Japonský miliardár rozdá viac než 8 miliónov eur náhodne vybraným ľuďom. Chce zistiť, či im prinesú šťastie

  • Po milióne jenov (cca 8-tisíc eur) dostane od japonského miliardára náhodne vybraných 1000 ľudí
  • Experiment s nepodmieneným príjmom v roku 2017 zaviedlo aj Fínsko
BeFunky-collage-2
TASR/unsplash.com
  • Po milióne jenov (cca 8-tisíc eur) dostane od japonského miliardára náhodne vybraných 1000 ľudí
  • Experiment s nepodmieneným príjmom v roku 2017 zaviedlo aj Fínsko

Japonský miliardár Jusaku Maezawa rozdá celkom jednu miliardu jenov (viac než 8 miliónov eur) tisícke ľudí, ktorí ho sledujú na Twitteri, píše ČTK. Zaujíma ho, či im tento sociálny experiment, ako to nazval, prinesie šťastie, informovala agentúra Reuters. Maezawa experiment spája s myšlienkou základného nepodmieneného príjmu.

Po milióne jenov (cca 8-tisíc eur) od Maezawy dostane náhodne vybraných 1000 ľudí, ktorí ho sledujú na Twitteri a ktorí zdieľali jeho príspevok o experimente z 1. januára. Ako im dar ovplyvní život, má podliehať pravidelnému podrobnému výskumu.

„Tento sociálny experiment je myslený vážne,“ povedal Maezawa na serveri YouTube. Dúfa pritom, že jeho počin pritiahne pozornosť nielen akademikov, ale tiež ekonómov.

Nepodmienený príjem ako nástroj na sociálne nerovnosti

Nepodmienený základný príjem predstavuje koncept systému sociálneho zabezpečenia, prostredníctvom pravidelnej peňažnej dávky, potrebnej na dôstojný život. Tá je vyplácaná všetkym ľuďom, ktorý žijú na danom území a to bez akýchkoľvek podmienok, nezávisle od práce či sociálnej situácie.

Experiment s nepodmieneným príjmom v roku 2017 zaviedlo aj Fínsko, kde náhodne vybrali 2000 nezamestnaných obyvateľov, ktorým bolo z vládnych prostriedkov vyplácaných mesačne 560 eur. Projekt sa stal predmetom aj medzinárodného záujmu, keďže predstavuje jednu z možností, ako sa vysporiadať so sociálnymi nerovnosťami v spoločnosti.

Ako píše ČTK, Fínsko však vlani vo februári došlo k záveru, že nepodmienený základný príjem robí ľudí šťastnejšími, ale nevedie k vyššej zamestnanosti. „Základný nepodmienený príjem znamená pravidelnú sumu, ktorá poskytuje pocit bezpečia. To, čo ponúka Maezawa, je niečo úplne iné,“ tvrdí však ekonóm Tošihiro Nagahama zo spoločnosti Dai-ichi Life Research Institute.

O zavedení základného príjmu sa diskutuje v niekoľkých krajinách, vrátane napríklad Nemecka. Na celoštátnej úrovni garantovaný príjem pre všetkých občanov odmietli v roku 2016 v referende Švajčiari. Podľa návrhu mal činiť 2500 frankov (cca 2 300 eur) mesačne.

Miliardár bude prvým turistom na ceste okolo Mesiaca

Maezawa zbohatol vďaka internetového obchodu s oblečením Zozotown, ktorý založil v roku 2004. Je presláveným zberateľom obrazov a športových vozidiel. Bude tiež prvým vesmírnym turistom, ktorý sa vydá so spoločnosťou SpaceX na obežnú dráhu okolo Mesiaca.

Podnikateľ je známy tiež vďaka svojim predstavám o svete bez peňazí. Najnovší experiment spája s myšlienkou základného nepodmieneného príjmu, teda pravidelne vyplácanej sumy všetkým občanom danej krajiny, bez ohľadu na to, či dotyčný pracuje, alebo je nezamestnaný.

Zdroje: ČTK, finweb.hnonline.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech