Jankovská sa chce priznať, Kočnera odrazu pozná

  • Vyjadriť sa plánuje k Threeme aj ku kauze zmenky
  • Od rána sedí na NAKA v Nitre
  • V najbližších dňoch chce NAKA vyspovedať aj ďalších sudcov
jankovska
TASR/Ján Krošlák
  • Vyjadriť sa plánuje k Threeme aj ku kauze zmenky
  • Od rána sedí na NAKA v Nitre
  • V najbližších dňoch chce NAKA vyspovedať aj ďalších sudcov

Začiatkom júna sa vzdala funkcie sudkyne. Dnes sedí na vyšetrovacom oddelení NAKA a chce sa priznať k viacerým kauzám. Denník N dnes ráno avizoval, že Jankovská sa rozhodla vypovedať. Vo väzba sedí aktuálne už 97. deň. Do Nitry ju pred pár hodinami priviezli kukláči. 

Jankovskej obhajca Peter Erdös na otázky novinárov odpovedať nechcel, viaže ich advokátske tajomstvo. 

Chce priznať Kočnera

Okrem prípadu zmeniek chce vypovedať aj v prípade doposiaľ odmietanej komunikácie s Mariánom Kočnerom cez aplikáciu Threema.

To, aké veci sa dnes na Národnej kriminálnej agentúre rozhodne vyšetrovateľom vysvetliť, zatiaľ nie je jasné. Dlhý pobyt vo väzení, odchod z funkcie sudkyne, ale aj z postu štátnej tajomníčky a akcia Búrka, kde NAKA zatkla okrem nej ďalších 13 sudcov, donútilo k priznaniu aj iných. Chcú sa vyhnúť väzbe.

Dôvera ľudí v súdy, keď vidia v putách bývalú štátnu tajomníčku, je mimoriadne oslabená, vraví tajomník Luciak

Tvrdenia, že pozná Kočnera, vehementne popierala. Dnes sa situácia pravdepodobne zmenila a Jankovská má potrebu vyjadriť sa k obom prípadom, v ktorých Kočner vystupuje. Jedným z nich je nezákonná pomoc v kauze zmenky. Za tú už bol podnikateľ spolu s Pavlom Ruskom odsúdený. 

Šanca na to, že súd rozhodne o nevine Moniky Jankovskej aj napriek priznaniu, je však minimálna. Hoci sa hovorí, že priznanie je poľahčujúca okolnosť, v tomto prípade ušetrí bývalej sudkyni len niekoľko rokov vo väzobnej cele. Podľa informácií Denníka N sa však jej trest môže znížiť na polovicu. 

Jankovská je obvinená v dvoch prípadoch. Práve k nim chce dnes vypovedať. 

Premiér dúfa, že obvinená nebude „falošne spievať“

Keď obvinená bývalá štátna tajomníčka rezortu spravodlivosti bude „spievať“, podľa predsedu vlády Igora Matoviča (OĽaNO) budú všetci radi.

Uviedol to dnes pre médiá v súvislosti s medializovanými informáciami, že momentálne väzobne stíhaná exsudkyňa vypovedá na polícii s úmyslom priznať trestnú činnosť. „Reči sa hovoria a chleba sa je,“ povedal premiér s tým, že dúfa, že nebude „falošne spievať“.

Jankovskej obhajca odišiel z NAKA

Bývalá sudkyňa sedí na výsluchu už 4 hodiny. Spolu s obhajcom si prešli spis, ten krátko pred poludním budovu NAKA opustil. Podľa slov Denníka N sa k priebehu výsluchu vyjadrovať nechcel. 

Jankovská pred pár minútami opustila v sprievode kukláčov po niekoľkohodinovom výsluchu tiež. 

Zdroj: dennikn.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech