Je to problém. Šéf Inakosti varuje pred novým komisárom pre deti Mikloškom, „preslávili“ ho reči o LGBTI

  • Úradu komisára pre deti po novom bude šéfovať Jozef Mikloško
  • Šéf platformy Inakosť Martin Macko voľbu skritizoval
Jozef Mikloško
TASR/Štefan Puškáš, TASR/Martin Baumann
  • Úradu komisára pre deti po novom bude šéfovať Jozef Mikloško
  • Šéf platformy Inakosť Martin Macko voľbu skritizoval

Včera sa skončil urputný boj o miesto detského ombudsmana, známeho aj ako komisára pre deti. Posledné roky na čele inštitúcie stála Viera Tomanová kritizovaná za (ne)zvládnutie kauzy okolo resocializačného centra Čistý deň.

Tú ale vystrieda nová tvár, a to Jozef Mikloško, ktorého do funkcie zvolili poslanci národnej rady túto stredu.

Zakladateľ organizácie Úsmev ako dar síce na prvý pohľad nevzbudzuje také vášne ako napríklad jedna z kandidátok Katarína Hatrákova, no práve niektoré jeho výroky na adresu LGBTI komunity výrazne „naštrbili“ Mikloškove šance viesť kvalifikovane inštitúciu.

Zvolený Mikloško

Samotná voľba nového komisára pre deti sa už naťahovala nejaký čas. V minulosti sa hovorilo o viacerých potenciálnych šéfoch inštitúcie. Kritika sa často točila najmä okolo Kataríny Hatrákovej, ktorá nedávno nedobrovoľne skončila v klube OĽANO Igora Matoviča. Po novom sa tak na čelo úradu ale postaví Jozef Mikloško, ktorý taktiež nemá „najčistejší štít“.

Mikloška zvolili do funkcie v stredu. Nový džob mu odkleplo 79 zákonodarcov. Proti nemu hlasovalo 13 poslancov a tridsiatka sa zdržala.

Dokonca za Mikloška hlasovala aj spomínaná Hatráková, ktorej voľba do úradu opakovane nevyšla. Okrem Mikloška ešte kandidovala aj Janette Motlová, šéfka Výskumného ústavu detskej psychológie a patopsychológie, Natália Blahová, exsaskárka, ktorá upozornila na kauzu Čistý deň, a Júlia Lindtnerová, ktorá viedla Slovenskú radu rodičovských združení,  

Kritika na adresu LGBTI

Mikloško je známy aj svojim nie práve najvyberanejším slovníkom na adresu LGBTI komunity. V čase vypočúvania kandidátov na funkciu komisára, ktoré sa uskutočnilo v novembri, sa postavil za liečbu homosexuality a kritizoval, keď dieťa vychovávajú partneri rovnakého pohlavia. 

„K čomu som vyhranený, tak to sú adopcie homosexuálnymi pármi,“ pripomenul Denník N. Taktiež podčiarkol, že Mikloško v roku 2015 podporil referendum, ktoré organizovala Aliancia za rodinu.

20jul2019_Duhovy_Pochod_4633785
zdroj: TASR/Martin Baumann

Komisár by mal zastupovať všetkých občanov

Ohľadom témy nového komisára pre deti sa Startitup obrátil na Martina Macka šéfa iniciatívy Inakosť, ktorá sa venuje právam LGBTI komunity.

„Z nášho pohľadu je to problém. Tá osoba, ktorá by mala v tejto funkcii reprezentovať štát, a teda aj všetkých občanov a všetky deti a ich záujmy, už dopredu deklaruje, že nebude zastupovať deti, ktoré vyrastajú v rodinách párov rovnakého pohlavia,“ myslí si Macko. 

Kritika Progresívneho Slovenska

Nad zvolením Mikloška krúti hlavou aj podpredsedníčka progresívcov Lucia Plaváková.

„Parlament práve na najbližších päť rokov odpísal najlepší záujem detí a ich osudy dal rúk človeku, ktorý je v podstate Hatrákovou v nohaviciach. Jozef Mikloško bude ombudsmanom, ktorý inú sexuálnu orientáciu považuje za ‚zranenie’, rodiny párov rovnakého pohlavia ako nezdravé pri výchove detí, a dokonca obhajuje konverzné terapie – praktiky, ktoré sú neľudským mučením,“ napísala na Facebooku.

Mikloško bol po zvolení prekvapený a spomenul aj svoju predchodkyňu Vieru Tomanovú. „Nemôžem na ňu povedať jedno zlé slovo,“ okomentoval jej pôsobenie v úrade.

Blahová: Prekvapilo ma, že to niekoho prekvapilo

Opýtali sme sa Mikloškovej konkurentky, no najmä kritičky kauzy Čistý deň Natálie Blahovej, ako tieto slová vníma.

Viera Tomanová bola komisárkou práve v čase, keď sa verejnosť dozvedela o škandále medzi stenami resocializačného centra súvisiacom so sexuálnym obťažovaním chovankýň centra.

„Neprekvapilo ma to,“ povedala stručne na úvod bývalá saskárka. Priznala, že sa s Mikloškom navzájom sledujú už dlhé roky podobne, ako to bolo s Tomanovou. „Prekvapilo ma to len tým, že to mohlo niekoho prekvapiť. Ten, kto sleduje detskoprávnu agendu, tak pozná pána Mikloška, jeho názory a spôsob práce. Takého človeka, ktorý sledoval a ktorý v tom prostredí pôsobil, to prekvapiť nemohlo,“ skritizovala nepriamo nového komisára Blahová.

Zdroj: Denník N

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá