Jedinečný európsky unikát prichádza do slovenského mesta. Investor vrazí milióny do unikátnej 3D tlačiarne na mince

  • V Lučenci 3D tlač vznikne tu prvá výroba svojho druhu v Európe
  • Nová výroba kovových dielov bude založená na technológii vysokorýchlostnej kovovej 3D tlače
  • Investor do mincovne chce vraziť 2,6 miliónov eur. Vytvorí aj pracovné miesta
Lučenec
FB Mesto Lučenec, Pexels/RODNAE Productions
  • V Lučenci 3D tlač vznikne tu prvá výroba svojho druhu v Európe
  • Nová výroba kovových dielov bude založená na technológii vysokorýchlostnej kovovej 3D tlače
  • Investor do mincovne chce vraziť 2,6 miliónov eur. Vytvorí aj pracovné miesta

Kremnická mincovňa je jedným z najstarších nepretržite vyrábajúcich podnikov na svete. Založená bola v roku 1328 a už takmer sedem storočí nepretržite vyrába minciarske produkty, ktoré sú špičkou vo svete. 

Slovensko sa onedlho bude môcť popýšiť aj ďalším unikátom. V Lučenci vznikne ďalšia mincovňa, ktorá bude takisto unikátna a prvá v celej Európe. Jediná kovová 3D tlač mincí, okrem trojrozmerných mincí plánujú vyrábať aj malé komponenty do áut.

Miliónová investícia

Lučenec už  niekoľko rokov dosahuje vysokú mieri nezamestnanosti. Každý investor, ktorý sa v tomto slovenskom meste objaví, je pre nich potešením. Primátorka mesta Alexandra Pivková na Facebooku informovala, že investícia spoločnosti Pressburg Mint – Bratislavská mincovňa za 2,6 milióna eur bude prvá svojho druhu na starom kontinente. Celkovú investíciu podporilo dotáciou vo výške 942-tisíc eur aj Ministerstvo hospodárstva SR.

SKVELÁ SPRÁVA ‼️ ✅ DO LUČENCA MIERI NOVÝ INVESTOR, KTORÝ ZAMESTNÁ DESIATKY ĽUDÍ. INVESTÍCIA ZA 𝟐,𝟔 𝐌𝐈𝐋𝐈𝐎́𝐍𝐀 𝐄𝐔𝐑 V NAŠOM…

Uverejnil používateľ Alexandra Pivková Utorok 27. apríla 2021

Do Lučenca mieri investor, ktorý nielenže do mincovne naleje milióny, ale zamestná aj približne ľudí. „Som veľmi rada, že napriek koronakríze a negatívnym ekonomickým dopadom mnohých firiem pribudne v našom meste nový investor s tak unikátnou výrobou. Je to veľmi dobrá správa pre naše mesto a región, hlavne pre ľudí, ktorým táto investícia prinesie nové pracovné miesta,“ povedala primátorka mesta.

Nová generácia takýchto tlačiarní je až 100-násobne rýchlejšia ako doposiaľ využívané technológie. „V prevádzke budú nainštalované prvé dve zariadenia svojho druhu, ktoré budú schopné vyrobiť vyše 500 kilogramov kovových súčiastok za deň,“ vysvetlil konateľ spoločnosti Ladislav Behul. Podľa Nového Času nová technológia tryskania spojiva (binder jetting), sa bude zameriavať na výrobu tvarovo rozmanitých trojrozmerných mincových polovýrobkov (plieškov, mincí a medailí a zákazkovú výrobu oceľových dielcov pre strojárenské firmy)

Dal by si si vytlačiť mincu na kovovej 3D tlačiarni?

Pre záujemcov z celej Európy

V rámci výroby sa budú tlačiť súčiastky z nehrdzavejúcej ocele, titánu či hliníka pre záujemcov z celej Európy. Okrem výroby trojrozmerných mincí, ktoré nie je možné vyrobiť súčasnými minciarskymi technológiami, sa chce spoločnosť zamerať aj na výrobu súčiastok pre automobilový priemysel.

„Projekt je ešte stále vo fáze príprav. Pripravujeme linku a upravujeme priestory v areáli bývalých mliekarní v Lučenci, kde výroba vznikne,“ uvádza Behul. Dodal, že v prípade pozitívneho vývoja by výroba mohla odštartovať začiatkom jesene.

Zdroje: TASR, Nový Čas

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech