Je vakcína proti koronavírusu na dosah? Testovanie na opiciach dopadlo nad očakávania

  • Makaky, zvieratá najbližšie človeku, už podstúpili testovanie novej vakcíny proti koronavírusu
  • Zaočkované opice sa nenakazili, aj keď boli intenzívne vystavené vírusu
BeFunky-collage (54)
Makak rézus (na snímke) patrí k primátom, ktoré sú najbližšie človeku. Momentálne sa na nich testuje vakcína proti koronavírusu, FOTO: TASR/AP, Southwest National Primate Research Center
  • Makaky, zvieratá najbližšie človeku, už podstúpili testovanie novej vakcíny proti koronavírusu
  • Zaočkované opice sa nenakazili, aj keď boli intenzívne vystavené vírusu

Vývoj vakcíny proti koronavírusu je na dobrej ceste. Vedci z Oxfordu testovali vakcínu na opiciach, konkrétne na druhu makak rézus, ktorý je v mnohom podobný človeku. Šesť opíc, ktorým podali očkovaciu látku, vystavili novému koronavírusu intenzívne až na 28 dní. Ani jedna z opíc sa nenakazila, informuje New York Times.

Sľubné výsledky sú dobrou správou, no vedci upozorňujú, že k testovaniu na ľuďoch a masovej výrobe je ešte dlhá cesta. „Makak rézus je tvor, ktorý je najviac podobný človeku,“ cituje New York Times Vincenta Munstera, šéfa jednotky vírusovej ekológie. Makaky tohto druhu síce majú na 93 % rovnakú DNA ako človek, ale neznamená to, že vakcína bude fungovať aj na nás. 

kampan zadarmo od startitup

Experiment prebehol v americkej Montane na Rocky Mountain Laboratory, Hamilton a podali im očkovaciu látku z dielne Jenner Institute, ktorá patrí pod Oxfordskú univerzitu. Táto vakcína sa čoskoro začne testovať na ľuďoch, výsledky by sme mali vedieť v septembri.

Testovanie vakcín na zvieratách je vo svete bežné, v prípade vakcíny proti koronavírusu ho však niektorí výrobcovia vynechali, aby vývoj urýchlili. Najväčší výrobca vakcín na svete, Indický séroligický inštitút, dokonca preskočil aj fázu testovania na ľuďoch a vyrába 40 miliónov dávok s tým, že to buď bude fungovať, alebo nie.

Na vývoji vakcíny proti koronavírusu pracujú desiatky tímov vedcov na celom svete, či už v Amerike, UK alebo v Číne. Čínska firma Sinovac Biotech tiež úspešne otestovala svoju vakcínu na makakoch a už testuje aj na ľuďoch.

Zdroj: NewYorkTimes

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech