Je toto bývanie budúcnosti? Pozrite ako umelá inteligencia mení svet

ITB
ITB Development

Viete si predstaviť, že už o pár rokov budete bývať v dome, ktorý navrhne umelá inteligencia? To, čo donedávna znelo ako sci-fi prichádza do našich životov, aj keď zatiaľ veľmi opatrne. Populárny projekt Čerešne je známy svojimi inováciami. Preto sa jej developer rozhodol otestovať umelú inteligenciu. Nechal ju navrhnúť vizualizácie ďalšej fázy moderného bývania v bratislavskej Dúbravke.

Čerešne Residence – umelá inteligencia – ITB Development 01
zdroj: ITB Development

Ako by ste opísali budúcnosť?

Slová majú veľkú moc, a to aj pri práci s umelou inteligenciou Midjourney. Tá vizualizácie vytvorila na základe kľúčových slov, základných parametrov a skutočných projektových vizualizácií.

„Nástroj umelej inteligencie nás oslovil a rozhodli sme sa ho vyskúšať. Náš grafik skúšal rôzne variácie aj hodnoty. Zadával, čo má umelá inteligencia brať do úvahy viac a čo menej. Výsledok nás príjemne prekvapil,“ konštatuje Ľubomíra Hudáková, head of marketing & PR ITB Development.

Čerešne Residence – umelá inteligencia – ITB Development 02
zdroj: ITB Development

„Architektúra je futuristická, odvážna, bez nejakých zbytočných konštrukčných limitov. Je zrejmé, že pri zadávaní kľúčových slov medzi nimi nefigurovalo slovo rozpočet. Ale má veľmi snivé vyžarovanie. Paradoxne, práve v tomto, sa principiálne zhoduje s našou víziou – vysnívať si nový kúsok mesta – taký v ktorom by sme sami chceli žiť. Nakoniec práve atmosféra, ktorú obrázky vyžarujú je podobná tej našej, a teda už aj realite,“ zhodnotil prácu umelej inteligencie architekt a jeden zo zakladateľov ITB Development Tomáš Šebo.

Čerešne Residence – umelá inteligencia – ITB Development 03
zdroj: ITB Development

Nahradí umelá inteligencia prácu architektov?

Architekti sa o svoju prácu báť nemusia. Umelá inteligencia je iba jedným z nástrojov, ktoré pomáhajú pri tvorení a jej hlavným cieľom je prácu uľahčiť. Skúsenosti ani prax architektov však nedokáže nahradiť  – teda aspoň nie v podobe, ako ju verejnosť pozná dnes.

Aktuálnou výzvou nielen pre architektov bude nájsť spôsob, ako  tento nástroj použiť čo najlepšie. Mohol by pomôcť k lepšiemu zachyteniu predstáv a vďaka množstvu originálnych obrazov môže slúžiť ako skvelý zdroj inšpirácie. A keď bude umelá inteligencia integrovaná do softvéru, ktorý architekti používajú na modelovanie vlastných projektov, môže tiež uľahčiť a skrátiť proces navrhovania.

Umelá inteligencia sa dnes aj pre širokú verejnosť stáva dostupnejšou a prirodzene dvíha vlnu záujmu aj obáv. Na to, ako bude naša budúcnosť s umelou inteligenciou vyzerať si ešte musíme chvíľu počkať. Medzitým sa s ňou môžete pohrať aj vy. V Midjourney si môžete vytvoriť nové svety, ale napríklad aj vysnívané bývanie.

A ako vyzerá ďalšia fáza Čerešní v skutočnosti? Architekti ju naprojektovali takto.

Čerešne Residence – ITB Development 01
zdroj: ITB Development

Čo hovoríte, priblížila sa umelá inteligencia realite?

Developerovi Čerešní ITB Development je téma inovácii blízka v oblasti procesov aj architektúry. Ako prví v projekte Čerešne umožnili klientom kúpiť si byt online, sídlia v biznis centre Wallenrod s patentovanou zelenou fasádou, ktorú sami navrhli a unikátny je aj ich projekt inštalácie biotopie v pracovnom prostredí.

erešne Residence – ITB Development 02
zdroj: ITB Development

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá