Je ukrajinská protiofenzíva začiatok konca Putina? Západ sa rovnako ako výhry bojí aj porážky Ukrajiny

  • Postup Ukrajincov spôsobil optimizmus medzi expertmi, niektorí volajú, aby sme sa pripravili na koniec Ruska
  • Vie Putin, čo robí? A aké má možnosti?
Vladimir Putin na samite
TASR/AP, Sergei Bobyle
  • Postup Ukrajincov spôsobil optimizmus medzi expertmi, niektorí volajú, aby sme sa pripravili na koniec Ruska
  • Vie Putin, čo robí? A aké má možnosti?

Úspech ukrajinskej protiofenzívy na severe rozpútal debaty o prípadnom ukrajinskom víťazstve, a zároveň dosahu na Rusko a prezidenta Vladimira Putina. Niektorí odborníci už predpovedajú koniec Ruska, ako ho teraz poznáme, i súčasného prezidenta.

Táto možnosť je pre odborníkov a politikov rovnako desivá a nebezpečná ako výhra Ruska na Ukrajine. Ukrajinskej výhry sa preto boja, rovnako však jej prehry. 

Prezident Zelenskyj vedie Ukrajinu vo vojne proti okupantom

Zo simulácií prezývaných ako vojnové hry vieme, že možnosť použitia jadrových zbraní Putinom je pomerne nízka, zvyšuje ju len situácia, keď sa bude Putin a jeho režim cítiť ohrozený. Práve to by sa mohlo stať, ak bude Rusko na Ukrajine smerovať k prehre. Pre Západ preto ide o balansovanie na tenkej hrane.

Napriek tomu, že potencionálne ukrajinské víťazstvo je vzdialené prinajlepšom mesiace, odborníci varujú, aby sme sa naň pripravili.

„Ukrajinci by mohli vyhrať túto vojnu. Sme na Západe naozaj pripravení na ukrajinské víťazstvo? Vieme, aké ďalšie zmeny by to mohlo priniesť?“ uviedla v komentári pre The Atlantic americká novinárka Anne Applebaumová.

„Keď píšem, že Američania a Európania sa musia pripraviť na ukrajinské víťazstvo, mám na mysli toto: Musíme očakávať, že ukrajinské víťazstvo prinesie aj koniec Putinovho režimu,“ dodala novinárka, ktorá hovorí, že z jej strany nejde o predpoveď, ale o varovanie.

Tri faktory podľa Hodgesa, ktoré môžu zohrať rolu pri konci Ruska 

Americký generál na dôchodku Ben Hodges prednedávnom varoval, aby sme sa pripravili na rozpad Ruskej federácie, pretože pri rozpade Sovietskeho zväzu nebol Západ pripravený.

Hodges, ktorý pôsobil ako veliteľ americkej armády v Európe, teraz v komentári pre The Telegraph vymenoval tri faktory, ktoré môžu zohrať rozhodujúcu rolu pri konci Ruska.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: The Atlantic , The Telegraph, The Insider, Rádio slobodná Európa , Washington Post, Handelsblatt, TASR, New York Times

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá