Jana a Marie vedú revolučný startup, ktorý môže pomôcť pacientom na Slovensku. Významný pokrok prinášajú aj na operačnú sálu

  • Dve ženy vedú oceňovaný startup
  • Predstavili aj aplikáciu, ktorá má pomáhať pacientom a neurochirurgom
  • Má ísť o pomoc pri operáciách mozgu, pri ktorých musí byť pacient prebudený
surgery
Ilustračná fotografia, Freepik/@wavebreakmedia_micro
  • Dve ženy vedú oceňovaný startup
  • Predstavili aj aplikáciu, ktorá má pomáhať pacientom a neurochirurgom
  • Má ísť o pomoc pri operáciách mozgu, pri ktorých musí byť pacient prebudený

VR Life je startup, na čele ktorého sú dve ambiciózne ženy – Jana Trdá a Marie Němcová. Spoločne s ich tímom a odborníkmi zo zdravotníctva prinášajú na trh revolúciu prostredníctvom aplikácie.

Ich aplikácia VR Vitalis bude určená aj pacientom pri takzvaných „awake mozgových operáciách“, keď je pacient v priebehu operácie prebudený a testujú sa jeho kognitívne a rečové schopnosti, aby sa zistilo, či nedochádza k poškodeniu dôležitých častí mozgu.

Testovacie prostredie, ktoré sa bežne vykonáva pomocou obrázkov, previedol projekt VR Awake do virtuálnej reality a cieľom je znížiť stresujúcu záťaž na pacienta tým, že ho virtuálna realita odreže od operačnej sály a na sále sa tiež zníži počet ľudí. 

Počas testovania sa zistilo, že je to aj skvelá pomôcka pre klinických logopédov pri testovaní pacientov s afáziou a podobnými poruchami. 

Aplikácia je však už zavedenou formou rehabilitačného cvičenia vo virtuálnej realite pre pacientov s naozaj rôznymi diagnózami. Aktuálne ju využívajú niektoré kúpeľné areály a jej tvorcovia rokujú aj s ďalšími možnými klientmi z radov fyzioterapeutov, nemocníc, kúpeľov alebo domovov pre seniorov, ktorým aplikácia môže pomôcť nahradiť chýbajúcich fyzioterapeutov.

Aktuálne má k dispozícii niekoľko cvičiacich modulov zameraných na kognitívne funkcie, rehabilitáciu horných končatín, nácvik chôdze, ale aj relaxáciu a ďalšie.

Nastavenie celej aplikácie zaberie len pár minút. Je možné v nej vybrať polohu, v akej bude človek cvičiť, jazyk a následne aj prostredie.

Tvorcovia aplikácie pripravili aj administračný systém pre fyzioterapeutov, kde je možné pacientom nastavovať a vyberať cvičenia a analyzovať ich postup. Taktiež majú cloudovú verziu s časovým predplatným.

zdroj: Na snímke je Jana Trdá, spoluzakladateľka VR Vitalis

Jana Trdá objasňuje, že väčšina tých ľudí, ktorí potrebujú cvičiť, čaká na fyzioterapiu veľmi dlho a navyše ich to nebaví. „Cvičenie vo virtuálnej realite ich však vtiahne a pohltí, čo okrem iného pomáha potlačiť aj bolesť.“

Už dnes im chodia pozitívne spätné väzby od pacientov aj odborníkov a občas navrhujú aj odporúčania pre zlepšenie. „Do budúcna chceme, aby si pacienti so širokým spektrom diagnóz mohli vybrať a na aplikácii plánujeme niekoľko desiatok možností cvičenia,“ dopĺňa Trdá.

Ako pre Startitup prezradila COO startupu Marie Němcová Němcová, VR Life je na trhu piatym rokom a posledné tri roky sa sústredí práve na aplikácie vo virtuálnej realite, ktoré pomáhajú zdravotníkom aj pacientom.

„Aplikácia slúži ako pomôcka na zefektívnenie terapie. Zameriava sa na kognitívnu aj fyzickú rehabilitáciu. Jej použitie zintenzívňuje pacientom cvičenie a je pre nich viac motivačné. Zároveň môže pomôcť fyzioterapeutom zvládnuť viac pacientov naraz. Na vývoji produktu sa podieľajú lekári, fyzioterapeuti aj ergoterapeuti. Tí nielen navrhujú jednotlivé cviky, ale ich aj testujú.“

Obrázok 16.5.2023 o 13.20
zdroj: VR Vitalis

Čo oceňujú klienti a pacienti?

Pre zdravotnícke zariadenia je to predovšetkým jednoduchosť ovládania, väčší záujem pacientov o cvičenie, PR a tiež zefektívnenie rehabilitácie.

„Pacientom sa páči predovšetkým zaujímavosť cvičenia a to, že robia rýchlejšie pokroky, pretože sa na rehabilitáciu oveľa viac koncentrujú. Často sú to práve pacienti či ich rodiny, ktorí sa o VR Vitalis dočítajú, a sú tými, ktorí svojich fyzioterapeutov prehovoria, nech si aplikáciu zaobstarajú. Občas klienti posielajú videá, kde je krásne vidieť, ako sa pacient s okuliarmi cíti oveľa uvoľnenejšie a dokáže zvládnuť pohyby, ktoré bez okuliarov robiť nechce, spravidla preto, že sa boja bolesti.“

Aktuálne má spoločnosť za sebou prvé investičné kolo a na jeseň predpokladá druhé. Vložené investície budú zamerané na ďalší vývoj, pretože požiadavky na vývoj presahujú kapacitu developerského tímu. V pláne je však aj expanzia do ďalších krajín.

zdroj: VR Vitalis

Namierené aj na Slovensko

Aktuálne prebiehajú rokovania s distribútormi v niekoľkých najbližších krajinách, ktoré majú záujem o VR Vitalis.

„Slovensko je jedna z krajín, kde by si chcela spoločnosť čo najskôr vybudovať distribútorské väzby. Zatiaľ obstarávame obchod na Slovensku vlastnými silami, ale lokálny zástupca bude jednoduchší kvôli organizácii aj časovej dostupnosti.“

Ako ďalej uvádza Marie Němcová Němcová, Vo VR Life momentálne vládne taká klasická startupová atmosféra zmien, vylepšení a rýchleho rastu. Tá sa prejavuje nielen exportnými, ale aj vývojárskymi cieľmi. Klienti aj tím prichádzajú neustále s novými nápadmi, ako aplikáciu rozšíriť a na aké nové diagnózy ju zamerať.

Ako hovorí MUDr. Šárka Baníková, rehabilitačná lekárka a primárka Kliniky rehabilitácie a telovýchovného lekárstva, virtuálna realita v medicíne dynamicky rozširuje svoje pole pôsobnosti, ako v oblasti vzdelávania, tak v oblasti lekárskej praxe. Veľký prínos je podľa jej slov zjavný v neurorehabilitácii, kde bol jej efekt potvrdený aj početnými klinickými štúdiami.

„Prostredie virtuálnej reality obohatené hernými prvkami je pre pacientov veľmi motivujúce a chyby, ktoré pacient urobí počas cvičenia, sú okamžite viditeľné a môžu byť hneď napravené. Možnosť stupňovania záťaže a vysokého počtu opakovaní úloh sú kľúčovými faktormi na zlepšenie motorického učenia a podporu neuroplastických zmien mozgu. Navyše môžu byť v prostredí, ktoré je podobné skutočnému svetu, precvičované aktivity každodenného života.“

„Už zahájená spolupráca našej kliniky s VR Vitalis v rámci spoločného projektu sa javí ako veľmi perspektívna, pretože pre neurorehabilitáciu sa ukázala byť prínosná kombinácia konvenčnej rehabilitácie a tréningu vo virtuálnej realite.“ 

Aj neurológ prof. MUDr. David Školoudík, PhD., prodekan pre vedu a výskum lekárskej fakulty Ostravskej univerzity hovorí, že využitie virtuálnej reality v medicíne sa každým rokom výrazne rozširuje.

„Jednou z veľmi nádejných oblastí jej využitia je oblasť neurologických ochorení, ide najmä o cievne mozgové príhody a neurodegeneratívne ochorenia či roztrúsenú mozgovomiechovú sklerózu. Predovšetkým aplikácie, ktoré pracujú s cielene vytvorenými cvikmi pre jednotlivé ochorenia, sa zdajú byť nádejnou súčasťou komplexnej rehabilitácie u týchto pacientov.“

„Používaním týchto špecifických cvikov vo virtuálnej realite by mohlo dôjsť nielen k rýchlejšej úprave postihnutých funkcií, ale aj k spomaleniu progresie hybných porúch a pri niektorých ochoreniach dokonca k oddialeniu nástupu prvých príznakov, napríklad u pacientov v skorých fázach Parkinsonovej choroby.“

Vedúci centra pre umelú inteligenciu doc. MUDr. Michal Filip, PhD., MBA, hovorí, že v spolupráci so startupom momentálne vytvára multidisciplinárny tím odborníkov a terapeutické moduly s využitím technológie VR pre pacientov primárne s postihnutím nervovej a pohybovej sústavy.

„Ide predovšetkým o pacientov s neurodegeneratívnymi ochoreniami, poúrazových stavoch a s psychickými poruchami. Výsledky tímu podporené celoštátnym projektom preukazujú potenciál VR ako vhodného doplnku komplexnej terapie týchto pacientov všetkých vekových kategórií v zdravotných a sociálnych zariadeniach.“

zdroj: VR Vitalis

Súčasne vytvárajú pomocou technológie VR simulácie neurochirurgických operácií. Potenciál ale vidí aj vo výučbe medikov a začínajúcich chirurgov.

„Môže doplniť napríklad anatomické znalosti a výučbu operačných postupov na kadáveroch (kadáver – mŕtve telo). Početné zahraničné štúdie ukázali, že výcvik vo VR významne skracuje výukovú krivku oproti kontrolnej skupine bez VR. Jej potenciál vidíme v skvalitnení liečebných postupov súbežne s efektívnejším využitím ekonomických prostriedkov do liečby a výučby vložených,“ dodal. 

Odomknúť kamošovi / rodine

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá