Je odhalená účinnosť tretej dávky, na ktorú čaká veľký počet Slovákov. Pribudlo takmer 3 500 nakazených

  • Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 2 486 664 za predchádzajúci deň pribudlo 1 384 očkovaných
  • Druhú dávku vakcíny už dostalo 2 289 415 ľudí, uplynulý deň sa zaočkovalo 1 806 ľudí
pandemia, koronavirus
TASR/AP/Dmitri Lovetsky, Abdeljalil Bounhar
  • Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 2 486 664 za predchádzajúci deň pribudlo 1 384 očkovaných
  • Druhú dávku vakcíny už dostalo 2 289 415 ľudí, uplynulý deň sa zaočkovalo 1 806 ľudí

Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 3 470 ľudí s pozitívnym PCR testom, z nich takmer 74 % nebolo zaočkovaných. Čo sa týka antigénového testovania, pribudlo 677 pozitívnych, takmer 71 % z nich sa doteraz nezaočkovalo. Včera bolo ukončených 14 282 RT-PCR vyšetrení a 21 061 antigénnych testov.

Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Prešovskom kraji (901), nasleduje Košický (669), Žilinský (591), Banskobystrický (416), Trenčiansky (247), Bratislavský (244), Nitriansky (214) a Trnavský (188). Je medzi nimi 1 638 mužov a 1 832 žien.

Celkový počet pozitívne testovaných mužov je 214 414 a žien 235 361. V nemocniciach je hospitalizovaných 1 102 pacientov, potvrdené ochorenie má 1 037 ľudí. Spomedzi hospitalizovaných nie je vôbec zaočkovaných alebo len čiastočne zaočkovaných 80 %. Na JIS je 113 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 123 osôb.

Počet potvrdených obetí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 3 osoby. Celkový počet úmrtí „na Covid“ je 12 886 a celkový počet úmrtí „s Covidom“ je 2 511.

Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 3 826 967 pričom takto bolo pozitívne testovaných 449 775. Celkový počet vykonaných Ag testov doteraz je 38 876 656 z čoho bolo pozitívne testovaných 403 923 osôb.

Celkový počet neaktívnych prípadov je 739 698. Ide o osoby, ktoré prekonali ochorenie COVID-19 či už s klinickým obrazom alebo bezpríznakovo a od zistenia pozitívneho testu uplynuli 2 až 4 týždne u ambulantne liečených pacientov a 6 týždňov u hospitalizovaných pacientov.

Účinnosť tretej dávky

Posilňujúca dávka proticovidovej vakcíny od spoločností Pfizer a BioNTech je účinná na 95,6 %. Vyplýva to z údajov zatiaľ nerecenzovanej štúdie, ktoré tieto farmaceutické firmy zverejnili, informujú agentúry AFP a Reuters.

Tretia fáza klinických testov, na ktorej sa zúčastnilo zhruba 10 000 dobrovoľníkov starších ako 16 rokov, ukázala podľa vedcov „relatívnu účinnosť vakcíny na úrovni 95,6 % proti ochoreniu COVID-19 počas obdobia, keď bol dominantným koronavírusový variant delta,“ uviedli spoločnosti vo vyhlásení.

Štúdia tak priniesla prvé výsledky klinického testovania posilňujúcej dávky vakcíny, pričom sa preukázalo, že táto tretia dávka má „priaznivý bezpečnostný profil“.

Ako uvádza agentúra Reuters, účastníci testov dostali tretiu dávku v priemere 11 mesiacov po druhej dávke, pričom časť z nich dostala placebo. V skupine, ktorá dostala tretiu dávku, sa neskôr objavilo päť prípadov nákazy covidom. V skupine, ktorá dostala ako posilňovaciu dávku placebo, sa vyskytlo 109 nakazených.

Išiel by sa zaočkovať, ak by si za to dostal peniaze?

Z porovnania týchto dvoch údajov vychádza záver o viac ako 95-percentnej účinnosti. „Tieto výsledky poskytujú ďalšie dôkazy o výhodách tretej dávky. Snažíme sa ľudí účinne ochrániť pred touto chorobou,“ uviedol vo vyhlásení generálny riaditeľ spoločnosti Pfizer Albert Bourla.

Farmaceutické firmy ďalej uviedli, že podrobné výsledky štúdie čo najskôr predložia na posúdenie americkému Úradu pre kontrolu potravín a liečiv (FDA), Európskej agentúre pre lieky (EMA) a ďalším regulačným úradom.

Pfizer
zdroj: TASR/AP Photo/Ted S. Warren

Európsky aj americký regulátor už predtým schválili podanie tretej dávky vakcín od spoločností Pfizer/BioNTech a Moderna pacientom s oslabenou imunitou. Rozhodnutie o tom, ktoré skupiny obyvateľov by mali dostať posilňujúcu dávku ako prvé, EMA ponechala na jednotlivých štátoch.

Nová mutácia

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) monitoruje novú mutáciu koronavírusového variantu delta, oficiálne označovanú ako AY4.2. Informovala o tom agentúra DPA.

Odborníci nedávno hlásili menšie ohnisko nákazy týmto novým podtypom variantu delta v Británii. Prvé prípady zaznamenalo aj Rusko, ale i USA, Dánsko, Holandsko či Izrael.

Vedci sa zatiaľ nedomnievajú, že by nová vetva variantu delta mohla byť výrazne infekčnejšia ako pôvodný variant. Ruskí odborníci však podľa agentúry TASS zistili, že AY4.2 má vyššiu infekčnosť: jeden nakazený môže infikovať deväť ľudí.

Charakteristickým znakom novej mutácie je aj to, že symptómy ochorenia sa objavujú rýchlejšie. Hlavný odborník na pľúcne choroby na ruskom ministerstve zdravotníctva Andrej Maľavin podľa TASS spresnil, že „viac ľudí má miernu, stredne ťažkú a závažnú formu ochorenia s veľmi rýchlym rozvinutím symptómov“. Dodal, že novou formou variantu delta sa nakazili už aj deti.

covid korona vírus
zdroj: TASR/AP Photo/Martin Meissner

Kamiľ Chafizov, ktorý v ruskom Ústrednom vedeckom výskumnom ústave epidemiológie vedie vývoj nových diagnostických metód pre ľudské choroby, dodal, že v tejto situácii možno očakávať ďalšie zvýšenie chorobnosti na covid v Rusku. Súčasný nárast počtu nakazených vo viacerých krajinách však podľa jeho názoru nespôsobil AY4.2.

Chafizov dodal, že výskyt takýchto mutácií sa očakával, pričom súčasne upozornil, že nový variant by mohol byť asi o 10 % infekčnejší ako pôvodný variant delta.

Zároveň vyjadril presvedčenie, že nová verzia variantu delta môže postupne začať „vytláčať starú verziu“.

„Je však nepravdepodobné, že sa to stane rovnako rýchlym tempom, akým samotná delta svojho času vytlačila všetko ostatné. Prvýkrát to bolo teda vidieť v júli a odvtedy sa podiel tejto vetvy línie delta pomaly zvyšuje,“ uviedol Chafizov, ktorý je presvedčený, že vakcíny proti koronavírusu registrované v Rusku budú účinné proti novej verzii kmeňa delta.

„Vakcíny sú dostatočne účinné proti tejto verzii vírusu, ktorá nie je taká odlišná, aby drasticky zmenila schopnosť viazať sa na protilátky,“ povedal Chafizov podľa TASS.

Zdroje: NCZI, MZSR, TASR, Reuters

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá