Je odhalené, koľko zarábajú tí najlepšie platení ľudia v Bratislave. Rozdiely medzi krajmi sú obrovské

  • Najlepšia platená desatina ľudí v Prešovskom kraji zarába takmer 1 800 eur
  • V prípade zamestnancov v bratislavskom regióne je to až 3 000 eur
Slováci na proteste a peňaženka s malým počtom peňazí
TASR/Pavol Zachar, Wikimedia.org
  • Najlepšia platená desatina ľudí v Prešovskom kraji zarába takmer 1 800 eur
  • V prípade zamestnancov v bratislavskom regióne je to až 3 000 eur

Najhoršie platená desatina Slovákov zarobila vlani menej ako 840 eur v hrubom. Ak si predstavíme, že človek nemá deti a uplatňuje si nezdaniteľnú časť mzdy, tak títo ľudia zarábali v čistom menej ako 662 eur. Vyplýva to z analýzy portálu Platy.sk, ktorý patrí do portfólia spoločnosti Profesia.

Naopak, najlepšie zarábajúca desatina Slovákov mala na výplatnej páske viac ako 2 550 eur v hrubom. Ak ľudia vlani nemali deti a uplatňovali si výhodu nezdaniteľnej časti, podľa mzdovej kalkulačky zarobili nad 1 861 eur v čistom.

„Najlepšie a najhoršia platená vrstva ľudí sa na Slovensku výrazne líši najmä podľa regionálneho zaradenia. Kým najvyššie platové pomery sú u nás v bratislavskom regióne, tie najnižšie nájdeme v Prešovskom kraji. Kým najlepšia platená desatina ľudí v Prešovskom kraji zarába viac ako 1 770 eur, v prípade zamestnancov v bratislavskom regióne je to 3-tisíc eur. To je o zhruba 70 percent viac,“ uvádza Nikola Richterová z Profesia.sk.

Platy v regiónoch

Celoslovenský platový medián predstavoval v roku 2022 presne 1 350 eur v hrubom. To znamená, že presná polovica z nás mala základnú mzdu nižšiu ako toto číslo.

„Porovnanie mediánov v jednotlivých krajoch ukazuje výrazný rozdiel medzi hlavným mestom a zvyškom Slovenska. V Bratislave a okolí zarobila iba polovica zamestnancov pod 1 650 eur. Po regióne hlavného mesta vidíme najvyšší medián v Košickom, Trnavskom a Žilinskom kraji.“

Pri zamestnancoch, ktorí majú vysokoškolské vzdelanie 2. stupňa, sú regionálne rozdiely v mnohých prípadoch ešte výraznejšie. Iba polovica ľudí mala vlani v Bratislavskom kraji nižší základný plat ako 1 890 eur v hrubom. V Prešovskom kraji však medián predstavuje len 1 200 eur v hrubom.

Analýza zároveň informuje, že pri stredoškolskom vzdelaní bez maturity sú regionálne rozdiely o čosi nižšie. Údaje potvrdzujú, že ak má človek vo svojom regióne nižšie kvalifikovanú prácu, odchod za rovnakou pozíciou do rozvinutejšieho regiónu mu nemusí priniesť výrazne vyšší plat.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM
Zdroje: The Working Poor, EU SILC, Profesia.sk, Platy.sk

Najnovšie videá

Trendové videá