Jana reprezentovala Slovensko v ďalekom Thajsku: Výskum vesmíru je niečo, čomu by som sa chcela venovať

  • Veľmi radi objavujeme a následne ti predstavujeme šikovných ľudí z rôznych prostredí
  • Dnes si trošku odbehneme od biznisu a zamierime k vede
  • Mladú študentku fyziky, Janu Švrčkovú, ktorá nás reprezentuje v ďalekom svete, jednoducho musíš spoznať
collage
Archív, Jana Švrčková
  • Veľmi radi objavujeme a následne ti predstavujeme šikovných ľudí z rôznych prostredí
  • Dnes si trošku odbehneme od biznisu a zamierime k vede
  • Mladú študentku fyziky, Janu Švrčkovú, ktorá nás reprezentuje v ďalekom svete, jednoducho musíš spoznať

Ahoj Jana, dopočuli sme sa o tom, že sa venuješ veľmi zaujímavej sfére. Predstavíš sa nám a prezradíš nám viac?

Som absolventka Gymnázia L. Novomeského Senica. Od prvej triedy na základnej škole sa venujem astronómii a počas štúdia na tomto gymnáziu som sa začala venovať viac aj fyzike a astrofyzike. Momentálne som študentkou prvého ročníka obecnej fyziky na Univerzite Karlovej v Prahe. Reprezentovala som Slovensko na viacerých medzinárodných vedeckých olympiádach; 3-krát som sa zúčastnila Medzinárodnej olympiády v astronómii a astrofyzike, a po jeden raz Medzinárodnej fyzikálnej olympiády a Európskej fyzikálnej olympiády. Z týchto súťaží som si dohromady odniesla 3 bronzové a jednu zlatú medailu.

zdroj: Archív, Jana Švrčková

Pravdepodobne sa veľa dievčat o túto vedu nezaujíma. Pokojne ma oprav ak sa mýlim. Aké je to byť zástupkyňou nežného pohlavia v tomto smere?

Áno, je síce pravda, že je to skôr mužská disciplína, ale zase dievčat, ktoré sa venujú astrofyzike nie je až tak málo, aby sme sa kvôli tomu cítili nejako špeciálne.

Mnohí mladí ľudia majú doma plagáty rockových hviezd či hercov. Ako je to s tebou? Kto je tvoj najväčší vzor a prečo?

Túto otázku som dostala už viackrát a nikdy som na ňu nevedela poriadne odpovedať. Myslím, že počas štúdia na gymnáziu som v sebe vypestovala veľkú cieľavedomosť a odhodlanie robiť všetko, čo sa dá pre to, aby sa splnili moje sny. A najmä vďaka tomu som svoje vedomosti vylepšila natoľko, že mi umožnili precestovať viacero krajín sveta.

Nedá sa povedať, že by som mala nejaký konkrétny vzor. Ale určite môžem povedať, že ma veľmi inšpirovali účastníci ZMAS-u (sústredenie pre úspešných účastníkov slovenskej astronomickej súťaže Čo vieš o hviezdach?).

Bola si taká šikovná, že v roku 2017 si sa zúčastnila Medzinárodnej olympiády v astronómii a astrofyzike (IOAA) 2017 na thajskom ostrove Phuket. Aký to bol zážitok?

Zo všetkých medzinárodných súťaží mi najviac utkvela v pamäti práve táto v Thajsku. Organizátori robili všetko pre to, aby krajinu reprezentovali v čo najlepšom svetle. A podarilo sa. Zamilovala som si thajskú prírodu, kultúru i jedlo a ak sa naskytne príležitosť sa tam vrátiť, tak určite nebudem váhať.

Samotnej súťaže sa zúčastnilo viac než 200 študentov z približne 40 krajín sveta (každú krajinu mohlo reprezentovať maximálne 5 študentov). Súťaž je pre jednotlivcov, každý bojuje sám za seba. Počas pobytu v Thajsku sme absolvovali 5-hodinové teoretické kolo (počítali sme príklady), štvorhodinovú dátovú analýzu, kde sme spracovávali astronomické dáta a praktické kolo zložené z viacerých krátkych úloh zameraných najmä na orientáciu na nočnej oblohe a používanie astronomických prístrojov.

Jeden deň bol venovaný špeciálnej samostatnej tímovej súťaži. Tímy boli zložené z náhodne vybraných študentov z rôznych krajín a hlavnou úlohou azda nebolo ani to, aby sme, čo najlepšie vyriešili úlohu, ale to, že sme sa navzájom spoznali, zabavili a precvičili naše komunikačné schopnosti.

zdroj: Archív, Jana Švrčková

No a nakoniec si získala bronzovú medailu.

Áno, získala som bronz, no musím podotknúť, že som nebola 3. najlepšia na svete, ako by si niekto mohol myslieť. Medaily sa na takýchto súťažiach odovzdávajú v pásmach, čo znamená, že rovnakú medailu získalo viacero súťažiacich. V závislosti od presných pravidiel a náročnosti súťaže tak môže získať medailu cca 30 až 50 % súťažiacich. To ale naozaj neznamená, že získať ju je jednoduché, človek sa musí veľmi usilovne pripravovať a mať aj trochu šťastia na svojej strane, aby mohol získať medailu na takto náročnej súťaži.

Aké to bolo pracovať v tak rozmanitom medzinárodnom prostredí?

Práve počas takejto medzinárodnej udalosti si človek uvedomí, že je jedno z akej krajiny pochádza, akým jazykom hovorí, podstatné je len to, že všetci môžeme spolupracovať, stačí len zabudnúť na predsudky.

Celá súťaž sa niesla vo veľmi priateľskom duchu. Nebolo dôležité len to, kto vyhrá, ale aj vytváranie kamarátstva medzi príslušníkmi rôznych národov. Zároveň sa IOAA v mnohom podobala na športovú olympiádu; veľkolepý otvárací ceremoniál, ktorého sa zúčastnila aj thajská princezná, prezentácia tímov z jednotlivých krajín aj záverečné oceňovanie tých najúspešnejších medailami.

Verím, že to ale nebolo celé len o práci.

Samozrejme, že nie. Počas voľných dní nás organizátori súťaže zobrali na rôzne zaujímavé miesta na ostrove a dva dni medzi príletom/odletom a samotnou súťažou sme ešte využili na naše vlastné preskúmanie Phuketu.

zdroj: Archív, Jana Švrčková

Určite to bol aj finančne náročný výlet. Ako si riešila túto stránku?

Náklady na väčšinu medzinárodných olympiád prepláca Ministerstvo školstva SR, avšak IOAA je jednou z výnimiek. Ak sa aj študent dostane medzi najlepšiu päticu študentov, ktorá má reprezentovať SR na IOAA, čaká ho ešte strastiplná cesta hľadania sponzorov, pretože náklady na účasť na takejto akcii, nie sú práve najmenšie.

Po finančnej stránke mi veľmi pomohla Nadácia Tatra banky a jej grant Stredoškoláci do sveta, ktorá mi nielen preplatila všetky náklady spojené s cestou do Thajska, ale aj učebné materiály. Navyše stačilo len na začiatku roka poriadne vyplniť žiadosť o grant a potom, čo bola uznaná som sa už mohla naplno venovať príprave na súťaž, namiesto toho, aby som musela zháňať peniaze na letenku.

A čo tvoje plány natrvalo sa usadiť v zahraničí? Odliv mozgov je pretrvávajúci problém Slovenska. Neinšpiroval ťa tento výlet?

Napriek tomu, že momentálne študujem v Česku (a rozhodne plánujem ísť aj niekam ďalej), veľmi rada by som sa po čase vrátila naspäť na Slovensko. Ak sa naskytne vhodná príležitosť, tak to určite urobím. Na začiatku by som však chcela zbierať skúsenosti v zahraničí.

Výlet do Thajska na mňa zapôsobil presne opačne. Stretla som tam množstvo šikovných mladých ľudí z rôznych krajín sveta, ktorí chceli študovať na najprestížnejších školách sveta a potom zostať pracovať v zahraničí. Odliv mozgov teda určite nie je len slovenským problémom. Ale niekedy v tomto období som si uvedomila, že by som sa mala snažiť mojej rodnej krajine aspoň svojim drobným podielom pomôcť a nie ju opustiť.

Tak teda prezraď, aké sú tvoje najbližšie ciele? Priority mladých ľudí sa často rýchlo menia. Túžiš navždy objavovať vesmír?

Momentálne chcem najmä úspešne zvládnuť bakalárske štúdium fyziky. Pred nástupom na univerzitu som práveže vôbec neuvažovala, že by som sa venovala astrofyzike, ale čím ďalej, tým viac premýšľam nad tým, že práve výskum vesmíru je niečo, čomu by som sa chcela venovať po celý život.

Článok bol vytvorený v spolupráci s Nadáciou Tatra banky.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá