Je odhalený zoznam povolaní, ktoré robia Slovákov absolútne najšťastnejšími

  • Prieskum odhalil, ktoré povolania robia ľudí šťastnejšími
  • Tu je zoznam 10 najžiadanejších pracovných pozícií z kreatívneho prostredia na Slovensku
Na snímke je muž s PC a Sky Park.
Ilustračný obrázok, Unsplash/Štefan Štefančík, TASR/Dano Veselský
  • Prieskum odhalil, ktoré povolania robia ľudí šťastnejšími
  • Tu je zoznam 10 najžiadanejších pracovných pozícií z kreatívneho prostredia na Slovensku

V práci strávi človek priemerne až tretinu svojho života, ale u niektorých ľudí to môže byť dokonca omnoho viac. Niektorým práca neprináša také potešenie, aké by možno očakávali, a domov denne prichádzajú nešťastní. 

Pracovný portál Pretlak.sk sa preto snažil hľadať také pozície, v ktorých sú zamestnanci najšťastnejší. Vytvorili dokonca aj zoznam 10 najžiadanejších pracovných pozícií v prostredí, ktoré je pre Slovákov najatraktívnejšie. 

Najšťastnejší zamestnanci

V rámci obrovskej štúdie Zürišskej univerzity hodnotili respondenti naprieč rôznymi odvetviami svoju prácu od 1 (nespokojný) po 10 (výnimočne spokojný). Podľa výsledkov prieskumu v poslednom čase ľudia pociťujú šťastie najmä v kreatívnom odvetví. Zdá sa, že tvorivá práca im prináša pocit zadosťučinenia. 

Štúdia zistila, že ľudia na pozíciách vo financiách, administratíve alebo práve až takí šťastní nie sú. Kreatívne pozície sa blížili spokojnosťou až k osmičke. V rámci svojej kariéry sa kreatívci teda cítia veľmi spokojne. 

Na ich práci si najviac cenia svoj status freelancera, teda to, že majú v podstate flexibilný pracovný čas. Okrem toho je pre nich dôležitá v zamestnaní aj vášeň, s ktorou môžu k tvorivej práci pristupovať. 

Zamestnanci v kreatívnom odvetví, ako napríklad v médiách, reklame či umeleckom prostredí, oceňujú aj priateľskejší pracovný kolektív. Podľa nich môže byť tak človek v práci úplne sám sebou. 

Najžiadanejšie pracovné pozície

Podľa výsledkov prieskumu trhu známeho slovenského pracovného portálu pre kreatívny a IT sektor Pretlak.sk dominujú v roku 2021 aj 2022 vybrané pozície z oblasti marketingu, reklamy, médií či umenia.

Prvou z najžiadanejších pozícií na Slovensku je social media manager, ktorý by sa mal starať o spravovanie profilov značiek a firiem na sociálnych sieťach, ako sú Instagram, Facebook či LinkedIn.

Druhou najžiadanejšou pozíciou v kreatívnom odvetví na Slovensku je PPC špecialista, ktorý spravuje, vytvára a optimalizuje reklamy na internete. Podľa potrieb ľudí umiestni reklamu na Facebooku, na Instagrame či Linkedine a iných kanáloch na to správne miesto.

Zamestnanci v práci za notebookmi
zdroj: Unsplash/Ben Spray

Tretie miesto obsadila pozícia projektový manažér, po ktorej ďalej nasleduje account manažér, copywriter/ideamaker, marketingový manažér, grafický dizajnér, front-end vývojár, beck-end vývojár a webový dizajnér. 

Zamestnávatelia od ľudí najčastejšie požadujú skvelú angličtinu. Okrem toho však vyžadujú ovládanie Javascript, Microsoft Excel, zručnosti v copywritingu, manažmente a podobne. 

Diskriminácia v zamestnaní

V súčasnosti ľudia vo veľkom riešia aj diskrimináciu na pracovisku, s ktorou sa stretlo už nespočetné množstvo ľudí. Agentúra EU pre základné práva nedávno zverejnila štúdiu, ktorej sa zúčastnilo približne 140-tisíc ľudí z LGBT+ komunity. 

Mnohí účastníci štúdie uviedli, že na pracovisku zažili nerovnosť práve z dôvodu ich sexuálnej orientácie. Diskriminácia v zamestnaní sa však netýka iba tejto skupiny ľudí. Častým terčom sú aj ľudia inej farby pleti či z iných kultúr. Znevýhodnenie na pracovisku pociťujú aj zdravotne postihnutí ľudia. Okrem toho je veľmi často skloňovanou témou aj rovnosť žien.

Práve kreatívne prostredie je podľa slovenského pracovného portálu jedno z mála odvetví, kde človek dokáže intenzívne šíriť myšlienku inkluzívneho pracovného prostredia. 

Zdroj: TS

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá