Je Čína zo všetkého vonku? Po prvýkrát od januára nehlásia žiadne ďalšie obete

  • Čína od januára po prvýkrát nehlási žiadne obete nakazencýh novým koronavírusom
TASR
  • Čína od januára po prvýkrát nehlási žiadne obete nakazencýh novým koronavírusom

Na základe oficiálnych čísiel sa zdá, že Čína je zo všetkého vonku a ďalšia nákaza novým koronavírusom sa zastavuje. Podľa najnovších štatistík nezomrel za posledný deň ani jeden človek. Informuje o tom britský The Guardian.

Prípady v Číne sa od marca zmenšujú, ale krajina čelí druhej vlne infekcií spôsobených v zámorí, pričom zdravotnícki úradníci hlásia spolu takmer 1 000 importovaných prípadov.

V pevninskej Číne bolo v pondelok 32 nových potvrdených prípadov koronavírusu, oproti 39 prípadom deň predtým, uviedla Národná zdravotnícka komisia.Všetky prípady boli kvôli importu nákazy zo zahraničia a počet importovaných nákaz sa vyšplhla na číslo 983.

V Číne je momentálne potvrdených 81 740 prípadov. Vo svete už vírus zabil takmer 76-tisíc ľudí.

V Hongkongu, ktorý sa považoval za úspešný v prevencii epidémie, sa za posledné týždne vyskytli prípady, ktoré sa takmer zdvojnásobili. To viedlo k novým prísnym opatreniam aj pre obyvateľov.

Minúta ticha

Oznámenie o nula mŕtvych prichádza v čase, keď sa vláda v Pekingu ocitla pod väčším drobnohľadom pre podozrenia, že štatistiky umelo podhodnocuje.

V Číne si v sobotu o 10:00 tamojšieho času uctili troma minútami ticha obete nového koronavírusu. Všetci ľudia na uliciach zostali v tichosti stáť na mieste, pričom autá, vlaky a lode začali trúbiť, rozozvučali tiež sirény a štátne vlajky spustili na pol žrde, píše agentúra SITA.

V meste Wu-chan, pôvodnom epicentre pandémie koronavírusu, bolo na všetkých semaforoch vidieť len červenú farbu, čím na tri minúty zastavili dopravu.

Čínska vláda vyhlásila, že si tak uctili aj 14 „mučeníkov“, pričom tým myslela zdravotníkov, ktorí zomreli počas boja s vírusom. V Pekingu vzdali hold obetiam aj prezident Si Ťin-pching a ďalší vládni predstavitelia, ktorí mali na hrudi pripnuté biele kvety.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech