Trump robí všetko preto, aby vakcína prišla čo najskôr. Na Twitteri mu ľudia želajú smrť na COVID-19

  • Vláda Spojených štátov zablokovala novú smernicu Úradu pre kontrolu potravín a liečiv (FDA), ktorej účelom bolo overiť bezpečnosť vakcíny
  • Smernica požadovala od farmaceutických firiem, aby kontrolovali zdravotný stav účastníkov klinických testov najmenej dva mesiace po očkovaní
  • Trumpovi želajú na Twitteri smrť, sociálna sieť zakročila
trump (2)
TASR/AP
  • Vláda Spojených štátov zablokovala novú smernicu Úradu pre kontrolu potravín a liečiv (FDA), ktorej účelom bolo overiť bezpečnosť vakcíny
  • Smernica požadovala od farmaceutických firiem, aby kontrolovali zdravotný stav účastníkov klinických testov najmenej dva mesiace po očkovaní
  • Trumpovi želajú na Twitteri smrť, sociálna sieť zakročila

Vláda Spojených štátov zablokovala novú smernicu Úradu pre kontrolu potravín a liečiv (FDA), ktorej účelom bolo overiť bezpečnosť vakcíny na ochorenie COVID-19 pred jej schválením na použitie. V utorok o tom informovala agentúra AP.

Smernica požadovala od farmaceutických firiem, aby kontrolovali zdravotný stav účastníkov klinických testov najmenej dva mesiace po očkovaní, a to za účelom odhaliť možné vedľajšie účinky vakcíny.

Nemenovaný americký činiteľ uviedol, že na zavedenie tejto smernice, ktorá by oneskorila uvedenie vakcíny na trh, „nie je klinický ani lekársky dôvod.“ Prezident USA Donald Trump už viackrát vyhlásil, že vakcína by mohla byť tzv. núdzovo schválená ešte pred prezidentskými voľbami 3. novembra, pripomína AP.

 „Myslím si, že to je hlavne politický krok… prečo by sme museli predlžovať proces (schválenia vakcíny)?“ povedal Trump minulý mesiac v súvislosti s novými reguláciami FDA, ktoré sa týkajú vakcíny.

Vakcíny schválené v skrátenom konaní, ktoré má nižšie štandardy bezpečnosti a efektivity, by pravdepodobne mali byť podávané osobám, ktoré sú vystavené vyššiemu riziku nákazy alebo ťažkého priebehu ochorenia COVID-19.

trump
zdroj: Twitter/White House

Je nepravdepodobné, že by vakcínu schváli pred novembrovými voľbami

 Sedem bývalých komisárov FDA minulý týždeň kritizovalo Biely dom za „podkopávanie dôveryhodnosti“ úradu. Aj bez spomenutej smernice je však nepravdepodobné, že agentúra FDA vakcínu schváli pred novembrovými voľbami. Pfizer ako jediná farmaceutická firma naznačila, že by mohla mať k dispozícii potrebné údaje o bezpečnosti a efektivite vakcíny, jej schválenie do novembra je však tiež nepravdepodobné.

Úrad pre kontrolu potravín a liečiv už schválil v skrátenom konaní viaceré experimentálne liečby na ochorenie COVID-19, za čo čelil kritike verejnosti. Predstavitelia úradu však objasnili, že na vakcíny platia prísnejšie pravidlá, keďže sa na rozdiel od liečiv podávajú zdravým ľudom.

 V dôsledku nákazy novým druhom koronavírusu zomrelo v Spojených štátoch najmenej 210.195 ľudí, Krajina má aj najvyšší počet prípadov nákazy, dovedna už 7 458 550.

Donald Trump na predvolebnom zhromaždení
zdroj: TASR/AP – Andrew Harnik

Trumpovi, želajú na Twitteri smrť

Sociálna sieť Twitter začala s odstraňovaním tvítov, v ktorých si užívatelia želajú smrť amerického prezidenta Donalda Trumpa, informovala v utorok agentúra AFP.

 Spoločnosť Twitter so sídlom v San Franciscu v americkom štáte Kalifornia sa rozhodla odstrániť komentáre, ktoré sa začali objavovať po tom, ako Trumpa v piatok (2. októbra) hospitalizovali s ochorením COVID-19. Sociálna sieť tvrdí, že želanie smrti akejkoľvek osobe porušuje jej pravidlá v súvislosti s nevhodným správaním.

„Tvíty, ktoré akejkoľvek osobe želajú smrť, vážne ublíženie na zdraví či smrteľnú chorobu, alebo v to dúfajú, nie sú povolené a budú musieť byť odstránené,“ uviedla spoločnosť Twitter vo vyhlásení. Twitter v súvislosti s odstránením takýchto príspevkov čelí kritike, podľa ktorej by mal uplatňovať rovnaký postup voči všetkým užívateľom. Ľudia podľa AFP vo svojich príspevkoch vyhlasovali, že Twitter pri uplatňovaní týchto pravidiel nie je dôsledný

Sociálna sieť v reakcii prisľúbila, že bude v tejto súvislosti spravodlivejšia.

Trump mal pozitívny test na koronavírus SARS-COV-2 minulý štvrtok (1. októbra) a svoju nákazu oznámil v piatok v skorých ranných hodinách. Neskôr ho hospitalizovali vo vojenskej nemocnici v Marylande, odkiaľ bol v pondelok prepustený.

Zdroj: TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech