Jasná Adrenalín sa nevzdáva, špičkový pretek chcú aj napriek pandémii. Spravíme pre to všetko, vraví organizátor

  • Jediný pretek Freeride World Qualifier 4 na Slovensku je vďaka pandémii ohrozený
  • Organizačný tím sa napriek tomu odhodlal pustiť do práce, veria, že jazdci začiatkom marca odštartujú
  • „Robíme všetko preto, aby to bolo bezpečné, jazdci sa s tímom ani nestretnú, tento pretek však potrebujú,“ vraví Ladislav Mrava, organizátor preteku
  • Jediný pretek Freeride World Qualifier 4 na Slovensku je vďaka pandémii ohrozený
  • Organizačný tím sa napriek tomu odhodlal pustiť do práce, veria, že jazdci začiatkom marca odštartujú
  • „Robíme všetko preto, aby to bolo bezpečné, jazdci sa s tímom ani nestretnú, tento pretek však potrebujú,“ vraví Ladislav Mrava, organizátor preteku

Každý rok sa v Jasnej na Chopku stretnú najlepší freeride jazdci sveta. Pretek so sebou prináša množstvo zábavy, náročnú organizáciu, no pre špičkových jazdcov je hlavne nesmierne dôležitý.

Tím Jasná Adrenalín sa preto rozhodol napriek pandémii priniesť po piatykrát v histórii štvorhviezdičkové podujatie svetového kvalifikačného závodu Freeride World Qualifier na Slovensko.

„Vyzerá to, že sa tento rok preteky FWQ 4 uskutočnia len v Rakúsku, Švajčiarsku a u nás. Francúzsko ešte nie je isté,“ vraví hlavný organizátor Ladislav Mrava.

Výnimočný Chopok a vášeň pre freeride

História tohto mladého športu u nás siaha do roku 2002, keď sa skupina nadšencov rozhodla zorganizovať historicky prvé freeridové podujatie na Slovensku. „Organizovali to moji kamaráti, v roku 2009 som bol do tímu prizvaný ako štartér, neskôr som bol členom tímu. V roku 2013 došlo k zlomu, stal som sa šéfom preteku,“ vraví Mrava, ktorý stojí za známym pretekom už deviaty rok.

Svahy Chopku v stredisku Jasná sú známe dobrými podmienkami pre freeride. Jasná poskytuje svoju vrelú náruč všetkým, ktorí ju potrebujú. Už 19 rokov sa tu s dvojročnou prestávkou stretávajú výnimočný jazdci z celého sveta. V roku 2015 sa Jasná Adrenalín stala „štvorhviezdou“, čo ju posunulo v celosvetovom rebríčku značne nahor.

 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by JASNA Adrenalin offical page (@jasna.adrenalin)

„Šlo to postupne, najprv sme boli dvojhviezdičkový pretek, potom trojhviezdičkový. Nakoľko boli jazdci z eventu nadšení, rozhodli sme sa požiadať Freeride World Tour, aby nám udelili štvrtú hviezdu. Samozrejme, v takom prípade sme už boli viazaní presnými pravidlami, ako sú finančné odmeny pre jazdcov, kritériá pre svah a podobne.

S Chopkom, presnejšie s Lukovým kotlom nebol problém. Splnil kritériá 4-hviezdičkového preteku ako je napríklad vertical drop a sklon terénu, čiže nám v roku 2015 bola udelená štvrtá hviezda a stali sme sa Freeride World Qualifier pretekom s najvyššou úrovňou kvalifikácie na pretek Freeride World Tour, kde sú už naozaj iba tí najlepší z najlepších,“ objasňuje históriu eventu Mrava.

Zrušený len pár dní pred štartom

Ak sa tohtoročný pretek neuskutoční, budúci rok môže byť pre organizátorov ohrozený. Nakoľko sa koná každý rok začiatkom marca, v roku 2020 zastihlo organizačný tím oznámenie o zákaze verejných hromadných kultúrnych a športových podujatí, keď sedeli v autách a smerovali do Jasnej.

Ako tentokrát, aj v minulom roku dúfali, že rezervovaný hotel, jazdci, ktorí sú už viac-menej na ceste na Slovensko a všetok sponzorský materiál nevyjde navnivoč. Bohužiaľ, realita bola iná. Pretek sa zrušil v poslednú možnú chvíľu a všetci členovia tímu spolu s jazdcami museli tento fakt rozdýchať.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by JASNA Adrenalin offical page (@jasna.adrenalin)

„Dostali sme od sponzorov na realizáciu preteku materiálnu aj finančnú podporu. Napokon sme sa dohodli, že financie od partnerov, ktorí nám ich už stihli dať, presunieme do ďalšieho ročníka. S generálnymi partnermi Jasná Rezort, Región Liptov a 4ka sme o poskytnutí podpory rokovali nanovo,“ vraví Mrava a zároveň dodáva, že pokiaľ sa tento scenár zopakuje, budúci rok bude aj napriek odhodlaniu organizátorov a uvoľneniu pravidiel komplikovaný.

„Ak by sa aj tento ročník zrušil, v budúcom môžeme mať problém s komunikáciou s partnermi. Uvidíme, čo sa udeje. Bohužiaľ, zatiaľ ostáva rezort zatvorený a všetko záleží od vývoja pandemickej situácie. Ak bude Liptovský Mikuláš v čiernej či bordovej zóne podľa Covid automatu, nebude možné rezort otvoriť. Nakoľko vláda rokuje o nových možnostiach a uvoľneniach každých 10 dní, budeme čakať. Pretek sa má konať 11. až 15. marca, preto ak nedôjde k uvoľneniu opatrení ani po 28. februári, nemôžeme čakať na poslednú chvíľu, a budeme ho musieť zrušiť. Ja však verím, že je vysoká nádej na uskutočnenie podujatia.“

Bez podpory tímu by to nešlo

„Mám skvelý tím, všetci sú pripravení a chcú, aby pretek bol. Bez nich by som to zvládal oveľa ťažšie. Takto, keď vidím, ako sú motivovaní, nabúdza to aj mňa a napriek nepriaznivej situácii sa teším a verím, že to môže vyjsť,“ vraví Mrava. Tím tvorí dokopy 27 ľudí. V tomto počte sú zarátaní aj dobrovoľníci.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by JASNA Adrenalin offical page (@jasna.adrenalin)

Pre organizátorov by to bol už tretí nedobrovoľne zrušený ročník, čo pre podujatie týchto rozmerov predstavuje skutočne dlhý časový úsek. „V roku 2019 sme nejazdili, pretože sme si už všetci potrebovali oddýchnuť, zároveň nám končila zmluva s generálnym partnerom a potrebovali sme nájsť niekoho ďalšieho. Šlo to ruka v ruke a javilo sa nám, že ročná prestávka môže byť veľmi prospešná. V tom čase s pandémiou nik nerátal. Nik nevedel, že ďalší rok už nebudeme môcť odštartovať,“ hovorí Mrava. Tiež objasňuje, že bezpečný priebeh preteku je dosiahnuteľný aj počas pandémie.

Pre 83 jazdcov z celého sveta platia prísne pravidlá

Organizátori Jasná Adrenalín dostali od Freeride World Tour jasné inštrukcie, podľa ktorých musia v pandemických časoch postupovať. „Nazval by som to covid guidebook. Je to zhrnutie všetkých pravidiel, ktoré umožňujú, aby sa pretek v akejkoľvek krajine odohral. Jazdci musia prísť len deň pred samotnou jazdou. Ráno spravíme facecheck, po ktorom sa hneď odštartuje. Zároveň pri sebe musia mať potvrdenie o negatívnom výsledku PCR testu nie staršieho ako 72 hodín,“ hovorí.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by JASNA Adrenalin offical page (@jasna.adrenalin)

Počas minulých ročníkov trvala príprava na mieste, pretek a sprievodné podujatia ako párty po preteku jeden celý týždeň. Tento rok sa kvôli zrušeniu sprievodných aktivít jazdci ani nestretnú s organizátormi.

„Musíme byť rozdelení do troch skupín, jednou sú jazdci, druhou organizátori, treťou partneri. Budeme v iných ubytovacích zariadeniach a s jazdcami sa pre akreditáciu a pridelenie štartovacieho čísla stretnú len vybraní ľudia z tímu. Sú medzi nami takí, ktorí infekciu v minulosti prekonali a majú imunitu,“ vysvetľuje predpokladaný priebeh hlavný organizátor.

Podľa jeho slov sa jazdci stretnú s členmi tímu aj na samotnom Chopku, možnosť prenosu infekcie vo výstroji a podmienkach exteriéru je však veľmi málo pravdepodobná.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by JASNA Adrenalin offical page (@jasna.adrenalin)

Nechceme párty, potrebujeme to odjazdiť

Na otázku, ako vnímajú všetci zúčastnení zrušenie obľúbených sprievodných podujatí, sme dostali jednoznačnú odpoveď. O párty sa práve teraz nik nezaujíma. Dôležité je, aby sa podujatie uskutočnilo a športovci mohli získať vysoko potrebné body.

„Až tri štvrtiny pretekárov, ktorých máme, sú sponzorovaní. Sú to profesionáli, ktorí tento pretek potrebujú. Nik nebude zúfať nad zrušenými večernými aktivitami. Ak budeme chcieť, pripijeme si po preteku každý zvlášť na izbe. Podstatné je, aby bol.“

Zdroj: Jasná Adrenalín

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech