Je koniec, úspešne zahlásil prvý svetový líder v očkovaní. Izrael porazil koronavírus

  • Izrael je jasným dôkazom toho, že vakcína funguje
  • Počet nakazených s ťažkými príznakmi, prevažne nad 60 rokov, značne klesá
  • Krajina sa tak ocitla v poslednej fáze pandémie koronavírusu
koronavirus
TASR/AP Photo, Petr David Josek, Pavel Golovkin
  • Izrael je jasným dôkazom toho, že vakcína funguje
  • Počet nakazených s ťažkými príznakmi, prevažne nad 60 rokov, značne klesá
  • Krajina sa tak ocitla v poslednej fáze pandémie koronavírusu

Už pár dní po začiatku očkovacej kampane v Izraeli dostalo prvú dávku vakcíny obrovské množstvo ľudí. Očkovanie v krajine prebieha 24 hodín denne, sedem dní v týždni. Zdravotné sestry pracujú v 12 hodinových smenách a pomáhajú aj vojaci.

Situáciu pozitívne zhodnotil aj Ronni Gamzu, ktorý bol od leta v pozícií koronavírusového cára. Jednou zo zaujímavostí izraelského postupu bolo vyčlenenie špeciálneho štátneho manažéra. Gamzu vyštudoval medicínu, ale aj právo a manažment, takže bol ideálnym adeptom na boj s koronavírusom. 

Izrael covid vakcína očkovanie koronavírus
zdroj: Flash90/Yonatan Sindel

„Izrael svojím rozsahom očkovania ukazuje svetu, že existuje východisková stratégia,“ uviedol pre spravodajský kanál Channel 12 Ronni Gamzu.

Ako uvádza The Times of Israel, jeho postoj zdieľa aj predseda vlády Benjamin Netanjahu. „Všetci chápete, že všetko, čo hovoríme o korone, je iba kompenzáciou za minulosť. Je koniec,“ povedal Netanjahu členom protestnej skupiny, ktorá zastupuje nezávislých podnikateľov.

Dôvera v pozitívnu budúcnosť spočíva v číslach, ktoré hovoria za všetko

Our World In Data uvádza, že doposiaľ bolo aspoň prvou dávkou zaočkovaných 1 992 806 ľudí. Dve dávky dostalo už 169 707 obyvateľov Izraelu. Vo štvrtok bolo zaočkovaných až 56 716 ľudí, pričom druhú dávku dostalo v ten istý deň 64 366 ľudí.

Podľa uvedenej webovej stránky sú to jednoznačne najvyššie čísla na svete, čo sa očkovania týka. Netanjahu sa minulý týždeň zaviazal, že Izrael zintenzívni svoju očkovaciu aktivitu s cieľom podať 170 000 dávok denne.

Plán, ktorý bol vypracovaný ministerstvom zdravotníctva, svedčí o tom, že Izrael bude mať do konca marca zaočkovaných proti koronavírusu 5,2 milióna občanov.

Stanica Channel 12 v piatok poukázala na fakt, že percento nakazených koronavírusom vo veku nad 60 rokov v posledných dňoch výrazne pokleslo z 2,5 % na 1,5 %. „Zvykli sme si, že 2,5 % nakazených ľudí malo viac ako šesťdesiat rokov, čo náhle pokleslo,“ uviedol Gamzu.

Ako The Times of Israel informuje, minimálne 75 % populácie nad 60 rokov už dostalo aspoň jednu dávku vakcíny. Naznačuje to, že vakcína už mala účinok, aj keď sa očakávalo, že k jej vplyvu dôjde až po druhej dávke.

Skutočnú zásluhu ma izraelská verejnosť

Gamzu okrem všetkého ocenil vládu a taktiež Netanjahua za zabezpečenie očkovania. Avšak aj napriek tomu, že vláda má na úspechu veľký podiel, Gamzu poznamenal, že skutočnú zásluhu má izraelská verejnosť.

„Obrovskú zásluhu na úspechu majú obyvatelia Izraela. Verejnosť, ktorá sa dala na očkovanie s veľkou vierou. Toto nie je niečo, čo nevidíte všade na svete, preto to treba povedať,“ uviedol koronavírusový cár.

Dávku optimizmu priniesol aj piatok, kedy Izrael prišiel s ďalšou novinkou v oblasti očkovania. Izraelčania vo veku nad 45 rokov budú mať nárok na prvú dávku vakcíny prostredníctvom svojich poskytovateľov zdravotnej starostlivosti už od nedele.

Nič nie je tak ružové ako sa zdá

V posledných dňoch bolo v Izraeli diagnostikovaných viac ako 9 000 nových prípadov koronavírusu denne. Miera pozitívnych testov, 7,7 %, je zhruba polovica rekordu, ktorý Izrael dosiahol v septembri, kedy sa ponoril do tvrdého lockdownu. Spolu s pozitívnymi prípadmi tiež vzrástol počet testov, vo štvrtok bol na úrovni 123 111.

 

Izrael covid vakcína očkovanie koronavírus
zdroj: Screenshot/Worldometers

Počet celkových prípadov od začiatku pandémie v pondelok presiahol pol milióna, z toho 77 781 aktívnych prípadov. Toto číslo zahŕňa 1 135 ľudí, ktorí sú vo vážnom stave. Ako The Times of Israel uvádza, v kritickom stave je 351 pacientov a na ventilátore je 291 ľudí.

Taktiež stúpol aj počet obetí, konkrétne na 3 910 ľudí, ktorí koronavírusu podľahli. Vláda minulý týždeň kvôli vysokým údajom o chorobnosti a úmrtnosti sprísnila ochranné opatrenia a nariadila zatvorenie škôl a podnikov.

Izrael covid vakcína očkovanie koronavírus
zdroj: Flash90/Yonatan Sindel

Netanjahu vyzval Izraelčanov, aby dodržiavali vládou nariadené obmedzenia a uviedol, že zatiaľ nebolo urobené žiadne rozhodnutie o predĺžení tretieho celoštátneho lockdownu, informuje The Times of Israel.

Polícia cez víkend zriadila kontrolné body, ktoré budú fungovať 24 hodín denne. Polícia uviedla, že pozdĺž hlavných diaľnic a v rámci miest bolo zriadených množstvo kontrol. Sprísnené opatrenia začali platiť v piatok o šiestej ráno.

Zdroje: The Times of Israel, Worldometers, Our World in Data

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK