Je koronakríza ideálny čas na investíciu do kryptomien? Odborníci predpovedajú aj 100-násobný nárast

  • Kryptomeny v marci padli o 45 %, na čele s Bitcoinom. Preto je ho teraz možné kúpiť výhodnejšie
  • Odborníci predpokladajú stabilizáciu a opätovný nárast. Kryptomeny môžu narásť aj stonásobne
  • Do slovenského start-upu už niektorí Slováci investovali 100 000 eur, priemerný vklad je 600 eur
koronakrypto
  • Kryptomeny v marci padli o 45 %, na čele s Bitcoinom. Preto je ho teraz možné kúpiť výhodnejšie
  • Odborníci predpokladajú stabilizáciu a opätovný nárast. Kryptomeny môžu narásť aj stonásobne
  • Do slovenského start-upu už niektorí Slováci investovali 100 000 eur, priemerný vklad je 600 eur

Nie je žiadnym tajomstvom, že kvôli pandémii koronavírusu stojíme na prahu ekonomickej krízy, kedy hodnota trhov klesá a môže tak byť najvýhodnejší čas investovať. Okrem iných aktív klesli aj kryptomeny, na čele s Bitcoinom, ktorého hodnota v marci padla o 45 %, aktuálne sa však opäť stabilizoval.

Zakladateľ slovenského start-upu Fumbi, ktorý investovanie prostredníctvom konzervatívneho algoritmu sprístupňuje širokej verejnosti, Juraj Forgács, tvrdí, že po poklese hodnoty môže prísť rast poháňaný dlhodobými investormi. Graf vývoja ceny Bitcoinu naznačuje, že sme pravdepodobne vo fáze stabilizácie a preto môže byť na investíciu najvyšší čas.

Kryptomeny v kríze klesajú, čoskoro však môžu raketovo narásť

V súčasnosti sú kryptomeny stále veľmi volatilné, keďže ide o pomerne novú záležitosť. Ľudia, ktorí do kryptomien investujú dlhodobo, sa nazývajú Hodleri. Tí nepredávajú pri poklese, ale naopak vtedy nakupujú.

Okrem nich však existujú aj špekulanti, ktorí do kryptomien investujú krátkodobo, s cieľom rýchleho zárobku pri trhových výkyvoch. Títo pri poklese často panicky vypredávajú. Podiel krátkodobých špekulantov je na trhu kryptomien vyšší ako na iných trhoch s tradičnejšími aktívami.

Preto nečudo, že na začiatku koronakrízy Bitcoin padol o niečo tvrdšie ako napríklad akcie. To však ani zďaleka nie je trvalý stav.

Po výpredaji rizikového kapitálu vždy nastane stabilizácia a následný nárast, keď akumulácia narazí na nedostatok predajcov,“ vysvetľuje pohyby na kryptomenových trhoch zakladateľ Fumbi.network Juraj Forgács.

Inými slovami, pokiaľ kryptomeny budú rásť – a všetko naznačuje tomu, že by mali – tak je teraz ten najvhodnejší čas na ich kúpu.

Aj tu je však riziko. Trh sa môže vždy prepadnúť ešte viac, takže aj kryptomeny môžu byť čoskoro ešte o niečo lacnejšie. Po páde Bitcoinu 12. marca na začiatku koronakrízy začínajú mať znovu stúpajúci trend, no keďže ide o volatilné aktívum, s istotou sa nedá tvrdiť nič. Je preto len na tebe, či si myslíš, že kryptomeny majú dlhodobo budúcnosť.

zdroj: Fumbi.network – Juraj Forgács založil Fumbi.network z vlastných výnosov z kryptomien.

Ako nakúpiť kryptomeny?

Slovenský start-up Fumbi zaujíma Slovákov čoraz viac a našiel si už viac ako 9 000 registrovaných používateľov. Reč je o konzervatívnom indexovom algoritme, ktorý investuje peniaze do kryptomien za teba. Užívateľ prakticky len vloží peniaze a inteligentný algoritmus ich rozloží medzi 25 kryptomien tak, aby čo najpresnejšie kopíroval vývoj celého trhu.

Kryptomeny v portfóliu sa neustále obmieňajú a algoritmus sa stará o čo najpresnejšie prerozdelovanie. . A keďže prokryptomenoví odborníci predpokladajú až 100-násobný rast trhu kryptomien, v dlhodobom hľadisku sa investícia oplatí, aj keď aj tu je určité riziko.

Slováci do Fumbi.network investujú v priemere 600 eur, no nájdu sa aj vklady vo výške až 100 000 eur, čo potvrdzuje, že Slováci kryptomenám skutočne veria, vrátane ostrieľaných odborníkov.

zdroj: Fumbi.network

V skratke:
Na kryptomenách sa dá zarobiť, ak trh narastie na väčšiu hodnotu, akú mal pri tvojom vklade. Dnes trh kryptomien dosahuje približne 150 miliárd eur. Ak by si sa rozhodol cez Fumbi.network investovať teraz a o 5 rokov bude mať trh s kryptomenami takú veľkosť, akú má dnes trh so zlatom, tvoja investícia sa 50-násobne zvýši.

Ak plánuješ investovať, urob tak cez Fumbi.network – o peniaze sa stará konzervatívny algoritmus a ide tak o bezpečnejšiu voľbu, než keby si sa o to pokúšal sám cez traderské stránky.

Dá sa však aj prerobiť, a to v nepravdepodobnom prípade, že je trh kryptomien už teraz na vrchole a bude sa len zmešovať. Ak si teda myslíš, že technológia ďalej nepokročí a kryptomeny nemajú zmysel, neinvestuj. V opačnom prípade však z dlhodobého hľadiska krypomeny prinášajú ekonomický zmysel.

Budú kryptomeny najstabilnejšími peniazmi?

Mimo krízy ľudí zaujímajú predovšetkým rizikové aktíva, ktoré majú vysokú výnosnosť. Reč je najmä o akciách alebo finančných derivátoch.

Počas krízy však dôjde k zaujímavému procesu, kedy ľudia panicky začnú tieto rizikové aktíva predávať, keďže môžu rýchlo stratiť na hodnote, a investujú ich do stabilnejších aktív. V čase koronavírusu to vidíme napríklad v intenzívnom nákupe relatívne stabilných štátnych dlhopisov.

Stabilitu aktív však okrem iného určuje aj likvidita, teda schopnosť premeny majetku na peniaze. Najlikvidnejšia je hotovosť, keďže ide o samotnú prapodstatu peňazí. Tesne za hotovosťou sú bankové účty, ktoré sa dajú premeniť na peniaze za pár sekúnd.

V súčasnosti sa za jediné stabilnejšie aktívum ako hotovosť považuje len zlato – odborníci však predpokladajú, že na trón o niekoľko rokov zasadnú práve kryptomeny, aj keď sú teraz vysoko volatilné. Na prvý pohľad sa to zdá šialené, no pri hlbšom zamyslení to dáva perfektný zmysel.

  • sú vysoko likvídne – predať na trhoch sa dajú za pár sekúnd a väčšinou bez akýchkoľvek zábran
  • je ich obmedzené množstvo – väčšina kryptomien má obmedzenú zásobu, ktorá rastie čoraz pomalšie
  • moc máš v rukách ty – s kryptomenami si môžeš robiť prakticky čo chceš, keďže sú regulované len minimálne

Slovenský start-up Fumbi.network už má viac ako 9 000 klientov, ktorých priemerný výnos len od januára 2019 dosahuje 48 %. Zodpovednému konzervatívnemu algoritmu Slováci dôverujú natoľko, že doňho vložili vklady aj vo výške 100 000 eur.

Samozrejme, ide o ľudí, ktorí kryptomenám dôverujú a takáto investícia nie je pre každého – spája sa s vysokým rizikom a vysokou volatilitou. Investovať však môžeš už od 50 EUR.

zdroj: Fumbi.network

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá