Japonská automobilka vytvorí mesto budúcnosti. Bude plné robotov, umelej inteligencie či autonómnych vozidiel

  • Mesto sa bude nachádzať na úpätí hory Fudži
  • Bude sa rozkladať na 71 hektároch a na začiatku má mať 2 000 obyvateľov
BeFunky-collage-10
toyota.com
  • Mesto sa bude nachádzať na úpätí hory Fudži
  • Bude sa rozkladať na 71 hektároch a na začiatku má mať 2 000 obyvateľov

Japonská automobilka Toyota Motor plánuje postaviť v Japonsku prototyp mesta budúcnosti. Následne bude získavať energiu z vodíkových článkov a bude fungovať ako laboratórium pre autonómne vozidlá, inteligentné domy, umelú inteligenciu a ďalšie technológie. Informuje o tom ČTK.

Obyvateľmi majú byť prevažne zamestnanci a priemyselní partneri. Toyota plán predstavila na veľtrhu spotrebnej elektroniky (CES) v Las Vegas.

zdroj: toyota.com

Mesto ako zo sci-fi filmu

Mesto sa bude nachádzať na úpätí hory Fudži, na mieste továrne automobilky, ktorá sa má koncom tohto roka zatvoriť. Firma pre svoj projekt zvolila názov „Tkané mesto“, čo odkazuje na počiatky Toyoty ako výrobcu tkáčskych strojov. Bude sa rozkladať na 71 hektároch a na začiatku má mať 2 000 obyvateľov.

Základný kameň chce automobilka položiť začiatkom budúceho roka, povedal na tlačovej konferencii prezident Akio Tojoda. Predpokladané náklady na výstavbu mesta však automobilka neuviedla, poznamenala agentúra Reuters.

zdroj: toyota.com

Podľa plánu sa na uliciach mesta bude jazdiť iba plne autonómnymi vozidlami bez emisií. Obyvateľom budú v domácnostiach pomáhať pri každodennom živote roboti a ich zdravotný stav budú monitorovať systémy umelej inteligencie založené na senzoroch, uviedla agentúra Kjódó.

Na návrhu experimentálneho mesta Toyota spolupracovala s dánskym architektom Bjarkom Ingelsom. Ten sa okrem iného podieľal na projekte novej budovy Svetového obchodného centra (Two World Trade Center) v New Yorku alebo projekte kancelárskych budov spoločnosti Google v Silicon Valley a v Londýne.

Zdroj: ČTK

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech