Je hlúposť zakazovať si určité jedlá, hovorí fitnesska Evelyn. Slovákov inšpiruje ľahkými receptami

  • Evelyn Bajkai ani napriek materskej na fitko nezanevrela
  • Na Instagrame radí, ako si udržať zdravý životný štýl
  • Predstav si, nemusíš sa ničoho zriekať
fitnesska
Evelyn Bajkai vedie zdravý životný štýl bez obmedzení, Evelyn Bajkai/Archív
  • Evelyn Bajkai ani napriek materskej na fitko nezanevrela
  • Na Instagrame radí, ako si udržať zdravý životný štýl
  • Predstav si, nemusíš sa ničoho zriekať

Dnes sa všetci snažíme viesť usporiadaný vyvážený životný štýl, byť „fit“, ako sa len dá. Veď zdravie je to najdôležitejšie, čo máme. Ale buďme k sebe úprimní… Niekedy je to strašne ťažké! Nemáš ten pocit?

Stále sa snažíš nájsť si popri práci či škole čas na to, aby si si išiel zacvičiť, dodržiavaš nejaký jedálniček. Ale keď niekto pred tebou otvorí čokoládu po týždňoch odriekania, nedokážeš sa ovládať, a zrazu na ňu zaútočíš ako lev na antilopu, a si zase v jednom kole.

Startitup oslovil instagramovú „fitness influencerku“, Evelyn Bajkai, ktorá svojimi príspevkami inšpiruje ľudí a ukazuje, že takmer všetko jedlo (áno, aj to „nezdravé“) má svoju alternatívu.

Jesť zdravo totiž neznamená hladovať. Treba si jedlo vedieť jednoducho správne pripraviť. Vďaka jej receptom tak môžeš jesť, čo len chceš, a popritom aj strácať nadbytočné kilogramy jedna radosť.

„Sama veľmi rada dodržiavam pravidlo ‚80/20‘, teda 80 percent nutrične plnohodnotnej stravy, a 20 percent ‚cheat‘ pochutín, teda takých vecí, ako čipsy, čokolády, keksíky, fast-food a podobne. Nerada rozdeľujem jedlo na zdravé a nezdravé. Nie je to dobré, lebo keď si veci odopierame, tým viac po nich túžime, a to môže viesť k prejedaniu,“ vysvetlila nám na úvod.

 
 
 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený Evelyn Bajkai (@evelyns_fit_diary)

Ako presedlať na zdravší životný štýl?

Podľa Evelyn treba každému človeku nastaviť plán individuálne. Najskôr vypočítať potrebný kalorický príjem toho človeka a pomer makroživín, ktorý by potreboval na to, aby schudol. Upozornila, že ide o komplikovanejší výpočet, lebo „treba brať ohľad aj na to, akú prácu vykonáva ten daný človek, koľko má pohybu cez deň, aký má level stresu, spánok, vitamíny, a tak ďalej.“

Vzorové jedálničky sú podľa Evelyn na nič. „Sú striktne dané, človek môže zjesť iba toto alebo iba hento, a vlastne nie vždy máme chuť presne na to jedlo.“

A, samozrejme, každý by mal do svojho dňa zaradiť aj pohyb. „Nemusí to byť konkrétne fitko, ale môže to byť aj napríklad každodenná prechádzka alebo bicykel, korčule, hocičo, čo by človeka bavilo na dlhšiu dobu. To je ten hlavný princíp, aby to bavilo človeka dlhšiu dobu, nie iba krátkodobo.“  

Fast-food v „light“ verzii

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroj: IG/Evelyn Bajkai

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá