Je takmer 12-krát väčší ako Bratislava. Od Antarktídy sa odtrhol najväčší ľadovec na svete

  • Ľadovec v tvare žehliacej dosky sa odlomil od Antarktídy
  • Pomocou satelitov budú jeho pohyby naďalej sledované
Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok, flickr/Andreas,Twitter/ESA EarthObservation
  • Ľadovec v tvare žehliacej dosky sa odlomil od Antarktídy
  • Pomocou satelitov budú jeho pohyby naďalej sledované

Od Antarktídy sa odlomil ľadovec s veľkosťou približne 4 320 kilometrov štvorcových, s ktorými je v súčasnosti najväčším na svete. CNN informuje, že ľadovec, ktorý je takmer 12-krát väčší ako Bratislava, má tvar obrovskej žehliacej dosky.

Nenáchadzal sa na pevnine

Vedci však tento konkrétny zlom nepripisujú klimatickým zmenám a sú presvedčení, že je súčasťou prirodzeného cyklu telenia“ ľadovcov v regióne. Nakoľko už tento ľadovec plával na vode, udalosť by nemala mať priamy vplyv na hladinu mora.

CNN uvádza, že tým sa ľadovce ako tento líšia od ľadovcov alebo ľadových štítov, ktoré sa nachádzajú na pevnine. Tie už sa totiž po odlomení topia a hladinu morí globálne zvyšujú. NSIDC tiež uvádza, že kontinent Antarktídy, ktorý sa otepľuje rýchlejším tempom ako zvyšok planéty, obsahuje dostatok zamrznutej vody na to, aby zvýšila globálnu hladinu mora o 18 metrov.

Ľadovec
zdroj: Twitter/ESA EarthObservation

Budú ho naďalej sledovať

TASR uvádza, že najväčším zaznamenaným ľadovcom bol predtým ľadovec s označením A-32A s odhadovanou rozlohou 3880 kilometrov štvorcových. Lokalizovali ho tiež vo Weddellovom mori.

Ľadovec A-74, ktorý sa odlomil od Antarktídy vo februári tohto roka, mal rozlohu len 1270 kilometrov štvorcových – teda ako americké mesto Los Angeles.

„A76 a A74 sú len súčasťou prirodzených cyklov na ľadových šelfoch, ktoré už celé desaťročia neotelili nič veľké,napísala na twitteri Laura Gerrish, výskumníčka z British Antarctic Survey.

Portál Live Science ale uvádza, že satelity budú nový ľadovec naďalej sledovať, podobne ako to bolo v prípade A-68A, predchádzajúceho držiteľa titulu najväčšieho ľadovca na svete.

zdroj: pixabay/spalla67
Zdroje: CNN, Live Science, tasr, Twitter

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech