Slováci a Česi sú si mentálne veľmi podobní, myslíme si, že na Slovensku bude situácia podobná. Hoci zopár testovacích škôl na Slovensku už máme, chceme do toho ísť naozaj naplno.

Aké sú vaše plány do budúcna? Uvažovali ste, že by ste aplikáciu rozšírili aj do pracovného prostredia?

Ak sa nám podarí všetko tak, ako to máme v pláne, tak určite áno. Momentálne dúfame, že uzavrieme rokovania so Slovenskom a budeme sa snažiť expandovať ďalej. Postupom času by sme určite chceli zahrnúť aj ďalšie segmenty a napríklad v pracovnom prostredí by sme mohli rovnakým spôsobom upozorniť na potencionálne vyhorenia, ale aj depresie.

Jan Slama_FaceUp
zdroj: Jan Slama_FaceUp

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá