Jedinečné vesmírne divadlo už dnes: Oblohu osvetlí lovecký mesiac v splne, tešiť sa môžeš aj na meteorický roj Orionidov

  • V stredu sa odohrá prvý jesenný spln v tejto sezóne. Tento spln sa najčastejšie označuje ako lovecký mesiac
  • Jeho plný spln nastane na Slovensku v podvečer o 16:57 hodine. Meno je odvodené od poľovníckej sezóny
  • Mesiac bude svieti zrovna počas meteorického roja Orionidov. To môže negatívne ovplyvniť jeho pozorovacie podmienky
  • Vrchol roja nastane z noci 21. októbra na 22. októbra. Pozorovať sa bude dať do konca mesiaca
mesiac 2
Flickr/Jeff Sullivan/Willa Wei
  • V stredu sa odohrá prvý jesenný spln v tejto sezóne. Tento spln sa najčastejšie označuje ako lovecký mesiac
  • Jeho plný spln nastane na Slovensku v podvečer o 16:57 hodine. Meno je odvodené od poľovníckej sezóny
  • Mesiac bude svieti zrovna počas meteorického roja Orionidov. To môže negatívne ovplyvniť jeho pozorovacie podmienky
  • Vrchol roja nastane z noci 21. októbra na 22. októbra. Pozorovať sa bude dať do konca mesiaca

V stredu sa môžeš tešiť na prvý spln v jesennej sezóne 2021. Mesiac v splne sa tak objaví len dva týždne pred strašidelným Halloweenom alebo slovenským sviatkom Všetkých svätých. Tento spln sa najčastejšie označuje ako lovecký mesiac. Jeho plný spln nastane na Slovensku v podvečer o 16:57 hodine, uvádza ePočasie.eu.

Podľa Farmárovho almanachu si októbrový vyslúžil svoje meno podľa obdobia jesenného lovu. Mesiac mal signalizovať poľovníkom, že nastal čas loviť pred nadchádzajúcou zimnou sezónou. Nasleduje po splne, ktorý sa prezýva ako úrodný mesiac, ktorý našim predkom poskytoval svetlo pri zbere úrody.

Lovecký mesiac zas upozorňoval, že je čas na lovenie zvery, ktorej mäso bolo skladované na dlhú zimu. Lovenú zver bolo lepšie vidieť vďaka prázdnym poliam.

Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) uvádza, že meno bolo prvýkrát zapísané v Oxfordskom anglickom slovníku v roku 1710. Okrem tohto názvu má množstvo iných, napríklad cestujúci mesiac, mesiac umierajúcej trávy, sangvinik, krvavý mesiac. Mená mesiac umierajúcej trávy a krvavý mesiac môžu súvisieť s premenou vegetácie a padajúcimi listami.

Krvavý mesiac tiež môže súvisieť s poľovníctvom rovnako ako sangvinik. Cestujúci mesiac zas môže poukazovať na migráciu vtákov do teplých krajín.

Supermesiac
zdroj: TASR/AP Photo/John Raoux

Mesiac v splne môže zmariť pozorovanie Orionidov 

Mesiac ale tento rok namiesto osvetľovania hrobov na dušičky bude osvetľovať oblohu akurát cez meteorický roj Orionidov. Roj bude kvôli tomu ťažšie pozorovateľný.

„Orionidy budú, úprimne povedané, v tomto roku na prd,“ povedal pre Space.com expert na meteority z NASA Bill Cooke. „Mesiac bude hore celú noc, od západu slnka do východu slnka.“

zdroj: Flickr/Mike Lewinski

Obyvatelia oblastí s nízkym svetelným znečistením, teda tí, ktorí žijú mimo mestských svetiel, by mohli vidieť 20 padajúcich meteorov za hodinu. Zaznamenané boli aj dobré sezóny, keď padalo 80 meteorov za hodinu.

Meteory sa tvoria zo skalnatých kúskov, ktoré zostali po tom, ako kométa preletí okolo slnka. Zem každý rok naráža na tieto častice, čím sa vytvárajú tieto každoročné úkazy. Kúsky horia vo vrchných sférach atmosféry, čím vytvárajú vesmírne divadlo.

Ide o jeden z najrýchlejších meteorických rojov, pretože Zem narazí na prúd častíc takmer čelne. Častice pochádzajú z kométy 1P/Halley, známej ako Halleyho kométa.

Občas môžu byť spojené aj so zvukovým treskom 

Andrew Fazekas, vedecký publicista z National Geographic, však ostáva optimistom. Pre ABC 7 uviedol, že väčšie úlomky komét by mali byť viditeľné aj v mestských i prímestských oblastiach. Tieto úlomky sa môžu výnimočne premeniť aj na ohnivé gule.

Ohnivé gule sa veľkosťou môžu pohybovať od golfovej loptičky po pohovku v obývačke, povedal Fazekas. Oveľa lepšie budú viditeľné v noci, keď vrcholia roje. Vrchol roju Orionidov, ktoré sú pomenované podľa súhvezdia Orión, nastane z noci 21. októbra na 22. októbra.

„(Ohnivé gule) môžu byť také jasné, že môžu na zemi vytvárať tiene. Môžu vyzerať, ako keby horia aj s dymovou stopou,“ povedal pre ABC 7. „Niekedy, len zriedka, sú dokonca spojené so zvukovým treskom.“

Ak by lovecký mesiac naozaj prekazil toto vesmírne divadlo, roj je možné pozorovať až do konca októbra.

Zdroje: ePočasie.eu, NASA, Space.com, ABC 7

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie