Je Bratislava skutočne lepšie miesto pre život? Takto vyzerá rok Matúša Valla na poste primátora

  • Pred rokom nahradil Matúš Vallo vo funkcii primátora hlavného mesta Ivana Nesrovnala
  • Jeho komplexný plán premeny mesta obsahoval niekoľko desiatok bodov, ktoré spísal do knihy s názvom Plán Bratislava
  • Čakali ho mnohé výzvy. Ako sa s nimi popasoval?
vallo horsky park
TASR
  • Pred rokom nahradil Matúš Vallo vo funkcii primátora hlavného mesta Ivana Nesrovnala
  • Jeho komplexný plán premeny mesta obsahoval niekoľko desiatok bodov, ktoré spísal do knihy s názvom Plán Bratislava
  • Čakali ho mnohé výzvy. Ako sa s nimi popasoval?

Nová slovenská prezidentka, 100 rokov názvu mesta Bratislava, výročie Nežnej revolúcie či rôzne politické a spoločenské spory. To všetko ovplyvnilo hlavné mesto a jeho obyvateľov. K takýmto témam či historicko-spoločenským míľnikom sa vyjadruje aj primátor.

Po roku sme sa pozreli na to, čo splnil zo svojho predvolebného programu. Zamerali sme sa na pár nosných piliérov, ktoré si Matúš Vallo na začiatku svojho vládnutia určil. Ako spolu so svojim tímom napreduje?

 

Zahraniční developeri nie sú pre Bratislavu cesta

Najlepšie poznajú svoje mesto jeho obyvatelia. Preto sa Matúš Vallo vo svojom pláne orientoval práve na talentovaných mladých ľudí z Bratislavy. Tí vedia, čo verejný priestor potrebuje a práve preto sú na jeho výstavbu právom najvhodnejší. Do akých projektov zapojil zaujímavé talenty?

View this post on Instagram

Komenského námestie, maličký pľac medzi historickými budovami za starou budovou SND, sme si veľmi neuvedomovali, lebo roky patrilo autám. A keďže chceme, aby mesto patrilo ľuďom, prinášame zmenu. Od začiatku leta 2019 robíme na námestí pod vedením tímu z Metropolitného inštitútu Bratislavy a v spolupráci s partnermi dočasné úpravy tak, aby tento priestor ožil a mohli sme počas leta a jesene 2019 testovať, ako ho ľudia – obyvatelky a obyvatelia mesta aj návštevníci – budú využívať. Na základe pozbieraných dát a skúseností vytvoríme zadanie pre architektonickú súťaž, ktorú plánujeme vyhlásiť do konca roka 2019. Výsledky súťaže definujú finálnu podobu Komenského námestia. #komenskehonamestie #bratislava #matusvallomaradbratislavu

A post shared by Matúš Vallo (@matus.vallo) on

Založilo a postupne sa buduje Metropolitný inštitút Bratislavy ako kreatívne pracovisko na strategické a územné plánovanie, zber, analýzu a aplikáciu dát i participáciu rozvoja mesta s obyvateľmi,“ hovorí pre Startitup Peter Bubla, hovorca Kancelárie primátora Bratislavy s dodatkom, že Matúš Vallo komunikuje s developermi v snahe získať výhody pre mesto, napríklad vo forme príspevku na verejnú dopravu, úprav verejných priestorov, či  výstavby nájomných bytov pre vytvorenie ponuky dostupného bývania.

Rýchly pohyb mestom

Tráviť menej času v zápchach, pomôcť mestskej doprave obnoviť zašlú slávu, či rozšírenie električkových tratí a ich oprava. V meste sa skutočne niečo deje, pretože ľudia naozaj viditeľne akosi radšej využívajú verejnú dopravu v meste, kolobežkujú a bicyklujú do práce. V meste sa stavia, maľuje, farbí a natiera. Fixovanie už rozbehnutých projektov bolo spočiatku prioritou, a preto sa dobudovávajú cyklistické trasy, dostavujú sa Mlynské Nivy, sprehľadňujú a zväčšujú sa križovatky a radiály.

Pre MHD neustále vytvárame lepšie podmienky – zriadili sme niekoľko nových BUS pruhov (Gagarinova, Popradská, Košická, Bajkalská, Nadjazd Vajnory, Vrakunská-Uzbecká, Záhradnícka, Štefánikova), ktoré zrýchlia MHD v meste. V spolupráci s DPB zatraktívňujeme mestskú hromadnú dopravu,“ dopĺňa zoznam Bubla.

Ďalšou silne diskutovanou bratislavskou témou boli taxi služby. Tie klali oči najmä zahraničným turistom a návštevníkom hlavného mesta.

Taxi služby a zdieľanú dopravu by sme chceli upravovať prijatím nového návrhu VZN na riešenie taxislužieb v Bratislave,“ vysvetľuje Peter Bubla.

Kvalitná bratislavská voda, zeleň a vzduch

Toto sa Matúšovi Vallovi skutočne odoprieť nedá. Bratislava zelenie, vonia a verejné priestory sú tu pre ľudí. Chvíľu trvalo, kým sme si zvykli prechádzať sa po farebných kruhoch na Námestí SNP. Dnes si už málokto spomenie, že kedysi tam stálo parkovisko a vizuál jedného z najemblematickejších bratislavských námestí bol chaotický a nevľúdny. Hlavné mesto za posledné mesiace prijalo podľa slov hovorcu primátora Petra Bublu niekoľko opatrení, ktorých cieľom je zlepšenie životného prostredia a obnovy zelene v meste.

Určite k tomu prispela aj zonácia mestských lesov a zmena spôsobu hospodárenia.

Na podobnom princípe už funguje aj Horský park, ktorý je taktiež vďaka zonácii rozdelený na bezzásahovú zónu, prechodnú zónu a edukačno-rekreačnú zónu. Prioritou je všeobecná ochrana areálu Horského parku tak, aby mohol slúžiť na ochranu prostredia a tiež na rekreáciu a vzdelávanie návštevníkov,“ vysvetľuje pre StartitUp Bubla.

Režim kosenia podporil biodiverzitu, pribudli živé kosačky v podobe Pressburgoviec. V prvej fáze ide o Kráľovu horu a následne budú spásané aj ďalšie pre prírodu významné a doteraz zanedbávané plochy v našej správe ako napríklad Stokravská vápenka alebo Chránené vtáčie územie Sysyľovské polia,“ dodáva na margo bratislavských ovečiek Bubla.

V meste sú včely ale aj parky a lepšie sa dýcha.

Nová prezidentka a 100 ročný názov mesta Bratislava

Primátor reagoval na všetky významné spoločenské zmeny, ktoré sa v meste udiali. Okrem toho, že Slovensko si koncom marca zvolilo novú prezidentku a prvú ženu na tomto poste v našej krajine vôbec, podpora a obdiv prišiel aj zo strany mesta.

View this post on Instagram

Prezidentka!!! Teším sa veľmi!! #mojaprezidentka

A post shared by Matúš Vallo (@matus.vallo) on

Matúš Vallo zapája do svojich plánov aj mladých kreatívnych ľudí. A tak sa stalo, že k 100-ročnici vzniku názvu mesta Bratislava, si vybral piatich talentovaných a renomovaných bratislavských umelcov, ktorí pre mesto vytvorili dizajnové tričká. Ústredným motívom bol vizuál hlavného mesta.  Poukazovali na multikulturalizmus Bratislavy, na jej dominanty, súčasnú aj minulú atmosféru, ale aj na samotnú poetickosť či históriu názvu. Na projekte sa podieľali Michaela Bednárová, Boris Meluš, Martin Bajaník, Pavol Bartoš a Ondrej Bódiš.

Príď pomôcť počas Týždňa dobrovoľníctva a Európskeho týždňa mobility a zapoj sa do aktivít na podporu cyklodopravy v…

Posted by Bratislava – hlavné mesto SR on Tuesday, September 3, 2019

 

 

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech